| Angela112 a întrebat:

Am o intrebare. Mie menstruatia mi-a trecut saptamana trecuta. Dar azi dimineata m-am trezit cu simptome de a urina frecvent, dar cand mergeam nu urinam decat foarte foarte putin cantitativ. Si acum cateva ore am gasit pe hartia igienica o mica pata de sangerare. Este posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina NU ia nastere oricand, oricum, in orice conditii, dar mai ales NU se poate forma din... nimic. De asemenea trebuie sa stii, sa intelegi ca pornirea menstruatiei reprezinta de fapt un proces fiziologic prin care din uter este eliminat ENDOMETRUL, adica tesutul/mucoasa care acopera peretele intern al uterului. Daca in ciclul menstrual care s-a terminat in momentul in care a pornit sangerarea, NU a fost fecundat OVULUL de spermatozoid, inseama ca nu s-a format o sarcina, nu s-a produs nici NIDATIA, astfel ca uterul este golit de "constructia" devenita inutila in care ar fi urmat sa se dezvolte sarcina daca s-ar fi format. Organismul femeii il elimina sub forma unui amestec de sange si resturi de tesuturi si mucoase prin procesul de sangerare menstruala. Deci insasi inceperea MENSTRUATIEI chiar si daca se produce cu o oarecare abatere in +/- de 2 sau 3 zile, reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99.9% NU poate exista o sarcina fiindca a fost eliminata "casa" in care s-ar fi dezvoltat sarcina. In concluzie se poate afirma ca fiind IMPOSIBIL sa existe in acest moment o sarcina chiar si ipotetica. Daca senzatia de urinare frecventa va persista in acel caz s-ar putea sa fii ori racita ori sa existe o infectie a aparatului urinar si in acel caz consultatia medicala devine necesara. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Te rezolva un control ginecologic și un examen de urina. O simpla răceală care se tratează. Îmbracă-te și stai la caldura.

| Ştefania1989 a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata este posibil sa fii racita