| Steluta444 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutorul vostru.
Am o problema. Luna trecuta in noiembrie (2016) mi-a venit menstruatia pe data 14 si in mod normal trebuia sa-mi vina pe 21. Dupa ce mi-a trecut am intretinut relati sexuale cu prietenul meu unele acte erau protejate altele nu dar nu a ejaculat in mine la nici un act, practic el nu a ejaculat in mine niciodata.
Problema mea este ca suntem in 12 decembrie 2016 si mai este inca o zi pana la data de 14. Inainte sa imi vina menstruatia eu aveam simptome precum durere de sani, stres.
Dar acum nu simt nimic, nici o durere si mai este exact inca o zi pana la data de 14.
Ieri cand am fost la toaleta am vazut pe hartia igienica o pata mica de sange dar doar atat, ma durea putin sub burta si cam atat nimic altceva.
Intrebarea mea este
Sunt insarcinata?
Va rog sa ma ajutati multumesc anticipat.

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca pornirea menstruatie mai devreme cu 7 zile fata de data de incepere presupusa/preconizata s-a produs pe fondul unei dereglari hormonale care poate fi una de moment sau fiindca activitatea hormonla este dereglata permanent, motiv pentru care ciclului tau menstrual are un caracter NEREGULAT. Daca ciclul tau menstrual este unul de tip neregulat, reiese ca nu se poate stabili momentul producerii ovulatiei din actualul ciclu menstrual deci nici perioada fertila macar chiar si aproximativa, astfel ca orice analiza privind posibilitatea sau probabilitatea de a se putea sau nu sa ia nastere o sarcina devine nesigura si hazardata si inutila. Fiindca contactele sexuale au fost si neprotejate si intretinute si in perioadele incerte ale ciclului menstrual, totul se reduce la experienta sexuala a prietenul precum si la capacitatea lui de a fi in stare sa-si controleze si sa-si retina perfect ejaculare. Dar cu toate acestea, totusi nu se poate exclude complet posibilitatea de a se putea forma o sarcina. Nu se poate considera ca menstruatia s-ar putea sa intarzie deoarece lipsesc simptomele premenstruale, fiindca lungimea ciclului menstrual actual nu poate fi nici macar anticipat, deci nu trebuie presupus ca ar putea exista o sarcina. Deocamdata nu poti face nimic altceva decat sa astepti pornirea menstruatiei insa aceasta nu poate incepe in 14 decembrie decat in situatia in care ar fi vorba de un ciclu REGULAT dar se pare ca nu este vorba de asa ceva. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| wertori a răspuns:

Nu neaparat. Pata de sange poate fi o avertizare a corpului cum ca urmeaza menstruatia. Pentru a fi mai sigura, dupa 2 saptamani de la contact, cumpara-ti un test de sarcina. Pana atunci, nu te panica, daca zici ca nu a ejaculat niciodata in tine nu exista nicio sansa sa ramai gravida ( lucru testat de mine de ani de zile)

| Steluta444 explică (pentru wertori):

Da dar lichidul spermatic contine spermatoizi si practic cand nu ne-am protejat acei spermatoizi au ramas in vagin ..Totusi inca astept nu mi-a venit inca maine este 14 si in mod normal ar trebui sa-mi vina vom vedea maine ce sa va intampla sper doar sa nu fie o sarcina ci doar o dereglare

| wertori a răspuns (pentru Steluta444):

Pai nici nu a venit inca data la care e normal sa iti vina. De ce te agiti atata? Lasa sa vezi daca iti vine, iar daca vezi ca iti intarzie, fa un test de sarcina

| Steluta444 explică (pentru wertori):

Astazi este 14 si nu mi-a venit nici azi noapte si nici acum vom so nu simt nici o simptoma vedea pe parcursul zilei, daca nu imi va veni in urmatoarele 3 zile voi face un test de sarcina.

| Steluta444 explică (pentru wertori):

Apropo eu tin o dieta, practic merg la nutritionist si in general sunt foarte des stresata crezi ca ar fi si asta un motiv sa-mi intarzie?

| GeorgeGabriel66 a răspuns:

Nu poti stii. menstruatia poate intarzia 1, 2 zile. poate o sa inceapa in noaptea asta simptomele!

| Steluta444 explică (pentru GeorgeGabriel66):

Sper sa apara, desi inca nu simt nimic dar multumesc oricum. happy