| Sara2 a întrebat:

Dupa cat timp apare protectia la anticonceptionale cand esti la prima folie? karissa, luate din prima zi a menstruatiei

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ţi-am mai dat un răspuns la această întrebare, în 19 iulie - NU vei primi altul mai bun...

Răspunsul era următorul :

După câte ştiu, în cazul tabletelor Karissa, chiar dacă se iau din prima zi a ciclului menstrual, în primele 7 zile NU eşti protejată şi TREBUIE luate măsuri contraceptive alternative ( aceste tablete NU sunt dozate zilnic, nu sunt notate cu zilele săptămânii şi nu se ia o anume tabletă în fiecare zi )!

Doar cele care au inscripţionată ziua aferentă şi se iau doar în acea zi ( pe acelea NU ai voie să le "schimbi" între ele ) induc "protecţia" din PRIMA zi!

Pe prospectul lor nu scrie acest lucru, în cazul începerii tratamentului, dar au această precizare în cazul trecerii de la alt anticoncepţional la Karissa - situaţia este similară, CITEZ :
"În aceste cazuri, sunt necesare masuri contraceptive suplimentare în timpul primelor 7 zile de administrare a noului contraceptiv."

Vezi şi prospectul la linkul : http://www.prospecte.net/prospect-karissa-anticonceptionale/4 SAU http://www.farmaciiledona.ro/......I29807.pdf

Iar răspunsurile pe care le-ai primit aici ( la această postare, până acum ) sunt o "tâmpenie" - NO offense!

La sfârşitul cutiei, după cele 21 de zile, în perioada de "pauză" EŞTI protejată ÎNTOTDEAUNA ( dacă le-ai luat corect şi nu ai uitat vreo tabletă )!

| Sara2 explică (pentru bursuc001):

Deci doar in primele 7 zile nu sunt protejata? din a 8 zi primul blister, sunt safe? asta ma intereseaza de fapt, nu vreau multa vorba, vreau doar sa stiu din a cata zi sunt in regula

| bursuc001 a răspuns (pentru Sara2):

DAAA, ai înţeles bine!

Valabil când începi "tratamentul" ( primul blister din prima cutie ) - apoi ai protecţie non-stop ( inclusiv în cele 7 zile de pauză ) atât timp cât faci tratamentul!

5 răspunsuri:
| zoozlove a răspuns:

Duin prima zi a menstruatiei numeri 8 zile acelea sunt nefertile j nu trebuie sa iei anticonceptionale pentru ca ovulele ies afara si spermatozoizii mor ...si ei in vagin traiesc doar 2 sau 3 zile.Asta nu se aplica si in cazul celorlalte zile in afara de acestea 8. Atunci poti sa folosesti dar daca ai sub 18 ani nu ti.as recomanda este mai bun prezervativul si chiar daca ai un partener stabil

| georgiana282012 a răspuns:

Pe prospect scrie ca dupa aproximativ 7 zile, dar eu as zice sa nu te risti din prima luna.Ia prima folie, apoi fa 7 zile pauza, daca e de 21, apoi incepe din nou si doar din a doua luna cam dupa 7 zile poti fi sigura.Mi-e asa mi-a zis doctorul

| Sara2 explică (pentru georgiana282012):

Adica vrei sa zici ca in perioada de pauza nu sunt protejata niciodata?