| andreia297 a întrebat:

Am o intrebare,pentru ca desi am intrebat multa lume,inca nu sunt lamurita. Azi termin prima folie de Karissa,iar in ultimele zile,vineri si duminica am facut sex neprotejat. Nu exista niciun pericol daca le-am luat corect,asa cum mi-a spus medicul,nu? Singurul lucru este ca doctorita la care am fost,mi-a spus ca aceste anticonceptionale sunt doar pentru reglarea menstruatiei, dar si pe prospect si la farmacie si pe internet scrie clar ca ele sunt pentru protejarea de sarcina. Vreau doar sa ma asigur ca nu e nicio problema daca fac sex neprotejat in perioada in care iau anticonceptionale happy Multumesc

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca le-ai luat corect si nu ai luat alte medicamente in paralel, care sa le influenteze efectul (antibiotice, sedative, anticonvulsivante, etc), beneficiezi de protectie maxima (adica cam 98, 5-99, 5%). Nu exista metoda de contraceptie 100% sigura, nici macar prezervativul, dar protectia oferita de contraceptivele luate corect este foarte buna.

| andreia297 explică (pentru Brigaela):

Nu am luat decat un algocamin si un nurofen pentru durerea de masea,astea nu au legatura,nu? Azi termin ultima pastila de pe folie si le-am luat pe fiecare zilnic,la aceeasi ora,fix. Mie imi era frica doar de ce mi-a spus doamna doctor la care fusesem. Cum am spus si mai sus, dumneaei mi-a spus ca sunt doar pentru reglarea menstruatiei, dar cum toata lumea, chiar si farmacista mi-a spus ca ma protejeaza, am zis sa intreb.

| Brigaela a răspuns (pentru andreia297):

Cele doua pastile nu interactioneaza cu contraceptivele. mai conteaza cand ai inceput folia de contraceptive. daca nu le-ai inceput in primele doua zile ale ciclului menstrual, nu esti protejata in prima luna de administrare.

| andreia297 explică (pentru Brigaela):

Doctorita mi-a spus sa le incep in prima zi in care apar primele picaturi de sange pe chilot. Asa am si facut happy

| Brigaela a răspuns (pentru andreia297):

Atunci ai fost protejata. Dupa prima folie ai nevoie de consultatie ginecologica, nu uita.

| andreia297 explică (pentru Brigaela):

Ea mi-a spus sa revin dupa ce termin a3a folie, dar daca dvs asa ma sfatuiti, asa voi face big grin E normal sa mai apara sangerari chiar daca menstruatia s-a terminat? Am patit asta, iar pe prospect scria de niste sangerari, organismul nefiind obisnuit cu pastilele inca.

| Brigaela a răspuns (pentru andreia297):

Este normal, dar este bine sa te vada ginecologul. Dupa 3 luni te duceai daca nu avea contact sexual in aceasta perioada, daca le folsoesti si ca contraceptive, prima consultatie se face dupa prima folie.

| andreia297 explică (pentru Brigaela):

Am inteles, dar voi schimba medicul ginecolog, pentru ca am avut o prima experienta la doctor foarte urata. Ii voi explica dumeaei ca am luat anticonceptionale si restul. Mai ales ca cea care mi le-a recomandat mi-a spus ca sunt doar pentru menstruatie, ceea ce e o minciuna. happy

| Brigaela a răspuns (pentru andreia297):

E ok sa schimbi ginecologul daca nu simti ca ai incredere in cel actual.

| andreia297 explică (pentru Brigaela):

Fiind prima data la un astfel de doctor,iar ea stiind asta,am crezut ca va fi delicata. A fost brutala,iar cand mi-am facut acea ecografie la ovare,s-a purtat cu mine ca si cum as fi fost o parasuta,lucru care mi s-a parut putin ciudat pentru un doctor, care avea acolo o adolescenta. happy Inca o intrebare si va las, pentru ca v-am deranjat deja prea mult in seara aceasta happy Fumatul si alcoolul au vreun efect negativ? in sensul ca, in cazul in care voi merge la vreo petrecere si fumez sau beau, pot influenta cu ceva efectul pastilelor?

| Brigaela a răspuns (pentru andreia297):

Nu ar trebui sa iei contraceptive daca esti fumatoare, e preferabil sa le intrerupi in aceasta situatie pana te lasi de fumat (riscul de tromboza este foarte mare). Poti consuma alcool, dar cat mai putin (adica 50 ml de alcool tare sau un pahar de vin, sau 250 ml de bere), daca esti majora, desigur. Cat timp iei contraceptive este foarte periculos sa fumezi si e bine sa pastreyi consumul de alcool la minim. Ma rog, fiind fata, nu imi imaginey ca ai bea mai mult decat cantitatile mentionate mai sus.

| andreia297 explică (pentru Brigaela):

Am mai fumat in perioada asta, dar exista posibilitatea ca ele sa nu-si faca efectul din cauza asta? straight face

| Brigaela a răspuns (pentru andreia297):

Nu are legatura cu efectul, dar te-ai supus unui risc imens de tromboza.
Exista o explicatie pentru care ginecoloaga s-ar putea sa-ti fi atras atentia ca ti le da pentru reglare menstruale: sa fii minora si sa te fi dus fara un parinte, caz in care ea, daca te incuraja sa ai relatii sexual, ar fi comis o infractiune. In conditiile date, exista si o explicatie pentru comportamentul ei: ai pus-o intr-o situatie periculoasa daca esti minora, fiindca in mod normal trebuia sa fii insotita de un parinte care sa-si asume raspunderea pentru faptul ca tu ai activitate sexuala, deci esti implicata intr-o infractiune (corupere de minori). medicul poate fi tras la raspundere pentru asa ceva si este extrem de urat sa o supui unui asemenea risc. Daca esti minora, ia intotdeauna un parinte cu tine la ginecolog, nu pune medicul care te ajuta in pericol, el face ceva bun pentru tine si, drept multumire, tu il pui intr-o situatie sensibila, in care isi poate pierde dreptul de practica. E drept ca multi medici sunt nebuni si din dorinta de a-si ajuta pacientii isi risca painea si libertatea, dar este obligatia ta sa nu il pui intr-o asemenea situatie.

| andreia297 explică (pentru Brigaela):

Doamne fereste! Am fost cu mama mea la controlul ginecologic, iar in momentul in care mi le-a prescris, mama mea a fost de fata si am discutat, doctorita explicandu-ne cum trebuie sa iau pastilele.

| Deanimus a răspuns (pentru andreia297):

Sunt mai slabe insa NU sunt doar pentru menstruatie. Le folosesc de mai bine de un an, cu pauze, si nu m avut nicio problema cu ele. Esti protejata chiar si in pauza de 7 zile.

| andreia297 explică (pentru Deanimus):

Iti multumesc mult! Eram destul de speriata pentru ca doctorita mi-a spus ca sunt doar pentru menstruatie, dar si farmacista si prospectul spuneau total altceva! De astazi incepe prima pauza si sper sa fie totul bine big grin :*

| andreia297 explică (pentru Brigaela):

Daca am luat ultima pastila lunea trecuta, folia urmatoare o voi incepe martea urmatoare, nu? adica maine.

| Brigaela a răspuns (pentru andreia297):

Da. Fiecare folie o vei incepe martea si o vei termina lunea

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă le-ai administrat CORECT ( fără să uiţi vreo tabletă ), atunci eşti PROTEJATĂ non-stop şi poţi face sex cu ejaculare intravaginală fără risc de sarcină!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

Totuşi, având în vedere că ţi-au fost prescrise doar pentru "reglarea menstruatiei", eu NU recomand AC pentru asta!
Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la întrebarea anterioară :
http://www.tpu.ro/......-voiam-sa/

NU ai precizat ce probleme ai cu menstruaţia...

În cazul dereglărilor menstruale/hormonale îţi RECOMAND diverse remedii naturiste - vezi detalii la linkul :
http://www.ele.ro/......urist-4573

http://www.steaua-divina.ro/......nstruatiei

http://www.secretelenaturii.ro/dereglarile-hormonale/

http://www.terapii-alternative.com/......t_156.html

http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-tulburari-menstruale

http://lataifas.ro/......si-plante/

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri/tincturi NU exclud un control ginecologic ( pentru a verifica să NU fie vorba de o afecţiune ovariană ), respectiv un control endocrinologic ( pentru analize hormonale/tiroidiene )!

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!

http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| andreia297 explică (pentru bursuc001):

Am fost la doctor si abia dupa ce mi-ai fost prescrise am inceput sa iau anticonceptionale happy

| bursuc001 a răspuns (pentru andreia297):

Mda, am observat :)

Dar NU ai precizat ce probleme ai cu menstruaţia, dacă ai făcut o ecografie ovariană, respectiv dacă ai fost la un consult la medicul endocrinolog...

Eu mă refeream la faptul că ar fi TREBUIT să-ţi facă o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine - pentru a EXCLUDE existenţa unei afecţiuni ovariene ( chist ovarian, ovare polichistice, etc. ).

De asemenea, ar fi fost NECESAR să consulţi un endocrinolog, care îţi va recomanda analize hormonale/tiroidiene pentru a determina dozajul sanguin - pentru a EXCLUDE o afecţiune tiroidiană...

După părerea mea, doctoriţa ţi-a prescris foarte "UŞOR" aceste AC :(

Oricum, eu îţi recomand să NU foloseşti anticoncepţionale din cauza GRAVELOR efecte adverse ( pe care le vei resimţi peste 10-20 de ani ); AC le consider "acceptabile" doar în cazul unor afecţiuni patologice ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ).

Detalii despre anticoncepţionale :

Nu recomand să iei tablete anticoncepţionale, deoarece au foarte MULTE efecte negative/contraindicaţii!

Un "tratament" odată început, cu astfel de tablete orale, TREBUIE continuat cel puţin 6 luni!
Aceste tablete sunt pe bază hormonală şi RIŞTI să-ţi DEREGLEZI tot organismul, inclusiv ciclul menstrual!

În general, tratamentul se ia 9 luni, după care se face o PAUZĂ de 3 luni, apoi se iau IAR timp de 9 luni, apoi PAUZĂ de 3 luni, etc.

Reacţiile adverse POT fi foarte MULTE - şi diferă de la fată la fată, NU există o "regulă" - sunt şi fete/femei care NU au NICI un efect/reacţie adversă!

Recomandările din Prospect TREBUIE urmate cu stricteţe, altfel poţi avea "surprize" neplăcute...

Apoi informaţiile despre aceste tablete, respectiv efectele adverse/contraindicaţiile DIFERĂ de la un tip la altul - unele nu au contraindicaţii aşa multe/stricte, în timp ce altele au o mulţime de posibile efecte/contraindicaţii - e foarte GREU să discutăm la modul GENERAL!

Pentru o informare generală despre contraceptive orale ( deoarece informaţiile sunt multe ) VEZI linkul : http://www.sfatulmedicului.ro/......eptive_988

TOTUŞI, eu NU recomand folosirea tabletelor anticoncepţionale, decât în cazuri foarte rare/limitate/speciale ( de obicei în afecţiuni medicale gen chist ovarian, etc. ) - şi asta din cauza MULTIPLELOR efecte NEGATIVE asupra organismului!

Contraceptivele orale combinate sunt preparate din estrogen si progesteron sintetic cu eficacitate crescuta in prevenirea sarcinii. Pilulele combinate care se folosesc in prezent contin doze foarte mici de hormoni. Efectul contraceptiv este datorat inhibarii ovulatiei. De asemenea modifica invelisul intern al uterului (endometrul), facand implantarea putin probabila, ingroasa mucusul de la nivelul colului uterin ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine.

Contraceptivele monohormonale contin un singur hormon, un progestagen, in cantitati mai mici decat pilulele combinate. Nu contin estrogen, iar efectul contraceptiv este datorat ingroasarii mucusului cervical ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine. De asemenea, la aproximativ jumatate din ciclurile menstruale inhiba ovulatia (eliberarea ovulelor din ovare).

Numeroase reactii adverse au fost asociate cu terapia cu estrogen si/sau progestogen:

Aparatul genito-urinar: sangerare intermenstruala, amenoree post-medicatie, modificari ale secretiei cervicale, cresterea dimensiunii fibromului uterin, agravarea endometriozei, anumite infectii vaginale, de exemplu candidoza.

Sani: sensibilitate, durere, marire, secretie.

Aparatul gastro-intestinal: greata, voma, colelitiaza, icter colestatic.

Sistemul cardio-vascular: tromboza, cresterea tensiunii.

Piele: cloasma, eritem, urticarie.

Ochi: disconfort al corneei in cazul in care se folosesc lentile de contact.

Sistemul Nervos Central: dureri de cap, migrene, modificari ale starii psihice.

Diverse: retentia lichidelor, toleranta redusa la glucoza, modificari ale greutatii corporale.

In conformitate cu studiile efectuatre se constata o rata cu 40% mai ridicata de decese prin efectele secundare cardio si cerebrovasculare, mai ales infarct cardiac si hemoragii cerebrale, in cazul femeilor ce folosesc anticonceptionale fata de cele ce nu folosesc.

Studiile arata, de asemenea, ca riscul administrarii anticonceptionalelor este clar mai mare odata cu cresterea in varsta si la fumatoare. Sunt vizate in special femeile peste 35 de ani.

Printre efectele secundare ale pilulelor contraceptive se numara contactele sexuale dureroase, orgasmele diminuate in intensitate sau inexistente si scaderea libidoului.
Un compus chimic produs de pilula contraceptiva pentru a impiedica ovulatia continua sa mentina scazut nivelul de testosteron, responsabil de libidoul barbatilor si femeilor, cu pana la un an de la ultima pastila.
Astfel, femeile care iau anticonceptionale au in sange o cantitate de SHBG (sex hormone binding globulin) de patru ori mai mare decat cele care nu folosesc aceasta metoda contraceptiva.
SHBG opreste testosteronul sa circule prin organism, provocand scaderea dorintei si a nivelului de excitare, lubrifiere scazuta si intensificarea durerilor sexuale.
Pilulele contraceptive ar putea duce la pierderea temporara sau definitiva a libidoului sexual.
SURSA : http://www.calmens.ro/anticonceptionale-efecte-negative.php

Riscuri si dezavantaje ale administrarii pilulelor contraceptive :

In special in cazul femeilor fumatoare exista un risc mai mare pentru o serie de afectiuni printre care: infarctul miocardic, accidentul vascular cerebral, tromboza vasculara, etc.
Dar riscul aparitiei acestor afectiuni a scazut in ultima perioada prin utilizarea unor contraceptive de ultima generatie cu continut scazut de hormoni - microdozate.

Dintre efectele secundare, pot fi enumerate urmatoarele:
- crampe abdominale si senzatie de balonare
- cresterea in greutate
- greata
- sangerarea intre menstruatii
- schimbarea cantitatii sangelui menstrual
- sensibilitate crescuta a sanilor.

Trebuie consultat medicul atunci cand oricare din aceste efecte adverse devin suparatoare.

Nu ar trebui sa utilizati contraceptivele orale in urmatoarele situatii:
- fumati mai mult de 15 tigarete pe zi si aveti mai mult de 35 de ani
- aveti in antecedentele personale infarct miocardic, accident vascular sau tromboza vasculara
- suferiti sau ati avut o forma de cancer mamar, uterin sau hepatic.

Cercetari recente demonstreaza o usoara crestere a riscului de aparitie a cancerului mamar la o administrare indelungata a pilulelor.

Dezavantajele anticonceptionalelor sunt:
- nu pot fi utilizate de femeile fumatoare sau cu probleme de sanatate asociate
- pot exista efecte adverse uneori periculoase (rar)
- trebuie administrate in aceeasi perioada a zilei si in fiecare zi
- nu ofera protectie pentru boli cu transmitere sexuala
- trebuie folosita o metoda de contraceptie complementara pentru primele 7 zile ale administrarii pilulelor in prima luna.

Mai pot aparea si alte efecte secundare in urma administrarii anticonceptionalelor.

Hormonii estrogeni din componenta acestora pot avea efectul de a creste nivelul HDL considerat colesterolul cu efecte benefice si un efect de scadere a colesterolului cu efecte negative - LDH.
Progesteronul din pilule va avea un efect invers fata de estrogen. Mai poate fi intalnit un efect de retentie hidrica si de marire in volum a celulelor adipoase dar nu si o crestere a numarului acestora.
Anticonceptionalele orale pot determina si cresterea tensiunii arteriale. Aceasta crestere se va accentua odata cu inaintarea in varsta si cu cresterea duratei administrarii pilulelor. Riscul este si mai mare atunci cand femeia respectiva are predispozitie pentru aceasta afectiune sau cand deja sufera de hipertensiune arteriala.
SURSA : http://www.sfatulmedicului.ro/......eptive_988

Dacă discutăm "SPECIAL" de Karissa, atunci apare următoarea discuţie - bine subliniată în Prospectul acestora :

"Nu luaŃi Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri
Nu trebuie să luaŃi Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri dacă suferiŃi de vreuna dintre
afecŃiunile prezentate mai jos. Trebuie să spuneŃi medicului dumneavoastră dacă suferiŃi de vreuna
dintre aceste afecŃiuni. Medicul dumneavoastră poate decide că Karissa
75 micrograme/20 micrograme drajeuri nu este potrivit pentru dumneavoastră si să vă recomande
utilizarea unei alte metode contraceptive.
SpuneŃi medicului dumneavoastră dacă:
- aŃi avut vreodată o tulburare care să afecteze circulaŃia sângelui, cunoscută sub numele de
tromboză (de exemplu cheaguri de sânge la nivelul picioarelor, plămânilor, inimii, creierului,
ochilor sau în orice altă parte a corpului dumneavoastră);
- aŃi avut vreodată un atac de cord sau angină (durere severă în piept) sau un accident vascular
cerebral (manifestat prin slăbiciune bruscă sau furnicături pe o parte a corpului
dumneavoastră);
- dumneavoastră sau o rudă apropiată suferă de o afecŃiune care predispune la formarea de
cheaguri de sânge (vezi si punctul "Contraceptivul si tromboza");
- aveŃi diabet zaharat însoŃit de modificări ale vaselor de sânge;
- aveŃi sau aŃi avut vreodată tulburări de vedere datorate afecŃiunilor circulatorii;
- aveŃi tensiune arterială crescută (hipertensiune);
- aveŃi sau aŃi avut vreodată afecŃiuni hepatice;
- aveŃi sau aŃi avut vreodată tumori hepatice;
- dacă aveŃi cancer de sân sau alt tip de cancer, de exemplu cancer ovarian sau de col uterin, sau
cancer al uterului;
- aveŃi sângerări vaginale cu cauză necunoscută;
- aveŃi sau aŃi avut vreodată migrene;
- sunteŃi alergic (hipersensibil) la gestoden, etinilestradiol sau oricare dintre celelalte
componente ale Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri;
- sunteŃi gravidă sau credeŃi că aŃi putea fi gravidă.
SpuneŃi imediat medicului dumneavoastră dacă…
în timp ce utilizaŃi Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri, suferiŃi de oricare dintre
următoarele afecŃiuni. De asemenea, nu mai luaŃi alte drajeuri până când nu discutaŃi cu medicul
dumneavoastră. Între timp, utilizaŃi o altă metodă contraceptivă cum ar fi un prezervativ sau o
diafragmă cu spermicide.
- Dacă aveŃi pentru prima dată migrene sau dacă aŃi mai avut migrene dar acestea se agravează
sau devin mai frecvente;
- Simptome ale formării unui cheag de sânge. (vezi si punctul "Contraceptivul si tromboza")
Aceste simptome includ:
- dureri neobisnuite sau umflare a picioarelor;
- durere ascuŃită bruscă în piept care poate radia spre braŃul stâng;
- scurtare bruscă a respiraŃiei sau dificultăŃi de respiraŃie;
- acces brusc de tuse fără o cauză aparentă;
- orice durere de cap neobisnuită, severă sau de durată;
- orice modificare bruscă a vederii (cum ar fi pierderea vederii sau vedere înceŃosată);
- vorbire incoerentă sau alte tulburări de vorbire;
- vertij;
- ameŃeli, stări de lesin sau convulsii;
- amorŃeală sau slăbiciune bruscă a unei părŃi sau în anumite părŃi ale corpului;
- dificultăŃi în miscare (cunoscute ca tulburări motorii) sau
- dureri abdominale severe (cunoscute ca abdomen acut).
- IntervenŃie chirurgicală sau imobilizare (reducere a capacităŃii de deplasare). Trebuie să
întrerupeŃi utilizarea Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri cu cel puŃin 4 săptămâni
înaintea unei intervenŃii chirurgicale majore elective (de exemplu o intervenŃie chirurgicală la
stomac) sau dacă urmează să suferiŃi orice fel de intervenŃie chirurgicală la nivelul picioarelor.
De asemenea, dacă sunteŃi imobilizată o perioadă lungă de timp (de exemplu dacă staŃi în pat
după un accident sau o operaŃie sau dacă aveŃi un picior în ghips). Utilizarea contraceptivelor
nu va fi reluată timp de cel puŃin 2 săptămâni după recuperarea completă. Medicul
dumneavoastră vă va spune când puteŃi să reluaŃi tratamentul cu Karissa
75 micrograme/20 micrograme drajeuri.
- Dacă bănuiŃi că aŃi putea fi gravidă.
SpuneŃi medicului dumneavoastră înainte de a începe să luaŃi Karissa
75 micrograme/20 micrograme drajeuri dacă …
stiŃi că suferiŃi de vreuna dintre următoarele afecŃiuni. Trebuie să spuneŃi aceasta medicului
dumneavoastră pentru că aceste afecŃiuni se pot agrava în timpul utilizării contraceptivelor. Dacă
vreuna dintre aceste afecŃiuni se agravează sau apare pentru prima dată, spuneŃi medicului
dumneavoastră cât mai repede posibil. Medicul dumneavoastră vă poate recomanda să întrerupeŃi
utilizarea Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri si vă va sfătui să utilizaŃi o altă metodă de
contracepŃie.
• Dacă dumneavoastră sau o rudă suferiŃi de o tulburare a grăsimilor din sânge (lipide) numită
hipertrigliceridemie, deoarece această tulburare poate mări riscul de apariŃie a unei boli a
pancreasului numită pancreatită.
• Dacă suferiŃi de:
o Tensiune arterială crescută (hipertensiune arterială);
o Îngălbenire a pielii (icter);
o Mâncărimi pe tot corpul (prurit);
o Calculi biliari;
o O boală ereditară numită porfirie;
o Lupus eritematos sistemic - LES (o boală inflamatorie care poate afecta mai multe
părŃi ale corpului, incluzând pielea, articulaŃiile si organele interne);
o O tulburare a sângelui numită sindrom hemolitic uremic – SHU (o tulburare în care
cheaguri de sânge provoacă insuficienŃă renală);
o Tulburarea motorie numită coree Sydenham;
o ErupŃie cutanată cunoscută sub numele de herpes gestaŃional;
o Formă ereditară de pierdere a auzului cunoscută ca otoscleroză;
o Tulburări ale funcŃiei hepatice;
o Diabet zaharat;
o Depresie;
o Boală Crohn sau colită ulceroasă (boli inflamatorii intestinale cronice);
o Pete maronii pe faŃă sau corp (cloasmă) care pot fi diminuate prin evitarea expunerii la
soare si utilizării solariilor si lămpilor cu ultraviolete.
Contraceptivul si tromboza
Anumite studii sugerează că riscul de apariŃie a diferite tulburări circulatorii este usor mai crescut la
femeile care utilizează contraceptive orale combinate faŃă de cele care nu le utilizează. Aceste tulburări
pot duce la tromboză. Tromboza reprezintă formarea unui cheag de sânge care poate bloca un vas de
sânge. Cheagul se poate forma la nivelul venelor (tromboză venoasă) sau al arterelor (tromboză
arterială). Majoritatea cheagurilor poate fi tratată fără riscuri pe termen lung. Totusi, foarte rar, o
tromboză poate determina deficite permanente grave sau se poate finaliza cu deces.
Uneori cheagurile de sânge se formează la nivelul venelor profunde ale picioarelor (tromboza venoasă
profundă). Dacă acest cheag de sânge se desprinde de venele în care s-a format, poate să ajungă în
arterele pulmonare si să le blocheze, determinând asa numita "embolie pulmonară".
Foarte rar, cheagurile de sânge se pot forma în vasele de sânge ale inimii (determinând un infarct
miocardic) sau în creier (determinând un accident cerebral vascular).
În cazuri extrem de rare, cheagurile de sânge se pot forma în alte zone, cum sunt ficatul, intestinele,
rinichii sau ochii.
Cheagurile de sânge se pot forma indiferent dacă luaŃi sau nu contraceptive orale. Aceste pot apărea si
dacă rămâneŃi gravidă. Riscul de apariŃie este mai ridicat la persoanele care iau contraceptive decât la
cele care nu iau, dar nu este la fel de ridicat ca riscul de apariŃie în timpul sarcinii. ApariŃia trombozei
este cea mai probabilă în primul an de utilizare a contraceptivelor combinate.
La femeile care iau contraceptive orale de tipul Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri, apar
aproximativ 30 până la 40 de cazuri de tromboză la fiecare 100.000 de femei în fiecare an.
La femeile gravide, apar aproximativ 60 de cazuri de tromboză la fiecare 100.000 de sarcini în fiecare
an.
Simptomele formării unui cheag de sânge sunt prezentate la punctul " SpuneŃi imediat medicului
dumneavoastră".
Dacă observaŃi semne posibile de tromboză, întrerupeŃi utilizarea comprimatelor contraceptive
si adresaŃi-vă medicului dumneavoastră. Între timp, utilizaŃi o altă metodă contraceptivă cum ar
fi prezervativul sau diafragma cu spermicide.
Trebuie să ŃineŃi cont si de faptul că anumite condiŃii măresc riscul de apariŃie a trombozei. Acesti
factori includ:
• Vârsta (riscul unui infarct miocardic sau a unui accident vascular cerebral creste odată cu
vârsta);
• Fumatul (riscul de apariŃie a trombozei creste odată cu fumatul intensiv si înaintarea în vârstă).
RenunŃaŃi la fumat atunci când luaŃi contraceptive, în special după vârsta de 35 de ani;
• Dacă o rudă apropiată a suferit vreodată de o afecŃiune cauzată de cheaguri de sânge, a avut un
atac de cord sau un accident vascular cerebral;
• Obezitatea;
• O tulburare a metabolismului grăsimilor (lipidelor) sau alte tulburări foarte rare de sânge;
• Tensiunea arterială ridicată (hipertensiune arterială);
• O afecŃiune a valvei cardiace sau o anumită tulburare de ritm cardiac;
• Nasterea (după nastere veŃi prezenta un risc crescut de tromboză);
• Diabet zaharat;
• Lupus eritematos sistemic - LES (o boală inflamatorie care poate afecta mai multe părŃi ale
corpului, incluzând pielea, articulaŃiile si organele interne);
• Tulburare a sângelui numită sindrom hemolitic uremic - SHU (o tulburare în care cheaguri de
sânge provoacă insuficienŃă renală);
• Boală Crohn sau colită ulceroasă (boli inflamatorii intestinale cronice);
• Siclemie;
• SuferiŃi de migrenă pentru prima dată, sau aŃi mai avut migrene dar care s-au înrăutăŃit sau au
apărut mai des decât de obicei;
• O intervenŃie chirurgicală majoră, orice intervenŃie chirurgicală la nivelul picioarelor sau
imobilizarea.
Riscul de a suferi o tromboză venoasă profundă este crescut temporar ca rezultat al unei intervenŃii
chirurgicale sau al unei imobilizări (de exemplu atunci când aveŃi unul sau amândouă picioarele în
ghips sau în atele). Dacă utilizaŃi contraceptive, riscul poate fi chiar mai mare. SpuneŃi medicului că
utilizaŃi contraceptive, înainte de o internare sau intervenŃie chirurgicală planificată. Medicul vă poate
recomanda să întrerupeŃi utilizarea contraceptivelor cu câteva săptămâni înainte de intervenŃia
chirurgicală sau după o operaŃie. Dacă nu este suficient timp pentru a renunŃa la utilizarea
contraceptivelor, este posibil ca medicul dumneavoastră să vă prescrie medicamente care reduc riscul
de tromboză. Medicul dumneavoastră vă va spune si când veŃi putea relua utilizarea contraceptivelor,
după ce vă veŃi reveni.
Contraceptivul si cancerul
Unele studii au arătat că puteŃi prezenta un risc mai mare de cancer de col uterin dacă utilizaŃi
contraceptive pe termen lung. Acest risc crescut poate să nu fie cauzat de utilizarea contraceptivelor, ci
se poate datora efectelor comportamentului sexual sau altor cauze.
Toate femeile sunt expuse riscului de apariŃie a cancerului de sân, indiferent dacă iau contraceptive sau
nu. Cancerul la sân apare rar la femeile cu vârsta sub 40 de ani. Cancerul de sân a fost diagnosticat
puŃin mai frecvent la femeile care utilizează contraceptive orale, faŃă de femeile care nu le utilizează.
Dacă întrerupeŃi tratamentul cu contraceptive, acest risc se reduce, astfel încât la 10 ani de la
întreruperea utilizării contraceptivelor, riscul diagnosticării cancerului de sân este acelasi ca la femeile
care nu au luat niciodată contraceptive. Deoarece cancerul de sân este o afecŃiune rară la femeile cu
vârsta sub 40 de ani, cresterea numărului de cazuri de cancer de sân diagnosticat la femeile care
utilizează în prezent sau au utilizat contraceptive este mică în comparaŃie cu riscul de cancer de
sân pe întreaga perioadă a vieŃii.
În cazuri rare, utilizarea contraceptivelor a dus la apariŃia de afecŃiuni hepatice cum sunt icterul si
tumorile hepatice benigne. În cazuri foarte rare, utilizarea contraceptivelor pe termen lung a fost
asociată cu anumite forme de tumori hepatice maligne (cancer). Tumorile hepatice pot duce la
sângerări intraabdominale care pot pune viaŃa în pericol. De aceea, spuneŃi medicului dumneavoastră
dacă prezentaŃi dureri care nu dispar repede în partea superioară a abdomenului. De asemenea, trebuie
să spuneŃi medicului dumneavoastră dacă pielea dumneavoastră se îngălbeneste (icter).
4. REACłII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri poate provoca reacŃii
adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
La femeile care utilizează contraceptive orale combinate, au fost raportate următoarele reacŃii adverse
grave, vezi punctul 2 "Contraceptivul si tromboza" si "Contraceptivul si cancerul".
- Tromboembolism venos (un cheag de sânge la nivelul vaselor)
- Tulburări trombotice arteriale (obstrucŃia unei artere)
- Cancer de col uterin
SituaŃii care necesită întreruperea imediată a utilizării Karissa 75 micrograme/20 micrograme
drajeuri
Dacă prezentaŃi vreuna dintre următoarele reacŃii în timp ce utilizaŃi Karissa
75 micrograme/20 micrograme drajeuri, nu mai luaŃi alte comprimate si spuneŃi imediat
medicului dumneavoastră. Între timp, folosiŃi o altă metodă contraceptivă nehormonală, cum ar
fi prezervativul.
• SuferiŃi de migrenă pentru prima dată, sau aŃi mai avut migrene dar care s-au înrăutăŃit sau au
apărut mai des decât de obicei
• Durere de cap neobisnuită, sau dacă aveŃi dureri de cap mai des decât de obicei
• Orice modificare bruscă a acuităŃii vizuale sau dificultate în a vedea sau vorbi
• Dureri neobisnuite sau inflamaŃie a piciorului, dureri bruste în piept sau scurtarea bruscă a
respiraŃiei, durere intensă sau senzaŃie de greutate în piept, tuse persistentă sau spută cu sânge
• AmorŃeală în braŃ sau picior
• Ingălbenirea pielii (icter)
• Crestere semnificativă a tensiunii arteriale
• Modificare a nivelului de lipide (grăsimi) în sânge
• Sarcină
• ÎnrăutăŃirea clară a simptomelor care au devenit mai grave în cursul unei sarcini anterioare sau
în timpul utilizării pilulei în trecut
• Dureri abdominale severe
Aceste reacŃii adverse au fost raportate la femeile care utilizează contraceptive, care pot apărea în
primele luni de utilizare a Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri, dar dispar, de obicei, odată
ce organismul dumneavoastră se obisnuieste cu contraceptivele.
ReacŃiile adverse foarte frecvente (care apar la mai mult de 1 din 10 femei) sunt: sângerări
neregulate, greaŃă, crestere în greutate, sensibilitate la nivelul sânilor si durere de cap.
ReacŃiile adverse frecvente (care apar la mai mult de 1 din 100 de femei dar la mai puŃin de 10 din
100 de femei) sunt: schimbări ale dispoziŃiei inclusiv depresie, iritabilitate, acnee, lipsa sângerării,
sângerare redusă sau sângerare dureroasă, mărirea sânilor si secreŃie, dureri abdominale, retenŃie de
lichide, modificări ale libidoului (crescut sau diminuat), nervozitate, iritaŃia ochilor, ameŃeli, tulburări
de vedere, migrene, crestere sau scădere în greutate.
ReacŃiile adverse mai puŃin frecvente (care apar la mai mult de 1 din 1.000 de femei dar la mai puŃin
de 1 din 100 de femei) si rare (care apar la mai mult de 1 din 10.000 de femei dar la mai puŃin de 1
din 1.000 de femei) sunt: reacŃii alergice, vărsături, pete maronii pe faŃă si corp (cloasmă sau
melasmă), cădere a părului, erupŃie tranzitorie pe piele, inflamaŃia celulelor adipoase subcutanate
(eritem nodos), hipertensiune arterială, cancer de sân, cancer cervical, cheaguri de sânge, valori
ridicate ale concentraŃiei grăsimilor în sânge, valori scăzute de folaŃi în sânge, hipoacuzie
(otoscleroză), crampe abdominale sau balonare, inflamaŃia pancreasului, tumori ale ficatului,
modificări ale secreŃiilor vaginale, coree (o tulburare de miscare), lupus eritematos sistemic (LES, o
afecŃiune a Ńesutului conjunctiv), schimbări de apetit alimentar (crestere sau scădere), iritaŃia ochilor
datorită lentilelor de contact.
ReacŃiile adverse foarte rare (care apar la mai puŃin de 1 din 10.000 de femei) sunt: exacerbarea
lupusului eritematos sistemic (LES, o afecŃiune a Ńesutului conjunctiv), agravare a unei afecŃiuni
ereditare numită porfirie, exacerbare a coreei (o tulburare de miscare), inflamaŃie a nervului optic,
(poate duce la o pierdere a vederii, parŃiale sau complete), cheag de sânge în vasele sanguine ale
ochilor, agravare a venelor varicoase, inflamaŃia peretelui intestinal (colită ischemică), tulburări biliare
(inclusiv litiază biliară), inflamaŃia celulelor adipoase subcutanate (eritem multiform), o tulburare a
sângelui numită sindrom uremic hemolitic (o tulburare în care cheagurile de sânge împiedică
funcŃionarea rinichilor).
ReacŃii adverse cu frecvenŃă necunoscută: tulburări hepatice.
Dacă vreuna dintre reacŃiile adverse devine gravă sau dacă observaŃi orice reacŃie adversă
nemenŃionată în acest prospect, vă rugăm să spuneŃi medicului dumneavoastră sau farmacistului." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

Tocmai din aceste motive, eu NU recomand AC pentru "reglarea menstruatiei"!

Multă sănătate.

| roxiipisicutza a răspuns:

Daca le-ai luat cum trebuie nu ai de ce sa iti faci griji