| CatyVany a întrebat:

Pun si eu o intrebare aici, cu gandul ca poate cineva s-a mai lovit de problema mea.
In urma cu cateva luni, am inceput sa am mai multe probleme in zona intima. Cu mersul la ginecolog am mai rezolvat din ele, dar e ceva ce ginecologul imi da de inteles ca nu stie. La un moment dat, dupa contactul sexual, mi s-au umflat foarte mult labiile si aveam si ceva mancarimi. Au trecut de la sine.
Alaltaieri am inceput din nou sa am niste macarimi usoare (alaltaieri fiind si ultimul contact), iar astazi cand am fost la baie, nu mai puteam de mancarimi (severe). M-am 'scarpinat' cumva si apoi m-am spalat imediat, dar a aparut si usturimea, iar labiile s-au umflat din nou. Ati patit asa? Ati rezolvat in vreun fel?
Va rog, fara rautati!
Estr o chestie pe care ginecologul nu mi-a lamurit-o.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si crezi ca te putem lamuri noi? Daca el nu a stiut?

| CatyVany explică (pentru darrio2007):

Poate ca cineva a trecut prin asta si a gasit o rezolvare.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar analize medicale ai facut?
Ca nimeni nu-ti poate pune un diagnostic fara rezultatul unor analize.
Ceea ce ai tu este clar o boala cu transmitere sexuala si este nevoie urgenta de tratament, atat pentru tine cat si pentru barbatul cu care te-ai culcat.
Boala nu trece de la sine, doar se liniste ca sa reapara in forta la urmatorul contact.
Cu asa ceva nu te joci!
Daca medicul la care ai fost nu ti-a dat analize sa faci, mergi la alt ginecolog, ca boala avanseaza, nu se vindeca de la sine.

| CatyVany explică (pentru Violleta2022):

Am facut analize. Mi.a iesit ceva (prima data cand am patit). Am luat tratament, am repetat analizele si apoi nu a mai iesit nimic.
Nu am mai patit niciodata inainte nimic de genul. Am 6 luni cu prietenul meu si acum mi se intampla toate astea.
Prima data, cu analizele, a fost la o femeie ginecolog la Spital.
Acum, a doua oara, am fost la cel mai bun ginecolog din oras, barbat.
I.am spus absolut tot....tot ce se intampla. Mi.a dat un tratent si mi.a trecut. Dar despre umflarea labiilor nu a stiut sa-mi spuna nimic nici doamna de la Spital, nici doctorul acesta.
Cred ca singura solutie e sa mearga prietenul meu la analize ...pentru ca problema pare sa nu fie la mine.
Insa voiam foarte mult sa aflu de ce se umfla labiile asa. Usturimea la urinat si macarimea sunt groaznice. sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru CatyVany):

Se pare ca problema nu numai ca nu s-a rezolvat, dar a recidivat.
Atunci sunt 2 posibilitati:
1. Barbatul nu a facut tratament corect sau deloc, pana la vindecare si te-a reinfectat.
2. ori el a avut sex cu o persoana bolnava si s-a reinfectat, reinfectandu-te si pe tine.
Te sfatuiesc sa repeti examenul citologic de urgenta.
Spalaturile vaginale interne sunt interzise, sexul este interzis, pentru a nu modifica proba recoltata de mucus din interiorul vaginului.

Un sfat de ajutor, pentru momentul asta, pune apa calda intr-un lighian/cadita si 2 linguri de bicarbonat de sodiu, dizolvate bine si pune-i poponetul acolo pentru 5-10 minute. Ar trebuii sa-ti potoleasca usturimea, durerea si mancarimea.

| CatyVany explică (pentru Violleta2022):

Am reusit sa calmez tot cu musetel. Se pare ca mi.am revenit. Insa tocmai am observat ca mi se cojeste putin clitorisul. E posibil? Sunt socata. Si nu mi se pare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CatyVany):

Trebuie sa mergi sa-ti faci analize din nou, boala a revenit, ori nu ai fost vindecata complet, ori ai fost re-contaminata, dar a revenit si nu va trece de la sine daca nu faceti amandoi tratamentul concomitent, pana la vindecarea completa.
Sexul este interzis pana la vindecarea completa.

| CuriousStuff a răspuns:

Mergi si la un dermatolog si vezi el ce zice. Din cate povestesti ar putea sa fie chiar o alergie la latex (prezervativ) sau chiar la partener/fluidele lui... Sau o infectie, sau multe altele...

| nugasescusernameliber a răspuns:

Poate ar trebui si partenerul sa consulte un medic. Poate tu reusesti sa te vindeci, dar iei iarasi de la el.
Si cum zicea cineva mai sus, o a doua parerea- de la alt ginecolog, nu strica.

| CatyVany explică (pentru nugasescusernameliber):

La asta ma ducea si pe mine gandul sad
Multumesc!

| Inceputul a răspuns:

Cauta alt ginecolog, si du-te la el.

| Oprea_Adriann_1995 a răspuns:

Candidoza poate avea mai multe simptome, printre care:
– dureri in timpul contactului sexual
– urinare dureroasa
– inrosirea si umflarea vulvei
– mancarimi vaginale si labiale, senzatie de arsura...
Gasesti mai multe aici: http://www.contraboli.ro/......t-poze/... Sper ca iti sunt de folos! :)
Incearca sa eviti scarpinarea... poate creste riscul aparitiei unei infectii urate. Ai grija de tine!

| CatyVany explică:

Da. Poate cineva a mai trecut prin asta si a gasit o solutie.
Ideea e ca e cel mai bun ginecolog din oras.