| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am nevoie de niste sfaturiiii!
Deci, eu si iubitul meu nu ne-am mai vazut de aproape 2 luni din cauza ca eu am fost plecata.
Vineri, el a la fost un party si logic, s-a imbatat si la un moment dat, foarte random a inceput sa imi scrie ca ma iubeste mult si ca si-ar dori sa fiu langa el.
Mi s-a parut foarte ciudat ca imi scrie chestiile astea deodata, dar m-am gandit ca e beat si asta e motivul.
A doua zi insa, m-a sunat o prietena care a fost acolo si mi-a spus ca el m-a inselat cu o fata din anturajul lui, care s-a mai culcat cu un prieten de ai lor mai de mult (cel putin doar de unul stim noi), in fine, l-am sunat si l-am întrebat cum a fost aseara, daca s-a distrat si cu cine a dormit, ca sa vad daca ma minte. Logic, m-a mintit si a spus ca a dormit cu un prieten de-ai lui.
Acum urmeaza sa ne vedem si nu stiu in ce mod sa abordez situatia, nu vreau sa ii spun direct, as vrea sa ii dau de inteles ca stiu dar vreau sa recunoasca el.
Voi ce ati face in locul meu? Merita sa il iert?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Elementul surpriza: clar, direct, tranșant, fără teama, sigura pe tine (ca și cînd ai avea evidente serioase), spus în fața ce ai aflat. Daca poți să îl iei tare, se va pierde daca a călcat pe bec, și va ezita, și îți vei putea da seama, și, daca însisti, va recunoaște. Și, atenție la priviri, gesturi, mișcări. Îți vor spune foarte multe. Cuvintele sunt doar o mica parte din întreaga comunicare (undeva la 15%)
Daca insa îl iei cu binișorul, nu va recunoaste niciodată.

11 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Deci esti dispusa sa-l ierti? De ce ai ierta vreodata pe cineva care te-a inselat?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Discuta serios cu el, spune-i ca stii ce s-a intamplat, ca ai dovezi si vezi daca recunoaste. Sincer, eu cred ca nu a facut nimic si poate tipa doar iti livreaza minciuni. Daca nu iti e o prietena foarte buna, nu o crede.
Daca chiar e adevarat, nu ai de ce sa ierti asa ceva. Cum s-a putut intampla acum, o sa se poata intampla si a doua oara si a treia oara si tot asa.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun ca deja este prea mult la un baiat: si betiv si curvar, deci trebuie schimbat!

| sierra1 a răspuns:

"logic, s-a imbatat... o prietena care a fost acolo si mi-a spus ca el m-a inselat"

1 ce e logic in a se imbăta nu e clar!
2 prietena aia a ținut lumânarea de știe atât de clar?
3 la anii tăi, îi dai liber, așa "random" - cum cu foc spuneai - că doar e plin de ei

| lpavel a răspuns:

Eu cred ca merita sa-l ierti deoarece se pare ca te iubeste iar daca te-a inselat la betie, pe deasupra mai era si,, infometat" de 2 luni, n-a mai avut rabdare pana la tine...
Si sigur te va minti, nu va recunoaste de frica sa nu te piarda! deci eu zic sa-l ierti daca il iubesti si tu cu adevarat iar daca te va mai insela vreodata in alte circumstante atunci sa-l parasesti!

| Holiday a răspuns:

Schimba-ti prietena. Nu e de incredere. Cand va sti ceva despre tine, la fel te va da si pe tine in gat altora. Genul asta de persoane sunt cele mai dezgustatoare.

| iulia0514 a răspuns:

Sfatul meu este să-l înfrunți să-i spui ce ai aflat de la prietena ta dar înainte fa putina muncă de detectiv și asigurate ca ceea ce ți-a zis prietena ta e adevărat nu cumva sa acuzi omul pe nedrept e posibil sa se fii îmbătat și de aceea ți-a scris acele mesaje când bărbați se îmbată devin sentimentali! Trebuie sa iei în calcul și posibilitatea ca prietena ta sa mintă!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ăla nici măcar nu ar trebui să te mai bage în seamă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

El nu trebuie să îți spună nimic.

| Darius50boss a răspuns:

Să îi spui totul pe față

| dariaflorina a răspuns:

Eu cred că el te iubește, dar îi era foarte dor de tine. Oricum asta nu îl scuza cu nimic. Asta nu este gest care se face in cuplu. Eu spun să mai întrebi și alte persoane care au fost în acel anturaj și să ii ceri detalii prietenei tale, cum s-a întâmplat și de unde știe ea. Atunci îți dai seama daca minte sau nu.
După aceea să îi spui direct lui, poți bate apropouri la început, daca vezi că nu recunoaște, spune i direct.