| madam a întrebat:

Buna am o problema..am facut sex cu prietenul meu protejat nu s-a rupt prezervativul dar ultima data ma cam durut si a doua zi mi-a curs singe si ma durea la urinare..menstruatia inca nu mi-a venit si mii cam frica..care ar putea fi cauza?

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Raspunsul exact ti-l poate da numai medicul ginecolog,personal,banuiesc o rana pe colul uterin.
Mergi la medic si fa-ti o datorie din asta,orice femeie constienta,cu viata sexuala activa,e obligatoriu sa se prezinte la ginecolog,chiar numai pentru a se asigura ca e sanatoasa,cu atat mai mult atunci cand are o problema!
Sa ai grija de tine si sa nu te lasi asa,mergi la medic!
O mica neplacere azi, care poate fi tratata simplu, evita o mare problema maine, cand poate ca nu va mai putea fi tratata!
Mai bine previi, decat sa vindeci!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile/sângerările din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Daca nu erai virgina, s-ar putea sa fie vorba de o afectiune ginecologica. Mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat prezervativul nu s a rupt, stai linistita, insarcinata nu e.
Sunt sanse, ori ai facut vreo iritatie de la prezervativ, ori acesta era uscat si tot frecandu-se, se poate face o mica rana.
Ori, ai racit putin si de aceasta te ustura.
Sange, este posibil sa ti fi curs si de la himen.
Pentru ca acesta, este posibil sa nu se rupa in totalitate de la primul act sexual.
Cel mai bun raspuns ti l va da medicul ginecolog. Bafta happy

| darkwisper a răspuns:

Posibil ca sa ai o problema inter-vaginala sau chiar o infectie urinara.
Du-te la medicul ginecolog, chiar daca ti-e rusine.

| bbu2eugen a răspuns:

Viziteaza un cabinet de ginecologie mai bine ca sa fii sigura de asta. Pot aparea complicatii daca este ceva grav.

| AAAdEEE a răspuns:

Ca a bagat ca nemancatul prietenul tau si daca se rupea nu venea asa repede daca nu esti pe stop atunci esti ssigura ca nu esati virgina sau ca nu esti pe stop! 2 solutii asteapta sa faci a 2 oara si vezi cum e. daca e la fel doctorul!