| mihaela8005 a întrebat:

Am o problema care ma bântuie si sunt foarte stresata din cauza ei. Am făcut sex anal si cu si fara prezervativ(deci de mai multe ori) si de vreo 3 săptămâni ma dor sânii si mi se par mari. Mă doare burta ca si cum ar trebui să.mi vină, dar nu înțeleg de ce nu vine. În iunie menstruația am avut.o pe 27, în iulie pe 23 si in august pe 25. Nu am știut niciodată cum sa.mi calculez perioada asta si as vrea sa stiu daca e posibil sa fiu gravida. Prietenul meu a zis că nu a ejaculat niciodată în zona vaginului sau a anusului, dar poate a existat o picatura pe lângă. Va rog fara jigniri.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Asa cum ti-am mai raspuns in urma cu cateva zile in urma sexului anal teoretic posibilitatea de sarcina nu cred sa fie de nici macar 0, 1%, adica este considerat ca fiind IMPOSIBILA. Ciclul tau menstrual este NEREGULAT deoarece in iulie menstruatia s-a pornit dupa 26 de zile iar in august dupa 33 de zile, iar acum au trecut deja 29 de zile dar inca nu a inceput. Deoarece ciclul tau este NEREGULAT nu se poate calcula data ovulatiei deci nu se poate determina nici PERIOADA FERTILA. Reglarea unui astfel de ciclu se face prin tratament cu produse cu continut de hormoni prescris de un medic ginecolog. Asa cum am spus si in urma cu 2-3 zile este IMPOSIBIL sa fii insarcinata, deci nu ar trebui sa fii tensionata sau stresata fiindca nu ajuta ba din contra accentueaza dereglarea hormonala care iti provoaca aceste cicluri atat de imprevizibile. Menstruatia se va porni negresit in zilele urmatoare. Multa sanatate!

| CuriousStuff a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu stiu, zau, cum ai rabdare sa explici si sa scrii atata... si la fiecare intrebare...
Dar multumim. (in numele TPU)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CuriousStuff):

Consider ca in 2-3 fraze/propozitii nu poti explica si da un raspuns care sa fie concret, dar si corect si mai ales pe intelesul lor deoarece in marea lor majoritate nu detin nici cele mai elementare informatii privind mecanismul procreerii sau a altor lucruri unele minore sau chiar puerile.

| Emilian65 a răspuns:

In urma unui act sexual anal, este imposibil sa ramai gravida.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca nu a ejaculat in vagin si mai mult de atat nici nu ati avut contact sexual vaginal e IMPOSIBIL sa fi ramas insarcinata.
Ia cauta fuguta pe net cum sa-ti calculezi ciclul menstrual. Sunt informatii de bun simt pe care orice femeie ar trebui sa le stie.

| pufulescu a răspuns:

Chestiile care iti par tie ca fiind semne ale unei sarcini sunt cateodata si simptome ale unor schimbari hormonale datorate faptului ca ai facut sex. Nu ti-ai spus varsta si e destul de important!

| mihaela8005 explică:

16 ani

| mihaela8005 explică:

Si țin să menționez că burtica mă doare câteva secunde, după iar ma lasă si tot așa. Chiar dacă nu e posibil să fiu însărcinată, totuși am făcut două teste de sarcina. Unul pe 15 septembrie si unul miercuri și amândouă negative.

| IoannaMnt97 a răspuns:

De obicei durerea de burta nu ar trebui sa simbolizeze o sarcina. In schimb, durerea si marirea sanilor da. Nu stiu care ar putea fi problema ta. ideal ar fi sa mergi la un medic. El stie cel mai bine.