| Dutzza123 a întrebat:

Buna,am o nelămurire, luna trecuta am avut un ciclu mai "ciudat" maro și foarte puțin, luna asta încă nu mi-a venit deși azi trebuia sa fiu în prima zi de ciclu, mi-am făcut ieri un test de sarcina care a ieșit negativ, burta îmi este destul de umflată, iar dureri de ciclu am.
Ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul tau menstrual NU este prea bine reglat si din acest motiv lungimea fiecarui ciclu poate sa difere ca numar de zile intr-o marja de +/- cateva zile.
Rezultatul testului de sarcina obtinut este corect doar intr-o destul de mica masura fiind efectuat cu 6-7 zile inainte de mometul potrivit sa fie efectuat.
Citeste cu multa atentie urmatorul raspuns comentariu :
Indiferent de tipul testului de sarcina folosit. care este efectuat in a 12-a sau maxim a 13-a zi de dupa data OVULATIEI, are rezultat NEGATIV in peste 99 - 100% de testari efectuate in cel mai corect mod posibil.
Testul de sarcina este indicat sa fie facut cel mai repede dupa ce trec minim 7 zile de ''intarziere'' fata de data calculata sa inceapa sangerarea, fiindca abia in acel moment rezultatul obtinut poate fi considerat : valid, valabil si corect in proportie de peste 99%.
Rezultatul oricarui tester de sarcina, efectuat chiar si cu cel mai super-mega-extra sensibil test este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la OVULATIE
In a 14-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI In a 28-a zi de dupa incident rezultatul obtinut este 100% corect
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile asa cum l-ai facut
In perioada de 14-15 zile DUPA OVULATIE testul de sarcina pe baza analizei de sange, beta-hCG efectuat in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% si este corect 98-99% incepand cu a 18-a zi de dupa ovulatie, sau sexul protejat in perioada fertila, care s-a terminat cu rupere a prezervativului.
Fiindca au aparut semnele caracteristice simptomelor premenstruale, se poate aprecia ca sangerarea menstruala va porni in urmatoarele zile.
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, testul facut ieri a fost facut inutil si arata eronat negativ, fiindca nu poate iesi o sarcina la numai 2 saptamani de sarcina.
Un test corect de sarcina, se afce DUPA 7-10 zile de intarzieri, asta in situatia in care ai un ciclu perfect regulat.
Daca ciclul este de tip neregulat, testul de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Ori test facut inainte de datele indicate mai sus, va fi facut eronat si este inutil.

| Teo29 a răspuns:

Daca ai avut relatii sexuale neprotejate, exista risc de sarcina mereu.