| Balan22 a întrebat:

iau anticonceptionale de 2 luni. astazi am observat acelasi lichid ca cel de la ovulatie.ce se intampla. am luat anticonceptionalele la ore strict fixe. nu am avut diaree,varsaturi. e posibil sa fiu insarcinata, iubitul meu a ejaculat in mine. sa continui sa fac sex cu prezervativ?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe intreaga perioada de timp in care sunt folosite pastilele AC ca metoda contraceptiva sau pentru tratamentul afectiunii SOPC, este cu totul imposibil sa mai fie produs mucusul cervical fertil de catre colul uterin (cervix), asa cum se intampla in cazul in care ciclul menstrual ajunge in perioada fertila si ovulatie.
Explicatia este cat se poate de simpla certa si precisa si anume aceea ca in cazul folosirii pastilelor AC, activitatea/functionarea celor 2 ovare este complet inhibata si blocata pe toata perioada celor 21 de zile cat sunt administrate pastilele AC. Din acest motiv NU exista perioada fertila, ovulatia NU se mai produce si din acest motiv NU este produs nici mucusul cervical fertil. Bineinteles ca este produs in continuare leucoreea care are rolul si rostul de a mentine umezeala necesara in vagin si astfel si nivelul optim al pH-ului cat si a florei vaginale.
Ovulatia se produce in cea de a 22-a sau a 23-a zi a ciclului, insa intotdeauna acesta este un OVUL NEVIABIL, adica lipsit de NUCLEU, fiindca ovarele NU reusesc sa-l maturizeze si din acest motiv dintr-un astfel de ovul este 100% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina chiar si daca sperma este ejaculata in vagin de fiecare data in fiecare zi a ciclului planificat sa aiba 28 de zile.
Este ilogic si irational sa mai fie folosit prezervativul ca mijloc de protectie din momentul in care protectia oferita de pastila AC este INCOMPARABIL mai mare (de sute sau mii de ori), fata de cea pe care o poate oferi prezervativul.
Multa sanatate!

| Balan22 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte foarte mult!

1 răspuns: