| Just a kid a întrebat:

am nevoie de sfaturi va rog, scuzati textul lung dar vreau sa explic cat pot de multe.problema e urmatoarea
sunt cu un baiat de 1 an si ceva(sau eram, nici nu stiu). neam desaprtit cam de vreo 5-6 ori(in total cam 2 luni-2 luni jumate)pentru ca is destul de impulsiva si cand ma supar mai tare zic ca ne despartim, si asa a si fost de cate ori(daca era in toane bune ma ruga sa incetez si se purta frumos si ma ruga sa il iert). normal ca dupa ce ne desparteam imi parea rau si il cautam sa n impacam da el nu-mi mai raspundea deloc la telefon, si dupa vreo saptamana ma cauta el isi cerea scuze si normal ca ne impacam, era totul bine pe urma ceva timp si pe urma iar ajungeam sa ne certam(de obicei din prostii, de obicei ma supar cam aiurea, si cand incepe cearta ne certam tare pentru cum vorbim si ce zicem pe moment, deci de la o banalitate devine ditamai cearta, motivul initial fiind unul stupid). mereu cand ne impacam era vorba ca se schimba el, ca se va purta mai frumos(in general se purta frumos, da daca ma suparam de la ceva ajungea sa se poarte aiurea, sa tipe, sa imi inchida in nas(de vreo 3-4 ori, pe motiv ca are treaba.chiar avea treaba, da zic eu, ca nu ar trebui sa faca asa, nu?)sa nu mai raspunda vreo ora doua(probabil pana se calma, habar n-am de ce) si mai multe)si se tinea de cuvant o perioada, si pe urma iar incepeau certurile, ca din una incepea alta si tot asa.acum o saptamana ne-am impacat dupa ultima cearta(a durat o saptamana ultima despartire, din care doar 3 zile nu am vorbit deloc), si ne-am gandit sa comunicam mai mult, sa ma schimb si eu si sa nu ma mai supar asa.totul bine si frumos pana ieri, ieri am inceput iar sa ne certam, azi desi sia cerut scuze si a zis ca isi revine a facut la fel(adica nu stiu, vorbea destul de aiurea, nu urat. da pur si simplu destul de sec, nu cum era el inainte)si normal ca m-am luat de el...iar.si ultima data cand am vorbit(la 1)a fost ceva de genu"hai ca ma pun sa dorm vorbim cand ma trezesc""tu nu stii sa vorbesti frumos?""nu""cand inveti sa am cauti""da bine, pa""pa". si de atunci n-am mai vorbit, i-am dat mesaj ca asa se vb? si nu a raspuns, i-am dat msg sa zica daca mai sutem impreuna sau nu si daac nu sa imi dea parola de la id(am facut schimb de parole si neam facut alt id, simi vreau parolaangry)si el tot nimic, l-am sunat...si nimic.nu pot sa inteleg ce la apucat, imi zicea mie ca il deranjeaza ca ma supar din toate prostiile si zic sa ne despartim, si el acum ce face?
multumesc celor care ati citit tot, si vreau si eu niste pareri. el zice ca ma iubeste da nu stiu ce sa credsadplus, ce sa fac acum? il mai caut sau nu? sau sa ii dau un ultim mesaj, da cu ce? ceva care sal puna pe gnaduri si sal faca sai para rau, si ce ar trebui sa inteleg din ce face el?

6 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Hmm, ok, o sa fiu directa si o sa-ti spun clar ca vina iti apartine mai mult tie decat lui!

Da, poate iti vorbeste indiferent si sec, dar nu e un motiv de cearta si mai ales, nu de despartire!

Faza a mers asa: te supara, tu il acuzai, el se supara la randul lui cand vedea ca il ''executi'' la orice vorba pe care o scotea din gura, tu te frustrai ca se poarta asa si ii ziceai ''adio'', puneati botul amandoi si va dadeati papuceiii, el se simtea vinovat si isi cerea scuze, tu il iertai si tot asa!

1. Tu esti prea impulsiva si o sa pierzi multe, din pacate.Inteleg ca te doare uneori comportamentul lui, dar saracul nu ti-a facut nimic rau, si nu cu intentie.Cand mai apar situatii de cearta- evita sa continui ce faceati, schimba subiectul urgent! De preferat spune-i si lui sa nu iti mai vorbeasca asa sau sa iti explice ''glumele'' lui!

2. El clar te iubeste ca altfel nu iti accepta ifosele, ca astea sunt, de atata timp, sa fim seriosi! Tu ai mai sta cu cineva care se tot desparte de tine la orice faza?! Nu.Sincer,nici eu!

3.Stapaneste-ti nevoia de despartire la orice fleac pe care nu il accepti la el! E diferit de tine, va iubiti, deci mai cauta sa il faci ''perfect'' ca nu se poate!

4. Daca TU nu te vei schimba si simti asta, atunci nu mai are rost vreo impacare! Gandeste-te bine!

5.Schimba placa si invata sa te bucuri de relatie!

Spor!

| Monica a răspuns:

Aw.
Fix in situatia asta sunt eu, actualemente.
Sa sti ca o relatie in care certurile joaca un rol (sa-l numim) principal, nu e de lunga durata.Adica,voi deja aveti un obicei. A devenit o traditie laughing. Asa am fost si noi si oarecum am incheiat-o.
Nu are niciun rost.Luati o pauza.In pauz respectiva meditati, ganditi-va.mai are rost sa o luati de la 0 sau nu? Daca da, trebuie sa va schimbati radical, sa va indreptati greselile facute si sa lasati de la unul la altul.
Nu mai face bot pentru orice stupizenie.gandeste-te inainte ce consecinte va avea.
Nu.Nu-i trimite mesaj. O sa te joace pe degete, astfel.Lasa-l sa se gandeasca.Este confuz si nu stie ce sa faca...
Te va cauta el cand va fi momentul potrivit, fi sigura de lucrul asta!

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

E vina ta, el pur şi simplu e mai flegmatic, şi eu am modul ăsta de a vorbi, dar asta nu înseamnă că nu ţine la tine, ci că doar nu o prea arată...ar fi bine să te mai calmezi şi tu şi să nu te mai superi pe el din orice spune, poate doar are o zi mai proastă, iar tu îi faci ziua şi mai proastă certându-l pentru asta...

| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

Pai certurile dintr-o relatie se rezolva prin multa multa comunicare.nu e nevoie sa va enervati ca sa rezolvati o problema. pur si simplu discutati.acum suna-l iesiti undeva si vorbiti calm.si tu nu te mai supara din orice prostie

| EU1139 a răspuns:

Este si el stresat din cauza schimbarii bruste a comportamentului tau si tu esti la fel de debusolata ca si el din cauza lui.eu cred ca are niste probleme ( CU BAIETII DIN gasca lui, in familie etc ) desare asa imediat la cearta.eu te sfatuiesc sa stai sa-l asculti si sa nu te enervezi. daca tu esti calma si el se va cala dar daca-i dai apa la moara sigur il intarati mai mult.eu nu sunt nici de partea lui, nici de partea ta dar gandeste-te daca te-ai pune in situatia lui cum te-ai simti?
Auzi tu ilai zis vreodata Te iubesc?
Cuvintele astea lasa o urma adanca in suflet si se va gandi de doua ori inainte sa tipe la tine. Dar sa-i zici si tu cand te certi cu el... adica ceva de genu NU INTELEGI CA TE IUBESC si sa o iei la fuga spre casa. daca el va fugi dupa tine sigur tine la tine daca nu inseamna ca ar trebui sa-i dai papucii

| bibi_5324 a răspuns:

Mie mi se pare ca e vina ta si in plus el te iubeste dar asa sumt baietii suntmai inchisi in ei stiu deoarece stau cu 4 fara tata deci.