| Mihaelaioana123 a întrebat:

Buna, am o intrebare! Pe 2 martie am avut contact sexual neprotejat, dar nu cred ca a ejaculat in mine si dupa 11 zile am facut un test de sarcina si a iesit negativ, problema este ca nici burta nu ma doare si nici mijlocul, de obicei cand fac sex imi vine ciclu cu 5, 6, 7 zile mai devreme, mentionez ca luna trecută mi-a venit ciclu pe 22 feb, am procedat corect cu testul de sarcina de la act sa-l fac dupa 11 zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca testul de sarcina a fost facut inainte de a trece cele minim 14-15 zile care sunt strict necesare pentru ca sarcina sa poata/sa reuseasca sa produca primele cantitati de hormon de sarcina hCG a caror concentratie in urina sa fie detectabila, se poate afirma fara ezitare si cu toata convingerea, ca rezultatul obtinut este 100% FALS NEGATIV.
MOMENTUL OPTIM SA FIE EFECTUAT TESTUL DE SARCINA :
In privinta momentului in care se poate face testul de sarcina, trebuie cunoscut faptul ca acesta NU poate fi facut oricand, in orice moment al ciclului, sau practic in orice zi asa cum crede foarte multa lume. Este total gresita informatia potrivit careia rezultatul testului de sarcina care este efectuat in ziua in care este intretinut sexul, sau la putin timp dupa ce actul sexual a fostintretinut, sau ca testul se poate face dupa 8-10-12 zile, asa cum sustin/pretind cam toti producatorii MINCINOSI de testere ultra-mega-super-hiper sensibile. Testul se poate face dupa ce au trecut minim 14 zile. INSA in acest caz rezultatul care poate fi ACCEPTAT, avut in VEDERE si luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care a iesit POZITIV. Rezultatele NEGATIVE, indiferent de marca sau producatorul testerului folosit, care se obtin prin teste efectuate inainte de a trece mimim 21 de zile, de la sex sau ovulatie, NU reprezinta/inseamna absolut nimic, fiindca de regula reprezinta un rezultat FALS NEGATIV. Statistic a reiesit ca in cazul testelor efectuate dupa trecerea a numai 10 zile de la contactul sexual, DOAR circa 1-2% din femeile INSARCINATE vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV. Restul de 98-99% dintre femei cu toate ca SUNT INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV, care in realitate de fapt este 100% FALS.
Cu fiecare zi care trece, a 11-a, 12-a, etc. numarul de teste cu rezultatul FALS NEGATIV se diminueaza progresiv din ce in ce mai mult, pana in momentul in care testul va fi facut dupa trecerea celor minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat). In acest moment circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil si corect adica POZITIV si doar 1-2% din cele insarcinate vor mai obtine si in acest moment un continuare FALS NEGATIVE. REZULTATUL testului de sarcina prin natura reactivului folosit NU poate iesi aproape niciodata ca FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putin reactiv in liniuta de pozitivare) adica cele mai putin sensibile vor oferi/da un rezultat fals negativ chiar si dupa cea de a 21 zi. Sper sa intelegi toate explicatiile prezentate, pentru a nu ''te culca pe ureche'' cum se spune cu rezultul pe care l-ai obtinut. Testele de sarcina efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoaie. Multa sanatate!

| Mihaelaioana123 explică (pentru corbulalbrosu):

Problema este ca eu nu imi doresc o sarcina si nu stiu daca raspunsul negativ e bun, având în vedere că nici sânii nu ii mai am tari si cred in mod sigur ca nu a ejacuat in mine

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca din descrierea ta reiese ca ciclul tau menstrual NU poate fi considerat ca fiind prea regulat, (de obicei cand fac sex imi vine ciclu cu 5, 6, 7 zile mai devreme? thinking ) in astfel de cazuri/situatii nu se poate formula un raspuns cert si obiectiv.
Fiindca actul sexual a fost intretinut in cea de a 10-a zi din ciclu (22.02 -02.03 = 10 zile) este posibil sa fi fost deja in perioada fertila, insa nimeni nu se poate pronunta ferm si mai ales sigur. Fiindca nici tu NU esti sigura si nici convinsa daca a ajuns sau nu sperma in vagin, rezulta ca in acest caz nu se poate stabili daca a existat sau nu posibilitatea sa se formeze o sarcina. Testul de sarcina al carui rezultat poate fi luat in considerare este descris pe intelesul tau in raspuns oferit mai devreme. Multa sanatate!

| ywar a răspuns:

Testul se face dupa 21-22 de zile.

| Fatadezahaaar a răspuns:

Da, iar simptomele sarcinii vor fi vizibile dupa 2 saptamani

| Mihaelaioana123 explică (pentru Fatadezahaaar):

Deci daca a iesit negativ, a iesit bine si trebuie sa imi vina ciclu, nu?