| anonim_4396 a întrebat:

Luna trecuta ma refer la decembrie 2008, mi- a venit ciclul pe data de 31.12.2008, iar aceasta luna mi-a intarziat cateva zile, azi suntem pe data de 03.02.2009 si inca nu mi-a venit, nu am simtome inca, normal aveam dureri de sani, de spate, dar acum nu am deloc, am fost cam racita la burta, am fost la ginecolog si mi-a dat un tratament ci macmiror complex azitromocina, am luat doua capsule azitromicina si eu si prietenul, cauza este urmatoarea as vrea sa stiu din ce cauza imi intarzie ciclul? sau care este cauza, medicul mi-a spus ca am clamydia, ce este clamydia? ce fel de boala sau daca este boala, sau infectie, cum se trateaza si de la ce am luat-o.
multumesc mult
Ana maria

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

clamydia face parte din BTS-uri.
http://www.seximus.ro/articole/chlamydia.php
ciclul s-ar putea sa-ti intarzie si din cauza racelii (am mai auzit cazuri).
continua tratamentul prescris de medic, si tu si partenerul tau, citeste cu atentie ce se scrie despre clamydia, si fa ce zice acolo.
controlul dupa terminarea tratamentului este obligatoriu.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chlamydia este o infectie cu transmitere sexuala. Ai luat-o de la un partener sexual care nu stia de existenta ei fiindca barbatii sunt adeseori asimptomatici si pot fi purtatori sanatosi zeci de ani. Este nevoie sa va tratati amandoi si sa ii anuntati pe fostii vostri parteneri sexuali sa se investigheze fiindca infectia cu Chlamydia netratata poate da pe termen lung infertilitate la femeie. Dupa vreo luna de la tratament trebuie sa mergeti amandoi si sa va testati din nou pentru a fi siguri ca ati scapat de infectie.
Nu prea cred ca iti intarzie ciclul de la infectia aceasta. Ia-ti un test de sarcina si apoi du-te la medic. Probabil e o dereglare fara mari semnificatii, dar e mai bine sa te asiguri de asta.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ai mai jos un raspuns foarte bun. E bine ca ii spui si partenerului tau de aceasta boala. Se poate sa stie despre ce e vorba.Vezi mai jos inca o adresa
http://www.sfatulmedicului.ro/......s_1277.htm