| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am și eu o problemă sau mai bine zis, o nelămurire legată de intențiile iubitului meu. Suntem împreună de aproape un an. Vorbim în fiecare zi, îi cunosc prietenii și familia, și vice-versa. În prezent, locuim amândoi în Italia, dar în oraşe diferite. Mai vreau să menționez și faptul că până acum a fost o relație la distanță, una nu foarte mare, dar cu toate astea nu ne-am văzut încă niciodată față în față. Este așa, o dragoste cu năbădăi pentru că ne certăm și ne împăcăm destul de des. La ultima noastră ceartă serioasă, care a avut loc acum 2-3 luni, am hotărât amândoi (mai mult eu) să ne despărțim pentru o perioadă de timp. Timp în care vorbeam, însă pretindeam că suntem prieteni și totuși, găseam foarte ușor motive de ceartă.  După aceea, timp de două zile, am încetat să mai răspund la vreun semn din partea lui pentru că voiam în primul rând să văd ce se întâmplă dacă nu vorbim, iar în al doilea rând, pur și simplu să mă liniștesc. După alte două zile, am aflat că este deja într-o altă relație și, bineînțeles că a început să posteze fel și fel de poze pe Facebook. Atunci am început din nou să vorbim, iar el mi-a spus că singurul motiv pentru care s-a pus cu acea fată e că a vrut să mă facă geloasă și oarecum să mă facă să vreau să fim din nou împreună. O prostie, bineînțeles, dar nu i-am mai zis nimic. El văzând că nu îi răspund, a început să îmi facă în ciudă spunându-mi tot ce face cu ea. Mă rog...Şi după vreo săptămână am ajuns să fim din nou împreună, după ce a lăsat-o pe tipa aia, normal. Acum ne înțelegem cât de cât bine, am decis să ne şi întâlnim cât de curând, numai că, de câteva zile am observat că sora lui s-a împrietenit foarte mult cu tipa asta cu care a fost iubitul meu, şi mereu văd poze cu ele două acasă la el și la sora lui...ŞI, pe lângă asta, tipa aceea mereu îi dă "Ador" la poze iubitului meu. Eu am vorbit cu el despre asta și mereu îmi spune că nu a fost și nici nu e nimic între ei, doar că ea este "disperată" și îl tot caută. De fiecare dată când urmează să ne întâlnim intervine câte o "situație" de genul ăsta, care mă face pur și simplu să amân tot. Nu știu ce să cred sau să fac, vreo părere?

Răspuns Câştigător
| ᎡᏴccaa a răspuns:

Ştii, atât timp cât atenția ta este îndreptată în totalitate spre o anumită persoană, nu îi dai speranțe unei alteia. Când iubești cu adevărat, nu cauți fericirea în brațele altcuiva după fiecare ceartă. Și asta nu pentru că așa trebuie, ci pentru că nu simți nevoia. Da, fata aceea îl caută. Și ştii de ce? Pentru că el îi permite asta. Și va continua până când el îi va spune clar că nu are nevoie de ea, de atenția ei sau de orice altceva din partea ei. Lui îi convine situația în care se află, când două fete îi oferă atenție, de asta nu reacționează. Este un băiețel nehotărât, care nu știe ce vrea de la viață. Și totuși, în mod cert nu îi ești nici tu indiferentă. Trebuie să ai mult mai multă încredere în tine şi să nu îți fie frică nicio secundă să pierzi un astfel de om, din contră, lasă-l să plece. La un moment dat se va sătura de uşuratice şi îşi va da seama ce a pierdut happy Relațiile la distanță sunt într-adevăr grele, dar nu imposibile dacă aveți amândoi aceleaşi intenții. Depinde doar de voi doi.

| ᎠᎬᏪᎥᎦᎯ a răspuns (pentru ᎡᏴccaa):

Foarte frumos spus, multumesc enorm!

6 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Cică :"îi cunosc parintii şi familia." Tu nu îl cunoşti nici pe el. Poţi trăi ani buni în casă cu un om şi sa nu îl cunoşti. Te minte, măi fata, probabil are iubită, degeaba îţi spune el că s-a despărţit de tipă, şi dacă nu e cu ea, e cu alta. Relaţia voastră nu există.

| MiruD a răspuns:

LASA-L!
De ce injosesti? Un bărbat care, nu te cauta dupa o ora dupa ce v-ati certat, inseamna ca ala vrea doar o aventura. De ce sa iti pierzi timpul cu cine nu trebuie? Si asa timpul asta trece cu o asa viteza de nici nu mai ai timp sa te mai vezi fericit. Scoala, facultate, munca, copii......si de tine cand iti mai faci timp?
Părerea mea este ca nu trebuie sa ai incredere in el. Mai ales că a făcut ce a făcut cu tipa aia. Cauta-ti pe cine dupa sufleul tau. Nu cauta frumusețea exterioară, se va duce la un moment datwinking

| ᎠᎬᏪᎥᎦᎯ a răspuns (pentru MiruD):

Îți mulțumesc mult pentru răspuns şi pentru că ai fost drăguță happy

| MiruD a răspuns (pentru ᎠᎬᏪᎥᎦᎯ):

Cu drag. Oricand, daca vrei, te pot ajuta moral.

| Carrie1 a răspuns:

Nu prea vad ce relatie e aia, daca voi nu v.ati vazut in realitate niciodata...Cel mai bine ar fi sa va intalniti, e altceva cand vezi o persoana fata in fata.