| Ana268086547 a întrebat:

Sambata trecuta ( mai exact pe 23 Iunie ) am avut un contact neprotejat, a fost al doilea de cand mi-am inceput viata sexuală asa ca penetrarea a durat extrem de putin (in jur de 15-20de secunde ). In ultimele 3-4 luni am avut menstruație regulata in jurul datei de 25 (desi in luna mai mi-a venit pe 24). Pana acum am mai avut dereglări in sensul ca menstruația venea putin mai devreme cu 1-2 zile dar nu mai tarziu. Acum suntem aproape de 27 si tot nu mi-a venit... am simptome adecvate începerii ciclului menstrual (dureri de burta/spate/sâni) dar acesta inca nu apare. Exista riscul unei sarcini?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece in aceste zile ar fi trebuit sa porneasca menstruatia, reiese ca actul sexual a fost intretinut in perioada ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual, adica in perioada de infertilitate absoluta, cea in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. De asemenea fiindca au aparut si au inceput sa se manifeste si simptomele premenstruale obisnuite/cunoscute, se poate aprecia fara retinere ca menstruatia va porni in mod cert in urmatoarele 1-2 zile. Trebuie sa afli ca si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale din cand in candpot sa apara dereglari minore de +/- 1 sau 2 zile. Multa sanatate!

| Ana268086547 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos! (Amândurora) Menstruația mi-a venit in cele din urma in aceasta dimineata. Eram destul de îngrijorată?

| HadesSs a răspuns (pentru Ana268086547):

Tura viitoare fa-o protejat sa nu mai stai cu griji.

| Ana268086547 explică (pentru HadesSs):

Da stiu laughing a fost chestia ca eram prea "strâmtă" si nu putea sa ma penetreze cu prezervativul de nicio culoare?

4 răspunsuri:
| Laila12Izabela a răspuns:

Nu cred,cel puțin nu atât de repede,cred,ca cel mai bine ar fi sa faci un test de sarcina, sau sa mergi la un doctor, pentru, ca testul de sarcina nu iti poate confirma in totdeauna sarcina, asta ca sa fii sigura.