| iuliabibu a întrebat:

am o intrebare cam aiurea pot sa zic, cam dupa cate luni poti sa fii sigura ca poti avea copii dupa anticonceptionale? eu am intrebat pe o pretena si zicea cam dupa 6 luni.este adevarat? eu m-am lasat de ele de 4 luni. ce sa fac?

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Anticonceptionalele au ca principala indicatie, realizarea unei protectii impotriva unei sarcini nedorite. Aceste produse sunt niste preparate hormonale, care realizeaza o concentratie, ciclica, a hormonilor sexuali feminini, asemanatoare cu cea realizata in mod normal de functia endocrina a ovarului. Ovarul in lipsa administrarii de anticonceptionale este in cea mai mare masura responsabil de secretia hormonilor sexuali feminini. Prin aportul exogen (din afara) de hormoni sexuali, functia de secretie hormonala a ovarului nu-si mai gaseste utilitatea. Acesta rezulta punerea in repaus a ovarului, lucru care implica si inhibarea ovulatiei, menstra se mentine regulata in urma stimularii artificiale a endometrului de catre aceste concentratii hormonale acesta fiind realizata de administrarea de anticonceptionale. Ovarul pus în repaus o perioada indelungata nu mai secreta hormoni dupa incetarea administrarii anticonceptionalelor (se produce astfel o atrofie de diverse grade a tesutului raspunzator de secretia hormonala). Acest lucru reprezinta si motivul pentru care, uneori, dupa incetarea administrarii de anticonceptionale, trebuie sa treaca o perioada de 4-6 luni pana la reluarea completa a functiilor ovarului, perioada in care pot exista perioade de amenoree (lipsa ciclului menstrual), neregularitati ale menstrelor, cicluri menstruale anovulatorii etc. Unele femei, dupa ce au renuntat la anticonceptionale, pot avea dureri mai mari, intense, decat inainte sau pot avea o stare de lesin, chiar voma,care se datoreaza tot dereglarilor hormonale!
Asadar, organismul tau are nevoie de o perioada destul de lunga pentru a functiona fiziologic, 4-6 luni.

| goldheart a răspuns:

Buna, iulia. Intrebarea ta este formulata, intr-adevar, cam aiurea...nu prea se intelege ce vrei sa zici. Foarte multe fete considera ca dupa intreruperea administrarii de anticonceptionale, timp de 6 luni de zile medicamentul inca mai are efect asupra organismului. Si-atunci vin eu cu intrebarea care sparge acest mit: de ce le este frica de o sarcina nedorita cand uita sa-si ia pilula la timp, daca ele ar avea efect pe 6 luni? Daca eu sunt cea care greseste, atunci, te rog, explica-mi logica!

| iuliabibu explică:

Pai eu am luat 3 ani pastilele si ma gandesc ca acum ii mai greu sa raman? sau nu? asta imi fac griji... vreau un copil si nah...

| greece12 a răspuns (pentru iuliabibu):

Astepti 4-6 luni,e ca si cum te-ai dezintoxica si,abia pe urma, te vei hotari sa faci incercari sa ai copiluts! Bine? Mult noroc, sa te vedem mamica!