| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebare!
Am auzit ca atunci când ramai însărcinată ai o mica sângerare din cauza embrionului ce se implantează ce seamănă foarte mult cu menstruația. Dar este posibil sa fii însărcinată dacă nu ai aceasta sângerare?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu toate femeile au menstra de nidatie, depinde de la femeie, la femeie.

Eu sunt un caz care confirma lipsa totala a menstrei pe toata perioada sarcinii si a alaptarii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Implantarea ovulului fecundat in masa ENDOMETRULUI in termeni medicali se numeste NIDATIE. Procesul de nidatia se produce de regula dupa trecerea a 8-11 zile de la fecundarea ovulului, perioada de timp necesara parcurgerii distantei dintre capatul trompei uterine si pana intr-un anumit loc al uterului. Insa ceea ce trebuie sa stii despre aceasta asa zisa SANGERARE DE NIDATIE este ca totul se reduce de fapt la 2-3 PICATURI de SANGE ROSU care poate proveni din spargerea intamplatoare sau cu totul accidentala a unui vas de sange dintre cele care strabat mucoasa uterina a ENDOMETRULUI. In concluzie o astfel de sangerarea se produce/devine posibila in cazuri foarte rare fiindca in momentul patrunderii ovulului in masa endometrului in mod obligatoriu trebuie "sa rupa" un vas de sange, dar acest lucru se produce cu totul accidental si intamplator. Deci "sangerarea" de nidatie nu seamana absolut deloc cu sangerarea menstruala si bineinteles ca sarcina se implanteaza in mucoasa probabil ca in marea majoritate din cazuri fara sa se produca o astfel de sangerare. Multa sanatate!

| 69Adriana69 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos. Au auzit păreri împărțite și nu știam dacă acea sângerare trebuie sa aibă loc neapărat.

| Emilian65 a răspuns:

Daca esti gravida, menstruatia inceteaza sa mai apara.