| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare.Luna trecuta mi-am inceput viata sexuala, ne-am protejat, doar o data nu ( dar nu a lasat in mine big grin ) si am luat si pastila de a doua zi pentru siguranta...asta s-a intamplat prin 3 ianuarie si menstruatia mi-a venit normal in 17. Luna asta nu mi-a venit in 17 si nici in 18( s-a mai intamplat sa imi vina si prin 19-20, simptomele dinainte le am, dureri de sani), ar trebui sa imi fac griji de ceva?... daca stie cineva, va rog happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultima menstruatie, cea inceputa in 17 ianuarie s-a desfasurat in conditii similare cu menstruatiile de mai inainte, ca numar de zile, cantitate, culoare, miros, flux zilnic, etc. se poate afirma fara a gresi ca nu s-a format o sarcina in ciclul respectiv. Inceperea procesul menstrual reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina. In cazul in care dupa ultima menstruatie n-ai mai intretinut acte sexuale sepoate concluziona ca nu exista nicio posibilitate de a se forma o sarcina. Neinceperea menstruatiei la data preconizata in acest caz, nu se poate asocia cu existenta unei sarcini ipotetice, aceasta intarziere se datoreaza faptului ca in organismul tau exista o mare cantitate de hormoni sintetici proveniti din pastila contraceptiva folosita in luna ianuarie care au perturbat (si o vor face si in continuare) buna functionare a glandelor endocrine si a activitatii hormonale o perioada nedefinita. Inceperea menstruatiei precum si modul ei de desfasurare s-ar putea sa fie haotica si mult diferita fata de cele obisnuite.Deoarece ti-au aparut simptomele premenstruale nu ar trebui sa exista nici un motiv de ingrijorare. Multa sanatate.

| Andreea342 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult! La fel iti doresc! happy

| Drolja a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Uite, de-asta nu pun eu întrebări la dragoste și sex. Ca să nu primesc răspunsuri de dimensiunea ăstuia.

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Bravo bobita. cati ani ai?

nu de alta, este prostesc sa nu stii ca pastila de a2a zi este o bomba hormonala si poate fix din cauza ei ti-a fost afectata punctualitatea ciclului. tu ce crezi ca e in pastila aia? zeama de varza?

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine, nu are rost sa-ti faci probleme ca ai fi gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar daca nu te-ai protejat nu trebuie sa te sperii odata ce zici ca nu a ejaculat in tine.

| bogdycounter a răspuns:

Atata timp cat nu a ejaculat in tine happy.Nu vad care ar fi problema.