| Diana008 a întrebat:

Am o curiozitate: în cazul unui contact neprotejat de scurtă durată, undeva la 5 minute, în perioada infertilă (sau cel puțin cu șanse mai scăzute), există vreun risc de sarcină? Eu cred că nu, însă mai aștept păreri

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a-ti fi satisfacuta curiozitatea exprimata in intrebarea postata, trebuie sa cunosti urmatoarele :
Orice fata dar nu doar ea ci la fel si baiatul indiferent de varsta lor, care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis intregul proces de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea, inainte de a intretine un act sexual neprotejat, trebuie sa fii deja foarte bine informata in privinta posibilitatii si a modului in care se poate forma sarcina si anume : a faptului ca in mod OBLIGATORIU trebuie sa existe si sa fie si intrunite minim 2 conditii, cu precizarea expresa ca cele 2 conditii sunt obligatorii si trebuie sa existe in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume :
1.) In primul rand orice fata/femeie care are ciclu menstrual, poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR in cazul in care este in PERIOADA FERTILA si in acele zile fertile, adica in 1-a sau in toate cele 3-4 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau in ziua ovulatiei atunci cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei si ajunge SPERMA in urma unui act sexual sau a unei masturbari. Spermatozoizii exista doar in sperma, NU exista si in lichidul preejeculator fiindca pur si simplu NU contine spermatozoizi.
2.) Indiferent prin ce modalitate s-ar produce, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul exista deja in acel moment. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu exista risc de sarcina daca actul sexual neprotejat a avut loc in perioada infertila.

| Sofer a răspuns:

Nu e risc de sarcina dacă nu a ejaculat în tine.

| Floridori a răspuns:

Nu are absolut nicio importanta durata.
Ceea ce conteaza este daca sperma ajunge in vagin indiferent daca a durat 1 minut sau 1 ora.
Daca esti convinsa ca a fost vorba de perioada infertila, atunci ca desigur nu exista probleme, dar daca nu esti sigura de cand a avut loc ovulatia si daca sperma a ajuns in vagin, atunci exista posibilitatea.
Totul depinde de perioada (fertila sau nu) si daca sperma a ajuns in vagin sau nu.Acestea sunt cele 2 conditii pentru a forma o posibila sarcina: sperma in interiorul vaginului+perioada fertila.
Intrebarea este: s-au indeplinit aceste doua conditii?

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!

| tzionut a răspuns:

Eu o fac neprotejat cu sotia de 3 ani de zile, respectand metoda calendarului si ejaculand mereu afara. Sansele sunt scazute, dar sunt, mai ales daca ai ciclul neregulat.