| Florentinaaaaaaaa a întrebat:

Am avut pe 26 Decembrie menstruație, s-a terminat pe 30. Am ciclu menstrual de 25 de zile, luna aceasta trebuie să-mi vina pe 20. Pe 1 Ianuarie eram in perioada fertila sau nefertila? Am citit/calculat in mai multe locuri si imi spunea Ba ca am fost, ba ca nu am fost. Am avut contact neprotejat si imi e frica sa nu fi rămas, ma dor sânii si imi sunt tari/umflați. Sau asta e doar in capul meu. Si am poate mai mult mucus cervical.
Aștept părerile voastre

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul descris de tine in data de 1 Ianuarie ciclul tau menstrual se afla in ziua care se gaseste EXACT LA GRANITA dintre cele 2 perioade, neferita/fertila. Fiindca OVULUL in acest caz probabil s-a produs in data de 6 Ianuarie, probabilitatea ca un spermatozoid ajuns in vagin si de acolo in uter in urma unui sex intretinut in data de1 ianuarie, adica cu 5 sau chiar 6 zile inainte; sa reuseasca sa supravietuiasca pana in momentul producerii efective a OVULULUI, este EXTREM de mica sau chiar IMPOSIBILA. Spermatozoizii in general traiesc 1-2 zile, in cazuri rare 3 zile si cu totul in mod exceptional se PRESUPUNE ca ar putea SUPRAVIETUII 5 zile sau mai mult. Mucusul cervical incepe sa se produca incepand cu prima zi a perioadei fertile, cantitatea creste progresiv si devine foarte abundent in preziua si ziua ovulatiei. Probabilitatea de a se fi putut realiza o sarcina in aceste conditii teoretic este aproape IMPOSIBILA. Nimic din cele prezentate nu este in favoarea posibilitatii de a se putea naste o sarcina ci impotriva unei astfel de probabilitati. Sanatate!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca tu nu stii, atunci cine. Mergi la medicul tău ginecolog, el te va consulta si vei afla.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ciclul tau se succede la 26 de zile, ovulatia este la mijloc, adica in ziua a 13-a, iar perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si se termina cu 3-4 zile dupa ovulatie.
Deci:
Mentra: 25 dec 2016
Ovulatia: 6 ian. 2017
Perioada fertila: 3-10 ian. 2017
Un test corect de sarcina se face dupa 21 de zile de la ultima partida de sex, sau la 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual.

| Alicezzz a răspuns:

Metoda calendarului este o metoda inselatoare cand nu ai un ciclu menstrual fix. Dupå un calcul ar reirsi sa zicem ca nu erai fertila. Dar nu au de unde sa stii cum reactioneaza organismul si sa te trezesti cu surprize. Acum nu iti ramane decat sa astepti påna pe 20-21 sa treaca 3 sapt de la ultimul contact neprotejat si sa iti faci un test de sarcina sau sa iti apara menstruatia.

| Miss25JK a răspuns:

Nu mi se pare o idee buna metoda calendarului, atat timp cat nu ai un ciclu menstrual regulat e egal cu 0.