| georgianailoaei a întrebat:

Buna. Am o problema. Am 18 ani si imi doresc sa fac sex cu iubitul meu. Suntem impreuna de 2 ani si am mai incercat sa o facem, dar nu am reusit. Am folosit lubrifiant, m-am relaxat, dar m-a durut extrem de tare si nu am putut continua. Amandoi ne dorim sa o facem de mai mult timp si sunt sigura ca sunt pregatita, dar nu cred ca durerea e normala atunci cand folosesc lubrifiant si sunt relaxata. Credeti ca ar fi vorba de o disfunctie?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Indiferent daca exista sau nu lubrifiere (desigur, ideal ar fi sa existe), va exista durere in cazul primului contact sexual si e posibil sa existe si disconfort in cazul urmatoarelor catorva contacte.
In cazul anumitor femei mai norocoase sau care si-au "exercitat" anterior musculatura vaginului, durerea poate fi de la usoara la suportabila.In cazul altora, durerea poate fi chiar insuportabila.
Intensitatea durerii tine de mai multi factori:
-structura himenului; acesta poate fi elastic, subtire, perforat sau chiar inexistent in anumite cazuri, iar durerea va fi usoara; sau poate avea o structura mai groasa, sa fie puternic vascularizat si sa doara foarte tare atunci cand se forteaza si se incearca ruperea sa.
-exercitul (sau lipsa lui) musculaturii vaginale; daca in trecut te-ai masturbat introducand degetele sau alte obiecte in vagin, ar trebui sa doara mai putin; daca ai practicat anumite sporturi, iarasi ar putea fi de ajutor; dar daca nu ai facut aceste lucruri sau le-ai facut foarte putin, trebuie sa intelegi ca muschii vaginali sunt rigizi, fibrele musculare fiind neantrenate.Acestia vor fi suficient de elastici abia dupa cateva contacte sexuale. Durerea este o senzatie normala atunci cand se incearca fortarea unei musculaturi rigide.De altfel, ulterior, de regula cateva zile, o usoara durere si disconfort vor persista in zona pelvina; este ca o febra musculara in acea zona, rezultata din maltratarea musculaturii si formarea microleziunilor la nivelul fibrelor.
-dimensiunile penisului; daca iubitul tau este mai dotat si are un penis mai gros, este clar ca o sa doara mai mult decat in cazul unui penis subtire, a unui deget, a unui ob etc.
-alti factori precum: relaxarea, lubrifierea, dorinta reala si nu calcularea momentelor si masurarea fricii de durere; o lubrifiere corecta, chiar daca nu ajuta foarte mult la diminuarea durerii, este ideala in orice act sexual ce include penetrare, atat pentru fata, cat si pentru baiat; relaxarea si "sa te arunci cu capul inainte" sunt si ele importante, deoarece dorinta si relaxarea totala fac si musculatura sa se relaxeze si sa cedeze mai usor.

Cu toate ca o consultatie ginecologica este ceva pozitiv si este recomandata atunci cand o fata isi incepe sau si-a inceput deja viata sexuala, durerea din timpul primului act este cat se poate de normala, chiar daca in anumite cazuri pare de nesuportat.
Daca prietenul tau este intelegator cu aceasta situatie, ati putea incerca o penetrare completa in mai multe etape. Puteti incerca sa va stimulati prima oara, sa va descoperiti, sa incercati o penetrare si sa vedeti pana unde este posibil.La un interval de 3-5 zile, sa faceti acelasi lucru, dar sa incercati sa existe o penetrare mai profunda decat data trecuta si tot asa.Sau, daca esti o fata curajoasa, puteti incerca asta intr-o singura noapte sau intr-un sfarsit de saptamana, cu mentiunea ca durerea va exista oricum, dar facand asta treptat, vei "pacali" creierul, diminuand senzatia.

Numai bine si mult succes!

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita sa nu faci sex decat dupa casatorie.

| mihai69 a răspuns:

Poate fi o mare diferență de dimensiuni între voi. Oricum, o vizită la ginecolog nu strică.

| Saiko10 a răspuns:

Daca durerea este reala iti recomand un doctor, ei sunt cei care te ajuta, sa nu iti fie rusine sa te duci la ei, se intalnesc cu cazuri de genul foarte des.