| kristyk a întrebat:

am o prietena (15 ani) si nu are inca mentruatie este normal? de o saptamana are o secretie incolora, mirositoare si foarte abundenta si o framanta aceasta chestie, ce poate fi? Va rog, ajutati-o nu stie ce sa face ii este rusine sa le spuna parintilor.

Răspuns Câştigător
| costin95 a răspuns:

Sunt unele fete carora le vine menstruatia la 9 ani cunosc si cazuri dar sunt altele care le vine mai greu depinde de metabolism poate sa le vina si la 16 ani deja daca nu i-a venit dupa 16 ani e un semn de intrebare si trebuie dousa la consultatie sper ca te-am ajutat bafta

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima menstruatie poate veni pana al 16 ani, fara ca asta sa fie o problema.
Scurgerea mirositoare semnifica o infectie. Va trebui sa discute cu mama ei si sa mearga impreuna la ginecolog care sa-i recolteze din secretie (de la nivelul vulvei) pentru a o trimite la analize. Asa va vedea cauza infectiei si o va putea trata.

| gigiro a răspuns:

Da,e posibil.Cu trecerea timpului,aparitia ciclului menstrual la femei,e din ce in ce mai timpurie. De exemplu, in zonele calde, ciclul poate veni si la 8 ani, spre deosebire de tarile nordice unde poate veni mai tarziu.In orice caz,e bine sa faca un control la medicul endocrinolog. Pentru partea a doua a intrebarii, e firesc, dar poate fi si o secretie datorata unor boli feminine-medicul ginecolog.

| katy a răspuns:

Pai inainte sa apara menstruatia, o sa aiba secretii incolore.sunt fete carora le vine mai tarziu 15-16 ani chiar nu trebuie sa se ingrijoreze.sa aiba grija insa de igiena si sa comunice cu mama ei despre astea pentru ca nu este o rusine si o s-o ajute in multe privinte

| DjBl3ndar a răspuns:

Cilul pozte sa vina si la 18 ani dar daca trece de varsta de 18 ani si nu i-a venit inseamna ca nu poate face copii. Sau daca nu ar trebui sa discute cu mama sau sa se duca la o consultatie happyhappy. Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| esmeralda12 a răspuns:

Daca tot vrei so ajuti,mergi cu ea la doctor, asa sigur ai ajuta-owinking
si da, nu mi se pare normal la 15 ani ca nu are menstruatie...ar fi trebuit deja sa aiba de mult(la mine a venit la 11, {asta e parerea mea})

| irinaarsenii a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o convingi sa spuna parintilor.ori tu sa mergi cu ea la o consultatie la doctor...happy