| AnyAda a întrebat:

Cand am fost mica am facut varsat de vant. Acum am 15 ani si am intrat in contact cu o persoana infectata. Exista riscul sa mai fac din nou aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| luciana200972 a răspuns:

Nu, dc ai facut odata deja ai dezvoltat anticorpii respectivi, asa ca acum nu mai faci

5 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Nu, varicela lasa imunitate protectoare pentru toata viata.

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Buna. O data ce ai avut varsat de vant, nu mai ai cum sa-l mai iei din nou.

Nu mai poţi avea vărsat de vant.

| MeAndJustMe_8802 a răspuns:

NU.Bolile pe cale le faci in copilarie nu le mai faci la pubertate, sau niciodata.

| Mоиica a răspuns:

Deloc. happy
DAca vrei iti dau si exemplu: cea mai buna prietena a avut varsat si totusi am stat langa ea, si nu am am luat (l-am avut cand eram mica). happy