| WgStefan a întrebat:

Salutare, lume. VA ROG SA CITITI, STIU CA E MULT DAR AM NEVOIE!
Trec printr-o perioada foarte grea, cea mai grea din viata mea si anume despărțirea de o fata, cu o relatie de 4 ani jumate. Deci sa va povestesc. Prin decembrie eu am inselat-o pentru prima data, dar nu m-am culcat cu acea persoana doar am iesit la 2 intalniri in care ne-am sarutat. De atunci au inceput sa apara certurile dar totul parea ca se poate trece peste (locuiam împreună de jumate de an). Pana la urma, s-a hotarat sa plece in martie, pentru ca nu ma putea ierta in toatalitatea, s-a intors la ea acasa, la 259 km distanta si mi-a zis daca vreau sa continuam relatia sa ma mut cu serviciul acolo.
Eu nu am facut asta, dar nu asta a fost motivul despărțirii. Noi inca vorbeam si ne vedeam la cateva săptămâni, asta pana pe la sfarsitul lui mai, cand am fost la ea in oras, in loc sa ma vad cu ea m-am vazut cu o veche prietena si ne-a vazut o prietena de ale iubitei si i-a spus. In momentul ala eu am plecat inapoi la București, fara sa ii dau explicatii, am fugit pentru ca imi era frica de cum va reactiona (antecedente, spart telefon, laptop etc). Ei, cam atunci s-a rupt si mai mult firul nostru. De atunci nu am mai facut dragoste, eu m-am mai dus la ea pe 15 iunie dar m-a refuzat. Intre timp la noul loc de munca al ei, a cunoscut un baiat, care a ajutat-o sa treaca peste mine (noi inca nu eram despartiti). Si pe 20 iunie a iesit cu el si s-a sarutat, nu am crezut-o cand mi-a zis ca si-a facut iubit si mi-a trimis poza (am murit) de atunci am tot incercat sa ii spun sa o luam de la 0 (noi ne spuneam ca orice s=ar intampla, vom lupta sa ne luam din bratele alteia persoane) ea asta astepta, eu asta am facut. In cursul lunii iulie inca vorbeam zilnic, chiar daca era cu ala, ne spuneam ca ne e dor sa facem dragoste etc. Următoarea greseala a mea (am vorbit cu cea mai buna prietena a ei, gen flirt, dar la misto) ea s-a enervat si a pus poza cu ala pe Facebook si de atunci i-am spus ca a stricat tot ca nu o pot lua inapoi, ca rade lumea de mine. Asa pe 27 iulie am fost iar la ea, am dormit la ea, am vrut sa facem sex, amândoi, dar ea s-a abtinut, mi-a spus ca nu mai merit sa faca sex cu mine, ca dupa se va simti vinovata etc.
A doua zi m-am intros la Bucuresti. Intre timp pe 30 iulie, ea s-a culcat cu ala (acasa la un prieten de al lui), in conditia in care noi inca vorbeam, adica nu puteam renunta unu la altul si ne-am si dezvirginat amandoi (a fost o adevarata poveste de iubire cu toate dramele). Si aveam incredere maxima in ea, nu ma asteptam sa se culce cu ala intr-o luna.
Dupa vreo 2-3 zile, pe la inceputul lui august ma suna aproape in fiecare noapte pe la 11 12 si imi spunea ca e dor de mine, ca ii e dor sa facem dragoste (eu inca nu stiam ca s-a culcat cu ala).
De pe 9 sau 10 august iar m-a vrăjit curva de prietena a ei si flirta cu mine si ea i-a spus. Si atunci si mai tare s-a enervat si de atunci nu m-a mai sunat vreo 5 zile (ce-i drept avea sa se enerveze cand ea s-a culcat deja cu ala?).
Cam pe 18 august aflu de pe Facebook ca e plecata la mare cu ala in Bulgaria si au stat doua nopti, atunci m-a apucat panica pentru ca stiam ca o sa doarma amandoi si imi era frica ca se culca cu el. Cand a intrat in tara, am sunat-o si am intebat o daca s-au culcat si mi-a zis ca da, fara nicio remuscare, mi-a zis ca a durat 3 ore (la misto ca era nervoasa si mi le spunea la nervi) mi-a zis ca o are mai mare ala ca a mea ( eu o intrebam si ea imi raspundea cu da sau nu). In noaptea aia am simtit ca mor, am plans toata noaptea. A doua zi, in urma a multe mesaje pe care i le-am dat mi-a scris "nu am facut mai nimic" si m-am bucurat enorm desi inca mai aveam dubii (eu nici in momentul asta nu stiam ca se culcase deja pe 30 iulie).
Acum 3 zile ma duc la ea la munca si i-am vazut amandoi sarutandu-se, m-am dus la ei si s-a mirat cand m-a vazut si a afisat un zambet din ala pervers si am vorbit acolo de fata cu ala, ea mi-a spus ca s-a terminat totul între noi etc. Si i-am intrebat daca s-au culcat la mare, ea nu a spus nimic si el m-ia raspuns, ca "da, normal", am simtit ca mor, mi se inmuiase picioarele, poate ca daca aveam un pistol ii impuscam pe amandoi, insa mi-am pastrat oarecum calmul. Dupa pleaca ea si raman cu el sa discut si mi-a spus ca ei s-au culcat prima data pe 30 iulie si ca ea ii spunea mereu ce vorbim noi etc.
De atunci pana azi plang incontinuu, ii scriu mesaje incontinuu cum a putut sa faca asta, am ganduri sinucigașe.
Ce vreau de la voi, o parere (daca a procedat corect, daca e normal sa te culci cu altul intr-o luna dupa despartire/eu inca nu m-am culcat cu alta fata si ea stia asta) si un sfat.
Ps. Stiu ca si eu am greșit si am vorbit cu mai multe fete, dar nu m-am culcat cu niciuna si nu mi se pare justificat gestul ei. Am si intrebat-o si a zis ca nu a facut-o din razbunare, ci era singura si facea ce vrea. Iar azi o intreb daca a fost mai bun sexul decat cu mine si cica ea, "prima data nu".
Va dati seama prin ce trec eu acum. Sunt terminat, nu mai am nicio putere, nu mai am pentru ce sa trăiesc. Iar ea il pune pe el pe primul loc, nu cu mine cu care a stat 5 ani, adica nu l-ar insela cu mine, daca ar mai fi sa facem noi dragoste si ii spune lui tot ce vorbim. M-a distrus. Va rog spuneti ceva.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu era demna de tine si nici tu de ea, daca no inselai cu intalnirea aia poate nu aveai probleme sentimentale acum

| WgStefan explică (pentru mgtow):

Poti compara intalnire cu sarutat si relatie imediat dupa despartire cu culcat?

| mgtow a răspuns (pentru WgStefan):

Se considera inselat cand saruti pe alta avand partenera nu tine cont doar de sex

| FreddieM a răspuns:

Am eu o recomandare care functioneaza 100%. Incepe sa CRESTI.

| Horus35 a răspuns:

Nimic din ce ai scris tu aici nu are legătură cu iubirea. Te rog să reconsideri ideea de iubire, să înveți din greșeli și concentrează-te pe viitor.

| WgStefan explică (pentru Horus35):

Cum potinspune tu ca nu e iubire? Dar ce e? Lumineaza ma. Nici din partea mea nici din a ei nu a fost iubire?

| Horus35 a răspuns (pentru WgStefan):

Iubirea nu e doar din partea unuia. Iubirea e ceva infinit și absolut. Dacă o iubeai cu adevărat, nu aveai ochi pentru alticineva, dar să mai și faci ce ai făcut. Același lucru este valabil și pentru ea. Dacă stați noaptea și plângeti nu e o demonstrație a iubirii. Maxim poți să plângi pentru ăia 4-5 ani care s-au scurs lângă persoana nepotrivită.

| Ale5184 a răspuns:

Oki. Hai ca te luminez eu. In martie spuneai ca nu te mai simti atras sexual de prietena ta si toata lumea ti-a spus sa va despartiti sau sa discutati. Ziceai ca te bate la cap.
Mai recent ai spus ca te atrage una pe care o stii de mult si ca v-ati vazut de cateva ori ( e vb de tipa din povestea de azi) dar ea te-a parasit pentru a ramane cu iubitul ei, in tot acest timp tu fiind intr-o relatie. Spuneai ca vorbeati des si mult. Acum, plangi ca te-a parasit. Ai crezut ca proasta o sa ramana si o sa te accepte orice ar fi. Ei bine, nu e asa. Ai profitat de bunatatea ei. Nu o mai voiai, trebuia sa va despartiti de atunci.
Cel mai probabil s-a săturat de jocurile tale si e foarte bine ca si-a gasit pe altul. Ea inca te iubeste, si e foarte bine ca si-a gasit pe altul pentru ca o sa treaca peste. Nu e ***** pentru ca s-a culcat cu el dupa o luna. Da, putea sa mai astepte dar nu a facut-o. Aia e. Nimic nu e normal in viata. Cu totii gresim.
Pe scurt, tu ai provocat despartirea asta. De la prima abatere. In cuplu se discura orice. Nu ai discutat. Te-ai refugiat in alta care nu te-a vrut si te-ai intors apoi tot la ea. S-a cam terminat. Succes la urmatoarea relatie. Poate nu o sa mai faci prostia asta.

| Foame a răspuns:

Da e groasa, inteleg sentimentul acela de a nu mai avea pentru ce sa traiesti, o durere de stomac de parca iti vine sa vomiti si simti cum mori efectiv.O razbunare copilareasca din partea ei(nu ca tu ai fi mai breaz), tipic oamenilor sa atace suferinta cu razbunare apoi regreta mai tarziu ca au facut asta....eu unul nu concep termenul de "inselat" cand iubesti o persoana, este o mizerie in opinia mea.Nu am cuvinte, daca eram in locul ei te atentionam sa dormi pe burta, era America 2k19 doar ca in Romania,dupa dormeam si restul pe burta de frica...,.

Nu mai folosi cuvinte precum "sunt terminat","distrus","Viata mea s-a terminat" etc,nu este nimic distrus,terminat,nu ai inima in bucati/rupta s-a.m.d. Trebuie sa intelegi puterea cuvintelor de ex: una este sa zici penis si daca zici **** aproape toata lumea sare de fund in sus si INSEAMNA ACELAS LUCRU.Zi ca esti bine,foarte bine etc. chiar daca nu este asa.
Sterge poze,numar de telefon,block,trebuie sa o razi de pe fata pamatului.
Trebuie sa te reinventezi puiule,deoarece probabil ai frecat-o in acesti ani cat ai fost cu ea,creaza-ti o viziune noua despre viitor,formeaza-ti noi obiective sa iti ocupi mintea.

Uite putin NLP:
Ancorare:Scapa de toate lucrurile care iti aduc aminte de ea(parfum,cadou etc),ancora=stimul exterior care declanseaza o anumita stare instantaneu, de ex mirosi un parfum si iti aduci aminte de ea sau auzi o muzica si iti aduce aminte de x.

Folosestete de submodalitati:
Cand te gandesti la ea in mintea ta ce vezi,auzi,mirosi,simti, este in fata ta ea?,la distanta?,e dreapta/stanga? spune ceva? culoarea este aprinsa?,imaginea ei este mare? claritatea?
Acum fa toata imaginea din mintea ta cu ea alb-negru,si fa-o mai mica,redu volumul pana nu mai auzi nimic, din fata ta du-o mai indepartare pana cand nu o mai vezi, blureaza imaginea, si pune-o intr-un colt intunecat foarte mic, dupa acea iti poti imagina ca arunci cu cutite/topoare in bucatica acea(eu asa fac, dar nu este neparat asta happy ) Dupa ce totul este asa ar trebui sa te simti ai bine, dar creierul tau va incerca sa o aduca la normal si va trebui sa o schimbi mereu pentru a reduce sentimentele.Deoarece creierul tau nu face diferenta dintre realitate si imaginatie,el percepe realitatea prin VAKOG(vizual,audiotriu, kinestetic, miros, gust), si le poti schimba in imaginatie pentru a reduce/amplifica anumite sentimente.

Daca stiai NLP la nivel avansat scapai destul de repede de aceasta afectiune denumita "inima franta" de savanti, asa ca trebuie sa astepti pana trece buba, in rest e brutal sentimentul dar nu ai ce ii face.

| WgStefan explică (pentru Foame):

Mersi. Dar ea nu e orice fata, de asta imi e ciuda de mor ca am pierdut o. E super frumoasa si buna la corp, eu sunt sigur ca nu mai gasesc ca ea niciodata, si sa ma iubească la fel de mult, arata ca alea din filme porno, in afara de sani. Si ca personalitate sj atitudine, e perfecta pentru orice, se integreaza repede, se face placuta de oricine, se descurca in orice situatie. De asta spun, e perfecta, si nu mai gasesc ca ea, femeie virgina, cea mai buna si frumoasa, desteapta si sa ma iubească cu adevarat, nu mai gasesc. Si eu arat bine, fac sala si sport de performanta de 10 ani, adica nu e ca si cum nu eram la nivelul ei. Am pierdut tot, tot...
Te rog sa imi spui daca crezi ca e o idee buna sa lupt sa ne impacam, sau daca peste ceva timp ea se intoarce la mine, sa o primesc?

| Foame a răspuns (pentru WgStefan):

Tocmai ai citat 99% din barbati cu tot cu mine:"E perfecta,era speciala,ea era ultima,formidabil de frumoasa, sexy, desteapta, placubila, personalitate minunata etc" MIZERII
Stiu cum este sa nu mai vezi "lumina de la capatul tunelului", sa vezi ca un cal doar inainte dar nu este asa... exista femei de 10x mai destepte si sexy ca ea,asta e adevarul crud,pana nu le vezi nu crezi.
"si sa ma iubească cu adevarat" daca te iubea cu adevarat de ce te-a inselat? cum poti ataca(emotional) persoana pe care o iubesti?
Ea regreta enorm de mult pentru asta,sunt sigur,si ea sufera asa ca nu te gandi doar la tine, ca si ea a fost inselata de tine, si nu conteaza cum, conteaza actul de tradare.

"Instinctul" iti zice sa lupti pentru ea, ceea ce este doar o adictie pentru ea, ca si cocaina.Si in cazul meu acea voce din cap care iti zice "continua" este total gresita.Pentru ca vine dintr-un loc numit DISPERARE nu iubire,daca o iubesti cu adevarat te bucuri pentru fericirea ei,dar tu te concentrezi doar pe tine ca suferi,ceea ce ai pierdut tu,ce simti tu, nu este legat de ea.
Chiar daca pare contraintuitiv as baga o fisa, mai ales dupa atatea experiente si timp impreuna dar uite cum as face eu(doar o idee, nu trebuie sa faci asta daca nu vrei, dupa sa dai vina pe x, y, z).
Ia-si zice prin mesaj sau face to face, ca mai are doar o sansa ori el ori tu si sa ii dai 30 min de gandire (sau mai putin), dupa este pa deoarece nu tolerezi astfel de comportamente.Ii zici asta deoarece o sa o puna intr-o situatie "limita" si o sa fie 50-50 cel mai probabil.Acum daca zice da sti ce ai de facut,si daca zice NU, te iei de COJONES si mergi mai departe indiferent de ce zice(femeile iubesc hotararea acolo in sufletelul lor pentru ca multe sunt indecise, nu stiu ce sa aleaga).E greu dar e printre singurele sanse, daca te comporti ca o pasarica(la mine nu a mers asa ca nu fa si tu aceas greseala) o sa te trateze ca pe una, asa ca trebuie sa mai cresti o pereche. Poate zice Da, poate zice Nu si dupa vine plangand la usa...trebuie sa te ti tare si sa astepti, daca cedezi ai pierdut, asa ca trebuie sa ii arati ca soarele nu se invarte dupa ea.

| WgStefan explică (pentru Foame):

Si daca acum zice nu si dupa se intoarce la mine? As fi cel mai prost daca as primi o, nu?

| Foame a răspuns (pentru WgStefan):

Gandeste-te ca ea acum e bomba nucleara cu regrete din razbunarea prosteasca(mai bine ti-o taia decat sa faca pe "fata care si-o trage cand vrea, cu cineva, ca ea e libera"=cum sa pari "desteapta" si sa te faci de RAHAT, in opinia mea).Si cand vine la usa si o sa vina, zici NU si gata, deoarece eu cred ca prostia se plateste din ambele parti.Tu in vasta ta inteligenta INFINTIA o inseli si ea in incomensurabila ei capacitate cerebrala actioneaza la fel...asa ca actioneaza ca si cum ai avea o pereche nu un vagin, macar atat sa faci ca sa recapeti o ultima ramasita de barbatie, daca a existat desigur.
Si stiu ca nu este raspunsul pe care vrei sa il auzi.

| WgStefan explică (pentru Foame):

Doamne, sper sa pot trece peste. Deci sincer nu cred ca exista durere mai mare pe lumea asta decat sa fii tradat in felul asta. Daca as avea multi bani as pune pe cineva sa o omoare, sau sa i dea cu acid sulfuric pe fata, sa nu se mai uite nimeni in viata ei la ea. Da, stiu ca pare imatur ce spun, dar chiar as face asta, as omora o cu mana mea daca nu faceam puscarie.

| WgStefan explică:

Ce nu e bine?

| adinaaa122p4 a răspuns:

Ai scris o poveste foaaarte lungă, îmi imaginez cat de lungă este in real.
Ce pot să spun:este vina ei, începând de atunci când a plecat la 259 km și te-a pus în fața alegerilor:ori vii cu mine, ori rămâi.Parcă nici n-a existat acești 4 ani de relație.Și terminând cu faptul că a putut așa de repede să te lase în urmă, începând relația cu altul.Probabil ea știa că îți va fi dureros, dar continua să-ți spună cât de perfect este acea persoană în comparație cu tine.Si din nou, parcă nu a existat acești 4 ani. După părerea mea sunteți 2 persoane diferite, și chiar dacă veți fi din nou împreună o să vă aduceți minte de cazul acesta, o să căutați care este vinovatul, acest lucru o să aducă o ceartă nouă și din nou.Pot sa-ti recomand în lupta cu depresia un psiholog, ajută cel mai bine, crede-mă. Gandurile sinucigașe uită-le. Dacă totuși te hotărăști să o lași în trecut, nu-i mai scrie, nu te mai uita la poze, lucrează cât mai mult pentru a nu avea timp să te gândești din nou.
Este părerea mea, viața îți o construiești singur.
P.s Psihologul e o varianta bună, el te va ajuta mai mult.

| WgStefan explică (pentru adinaaa122p4):

Mersi. Ma simt mai bine ca esti de partea mea. Nu vreau sa cred ca e curva, dar alta explicatie nu mi gasesc. Este într-adevăr mai lunga povestea, dar in mare asta e.
Si ea a suferit, ea plangea aproape in fiecare seara si ma suna, dupa treaba aia cand m-am vazut cu o prietena veche. Dar din ce am facut eu nu cred ca echivaleaza cu ce a facut ea, nu?
A intrecut limita. Partea proasta e ca sunt atat de disperat incat tot eu caut sa ne impacam si acum, si as lua o asa, ***? nu mai pot de durere?
Asta spun si eu dupa 4 ani, nu te arunci in bratele altuia intr o saptamana, si intr o luna te si culci cu el? Numai asta am in cap, imi imaginez cum au facut sex. Am fost primul din viata ei, si ea prima, si nu suntem copii avem 22-23 de ani. Recunosc si eu ca am gresit mult, ca nu am pretuit o la timp, dar nu cred ca trebuia sa faca asta. Noi ne impacam din orice.
Multumesc ca ai raspuns.