| francescagalbeeeeeeeeeen a întrebat:

Am o intrebare si rog seriozitate. In a 11 a zi a ciclului meu menstrual am facut sex neprotejat, cu finalizare externa. Tin sa mentionez ca menstruatia mea nu este extrem de regulata, insa e intotdeauna mai lunga de 28 de zile (am avut o singura data de 28 de zile). Ultimele doua menstruatii au fost de 32 de zile. Problema este urmatoarea. Acum 2 zile au inceput sa ma doara sanii, asa cum ma dor inainte de menstruatie. Am si cateva dureri de ovare. Cat despre mucus cervical pot spune ca e destul de abundent si cremos, dens. Am de ce sa imi fac griji? Sau doar mi-au aparut aceste simptome mai devreme. Altceva nu am (de ex: greturi sau pofte)
Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta CORECTA, trebuie sa stii ca DUREREA care apare la nivelul sanilor, NICIODATA NU REPREZINTA un simptom de sarcina. Chiar din contra, de regula poate sa fie urmarea unei dereglari severe a activitatii hormonale, sau poate fi si un SIMPTOM PREMENSTRUAL.
In cazul in care de regula ciclul menstrual are mereu/de fiecare data o lungime mai mare de 28 de zile, inseamna ca cea de a 11-a zi a ciclului menstrual face parte din zilele primei perioade infertila sau in cazul extrem poate fi prima zi a perioadei fertile, cea in care probabilitatea/posibilitatea sa se poata forma sarcina este de doar 5-8% si asta numai in cazul in care sperma ajunge in vagin. Multa sanatate!

| francescagalbeeeeeeeeeen explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc. deci pot sa stau linistita atunci! poate doar imi vine mai devreme si ma anunta corpul

8 răspunsuri:
| ƘЭлT a răspuns:

Poti sa ramai gravida si din lichid pre-seminal care poate contine sperma chiar daca el si-a dat drumu in afara.

| francescagalbeeeeeeeeeen explică (pentru ƘЭлT):

Inteleg. ideea e: ar trebui sa imi fac griji ca sunt insarcinata? dupa aceste simptome? sau sunt doar simptome premenstruale?

| ƘЭлT a răspuns (pentru francescagalbeeeeeeeeeen):

Menstruatia poate sa-ti vina chiar daca ai ramas insarcinata in unele cazuri mergi la farmacie si ia un test de sarcina sa fii sigura

| ƘЭлT a răspuns (pentru francescagalbeeeeeeeeeen):

Dar daca nu vrei sa iei un test de sarcina acum mai asteapta o saptamana si vezi daca iti vine.

| francescagalbeeeeeeeeeen explică (pentru ƘЭлT):

Nu exista asa ceva. multumesc de raspunsuri doar ca nu au legatura cu intrebarea mea

| francescagalbeeeeeeeeeen explică (pentru ƘЭлT):

Mie menstruatia trebuie sa imi vina in 12 zile. si de acum doua zile am inceput sa am simptome pre menstruale. mi e teama sa nu fie simptome de sarcina. asta a fost scopul intrebarii

| ƘЭлT a răspuns (pentru francescagalbeeeeeeeeeen):

Te poti uita aici https://www.reginamaria.ro/......nsarcinata

Si sa faci un test de sarcina eventual sa fii sigura sau poti sa astepti sa vezi daca-ti vine