| Roxz a întrebat:

Buna!, am o intrebare.Cam de o saptamana. mi-a aparut in jurul vaginului un fel de...nu stiu exact ce e doar ca pielea e putin incretita. dar pe o suprafata mica, si sa inrosit interiorul lobiilor. Mi-e frica sa nu fie ceva grav, a trebuit sa ma duc la ginecolog in urma cu 4--5 zile dar am fost bolnava si nu m-am dus. Mie si frica pentru ca e prima data cand merg...Credeti ca e ceva grav.La inceput aveam niste mancarimi usoare. Tin sa mentionez ca nu am avut contact sexual.Multumesc rog seriozitate :-s

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Du-te imediat la medic! Cu cat mergi mai tarziu, dureaza mai mult vindecarea! Chiar daca nu ai avut contact sexual, ori te-ai asezat undeva la toaleta si ai luat ceva, ori ai umblat acolo cu mainile nespalate, ori a umblat altul acolo, cert e ca ai o infectie!

| RXN a răspuns:

Probabil o iritatie, cel mult o infectie.Am patit-o si eu, am vrut sa merg si eu la ginecolog, dar fiind minora si trebuind sa merg cu un parinte, iar ai mei numai grija mea nu au, n-am putut merge.In conditiile astea, am aplicat metodele 'babesti'-spalari locale cu ceai de musetel, imi calcam si schimbat cat mai des lenjeria intima si, eventual mai purtam si un protejslip si in cateva zile mi-a trecut.
Oricum, daca tu ai ocazia sa mergi, nu ezita sa o faci.Nu ai de ce sa-ti fie rusine, e ceva cat se poate de normal ca o femeie sa se duca la ginecolog.happy Gandeste-te ca e spre binele tau.>big grin

| MikyMi a răspuns:

Reprogrameaza-te la ginecolog. Infrunta teama si du-te, e singurul care poate descoperi care e problema ta si iti da tratament corespunzator problemei tale. Nu te doare un consult!
Mult curaj!

| Cătălina a răspuns:

Ai o iritatie. Foloseste ceaiuri de musetel sau evetual intreaba la Plafar. Nu e ceva grav, insa ai grija mare la igiena zilnica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Estiproatsa de aia. big grin big grin XDXD

| andrei_6989 a răspuns:

Nu te speria mult curaj ca nu se intampla nimic trebuie doar sa nu mananci carne de porc