| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care ma tot macina de ceva timp. Vreau sa dau la un liceu din alt oras dar imi e teama ca nu ma voi descurca, si nu voi putea face fata.Adica va trebui sa fac naveta, si imi va fi destul de greu sa ma acomodez pentru ca nu cunosc pe nimeni acolo.Si la camin nu vreau sa stau pentru ca nu vreau sa stau departe de familie.La mine in oras n-as vrea sa dau din mai multe motive,si imi doresc foarte mult sa ma duc la liceul respectiv din acel oras.
Dar sunt confuza, si nu stiu ce e de facut.Stiu ca singura nu ma pot descurca in alt oras.
Ce ma sfatuiti sa fac?
*Scuzati categoria.Dar e mai vizitata*

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cel mai bun liceu este cel mai apropiat de casa, dar care are profilul dorit. Ce-a mai buna libertate o obtii insa plecand cat mai departe de casa. Naveta nu este recomandata. Restul, tu hotarasti.

| MiruD a răspuns:

Eu zic sa incerci. Oriunde te-ai duce la fel se va intampla. Liceu nou, colegi noi, profesori noi.O sa te acomodezi in timp. Si cu naveta..trebuie sa o faci. Ca nu ai incotro.
O sa iti faci prieteni. O sa vezi.

| manuel72 a răspuns:

Nu te duce!

| Neuronul a răspuns:

Dacă întrebarea chiar cerea o rezolvare a unei probleme importante, găseai răspuns la orice categorie ai fi postat-o.
Naveta nu este o soluţie bună. Drumul zilnic costă şi îţi fură din timp. Îţi poţi închiria un apartament aproape de liceul dorit, iar în week-enduri te întorci acasă. Dacă ai încredere în ţine şi eşti un om sociabil, dar în acelaş timp ştii să stai departe de probleme. sunt sigură că te vei descurca într-un alt oraş, departe de casă.