| Onitzaaa a întrebat:

Buna, am o mica problema și as avea nevoie de niște răspunsuri. In luna August am avut ultimele contacte sexuale și au fost protejate, cu prezervativ. In luna Septembrie mi-a venit menstruația, iar luna aceasta ar trebui sa îmi vina in data de 11 Octombrie. De 3 zile am niște scurgeri maronii, la fel cum sunt cele din ultimele zile de menstruație și curge foarte puțin. Menționez de asemenea ca ma simt destul de balonata și cu dureri de spate. De la ce credeți ca ar putea fi acele pete de sânge maronii? Ar putea fi vorba de o sarcina?

Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Din textul scris de tine, reiese ca ati facut sex mai mereu, deci nu poti sa fii gravida.

| Floridori a răspuns:

Avand in vedere ca acele contacte au fost protejate, iar ulterior ai avut menstruatie, clar este o garantie ca nu poate fi vorba de sarcina.

Acele scurgeri, asa cum apar la sfarsitul menstruatiei, pot sa apara uneori si la inceput, inaintea zilelor de sangerare propriu-zisa.
Ele reprezinta fix acelasi lucru si anume sange rezidual oxidat, iar daca mirosul nu este unul urat, nu reprezinta motiv de ingrijorare.

Nu stiu cat de regulat este ciclul tau astfel incat sa fii sigura ca trebuie sa inceapa pe 11, dar uneori, chiar si in cazul celui mai regulat ciclu, pot exista ajustari hormonale care sa determine mici diferente in plus sau in minus in ceea ce priveste lungimea ciclurilor.
De regula, se considera a fi incadrata in normalitate o unica intarziere de 10 zile si pana la 3 diferente anuale de maxim +/- 3 zile.
Iti spun asta deoarece este posibil ca menstruatia sa inceapa mai devreme luna aceasta.

| Anonim5695 a răspuns:

Daca ti o venit ciclu si dupa ai avut doar contacte sexuale protejate sau deloc, atunci e imposibil sa fi ramas gravida. Poate ce descrii tu sunt simptomele premenstruale. Asteapta cateva zile si revino pentru un update