| iuliabibu a întrebat:

am o intrebare cam aiurea pot sa zic, cam dupa cate luni poti sa fii sigura ca poti avea copii dupa anticonceptionale? eu am intrebat pe o pretena si zicea cam dupa 6 luni.este adevarat? eu m-am lasat de ele de 4 luni. ce sa fac? am luat de 3ani pastile, ma gandesc ca acum ii mai greu sa raman gravida sau nu? poate perioada de asteptaarea e mai mare?

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Uneori, dupa incetarea administrarii de anticonceptionale, trebuie sa treaca o perioada de 4-6 luni pana la reluarea completa a functiilor ovarului. insa, din moment ce dumneavoastra ati ramas deja insarcinata, folosirea anterioara a anticonceptionalelor nu reprezinta un pericol pentru evolutia ulterioara a sarcinii.