| carla1997 a întrebat:

am o intrebare, am facut dragoste cu prietenul meu si a fost primul nostru contact sexual, insa nu a curs sange... dc? sad

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mînuțele, poate ai himenul elastic si din acest motiv nu ai sîngerat, multă sanatate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai motive de îngrijorare, se mai întâmplă :)

NU cred că mai eşti virgină nici d.p.d.v. fizic!
Este suficientă o penetrare ce 1-2 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este obligatorie sangerarea. Depinde de consistenta membranei himenale precum si de gradul ei de vascularizare.In cazul multor fete nu curge/apare decat o picatura doua de sange.

| Rusu_Bogdan_1998_a1Oq a răspuns:

Pe tine te intristeaza chestia asta de o intrebi de 100 de mii de ori? O avea-o prea mica, na...

| HappyFaceXoX a răspuns:

Nu este obligatoriul deoarece acea membrana numita himen nu trebuie sa se rupa neaparat ea se poate si intinde.Deci nu ai nici.o problema