| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare la voi, in legatura cu pastila Escapelle. Am luat-o in prima jumate de ora dupa actul neprotejat. Am mai avut asa un caz cu 5 luni in urma si tot am folosit aceasta pastila. Nu e nici o problema daca am luat-o la 5 luni. Ceea ce priveste ciclul menstrual, ar trebuie sa se inceapa pe 21-22 august.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce pot afirma cu maxima responsabilitate in exprimarea mea estea ceea ca ai dat dovada de o incredibila IRESPONSABILITATEin cazul tau si de o prostie ce frizeaza DEMENTA. Cum sa-ti administrezi pastila de a 2-a zi cu o zi sau 2 inainte de inceperea menstruatiei. Prin administrarea acelor hormoni sintetici suplimentari total inutil ti s-a dereglat intregul sistem hormonal pe termen lung si imposibil de determinat pe ce perioada mai ales avand in vedere ca ai mai facut aceeasi IMBECILITATE in urma cu 5 luni. S-ar putea ca pastila sa-ti provoace anumite efecte adverse in urmatoarele cateva zile dar nu mai mult de 2-3 saptamani. Daca ultima menstruatie va venit la timp asa cum era normal sa se intample, urmatoarele menstruatii s-ar putea porni la date/in momente cu totul neasteptate iar intre menstruatii sa ai sangerari pornite fara motiv de cateva zile.De asemenea tin sa te CORECTEZ si anume ca trebuie sa-ti vina MENSTRUATIA si nu CICLUL, deoarece ciclul menstrual reprezinta cu totul altceva. Din moment ce ai inceput sa faci sex cu mai multe luni in urma ar fi trebuit sa inveti ca in ultimele 5-7 zile ale unui ciclului menstrual relativ regulat CHIAR DACA SE EJACULEAZA IN VAGIN intentionat, probabilitatea de a se produce o sarcina este aproape INEXISTENTA deoarece probabilitatea teoretica este mai mica de 5%. In concluzie in cazul tau nici nu se poate pune problema unei sarcini.Multa sanatate ca se pare ca vei avea nevoie de asa ceva in viitorul apropiat. Se pare ca nu esti constienta de pericolul la care te-ai expus INUTIL, INCONSTIENT si absolut fara rost.

| IoanaCristinica a răspuns:

În general vorbind, nu ar trebui să se ia mai mult de o dată în timpul unui ciclu menstrual.
Dacă Escapelle este utilizat de mai multe ori într-un ciclu menstrual, este mai probabil să deregleze ciclului menstrual.

Escapelle nu funcționează la fel de bine ca metodele obișnuite de contracepție. Medicul tău, asistenta medicală sau clinica de planificare familială pot să te informeze despre metodele contraceptive pe termen lung, care sunt mai eficiente în prevenirea sarcinii.Escapelle poate perturba regularitatea ciclului menstrual în acea lună. Menstruația poate veni mai devreme decât de obicei sau mai târziu. Utilizarea repetată ar duce probabil la perturbarea regularității ciclului menstrual. Întrucât menstruația este modul principal de a ști dacă ești gravidă sau nu, nivelul de incertitudine va crește dacă utilizezi regulat Escapelle.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IoanaCristinica):

Draga IoanaCristinica ma vad nevoit sa-ti amintesc faptul ca acesta pastila se administreaza 1 data sau de maxim de 2 ori IN INTREAGA VIATA a unei femei. Se pare ca habar nu ai despre ce contine acea pastila si care sunt efectele ei asupra organismului si te-ai trezit sa dai niste informatii complet eronate. Te informez ca nu este vorba de mentosane sau bomboane cu gust de menta.