| Anonimus1248 a întrebat:

Bună, am facut sex cu prietenul meu de 2 ori si in ambele dăți s-a rupt prezervativul. de frica am luat de fiecare data o pastila de a 2 a zi. Dupa treaba aceasta mi-a venit menstruația iar acum dupa o luna de zile imi întârziere intre timp am facut sex protejat cu prezervativ verificat dupa ce am terminat. Imi puteti da niste sfaturi, va rog?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prezervativele se rup dintr-un singur motiv: sunt PREA MARI (LARGI) pentru putulica baiatului si fiind largi se rasucesc pe cuc pana se intind la maxim si pocnesc.

Pastila de a doua zi este o boba hormonala care iti afceteaza foarte rau sistemul hormonal, odata ce "explodeaza" o sarcina si iti modifica cilul menstrual pe o perioada de 6-12 luni. Nu este recomandata luarae acestei pastle decat 1 singuar data in viata, fiindca are efecte negative groaznice, putand sa declanseze chisturi si noduli mamari, chsituri ovariene, tumori uterine sau chiar cancere.

Asadar, ceea ce experimentezi tu acum sunt efectele secundare ale pastilei de a doua zi. Din momentul laurii acestei pastile NU s emai poate estima sau calcula nici o ovulatie, perioada fertila sau menstruatie, fiindca nimic nu va mai veni ca inainte.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

I-as putea da prietenului tau niste sfaturi despre punerea prezervativului.
Tie nu am ce sfat sa iti dau, nu sunt ginecolog.

| VoidEternal a răspuns:

Nu e recomandat sa iei mai mult de o pastila la 6 luni. Eu zic sa investigați cauza pentru care s-a rupt de doua ori. Sa nu fie vechi, pus aiurea sau mărimea greșită. Caută și tu pe google why a condom breaks și evită scenariile alea.

| Crackman a răspuns:

Ai bagat 2 bombe hormonale, asa ca asteapta si vezi sa nu exagerezi cu rabdarea si daca trece ceva mergi la medic

| AmsaMare a răspuns:

Probabil te ai dereglat de la pastila, fa ti in test de sarcina si nu mai abuza de acea pastila pantru ca risti probleme mult mai serioase