| Darkchocolate a întrebat:

Am o curiozitate. Stiti cumva daca poti avea o bts gen gonoreea daca ai avut contact sexual cu un partener care nu are aceasta boala? Adica poti avea boala sau o poti lua fara sa ai contact sexual cu o persoana infectata?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Iti poti satisface curiozitatea citind asta:
http://www.seximus.ro/intrebari_its/infectie_gonoree_blenoragie_2.php
Cred ca te va lamuri complet.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Unele BTS se transmit EXCLUSIV prin contact sexual ( cu partener infectat ), în timp ce altele se pot contacta şi prin alte modalităţi...

Vezi diverse informaţii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/boli-cu-transmitere-sexuala

http://www.csid.ro/......t-7884514/

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Se transmite doar prin contact sexual această boală.
Întotdeauna foloseşti prezervativul, de fereşti de BTS-uri.
Te pup!

| DaRaspund a răspuns:

Se transmite si genetic!

| andreit a răspuns:

Cum poti ma sa iei o boala daca parteneru nu are boala respectiva? Sau am inteles eu gresit? Ca te-ai exprimat ca o cizma fara sireturiwinking

| docfunny a răspuns:

Pai ori are boala ori n-o are, desi, in cazul gonoreei si a altor bts-uri, pe langa infectarea directa prin contact sexual, se poate transmite si de la mama la fat. Simptomele gonoreei apar, de obicei, dupa o perioada de 2 zile pana la 3 saptamani, dupa expunerea la infectie. Unele femei si barbati sunt asimptomatici pana cand apar complicatii severe. Cu alte cuvinte nu poti lua boala, daca nu ai contact sexual.