| ramonavia a întrebat:

Buna!
Am o problema cu baiatul pe care il plac, ne cunoastem de 9 luni,dar nu am fost niciodata oficial impreuna,problema este ca el ma face foarte mult sa sufar,imi spune ca ma place,dar mereu se da la altele nici macar nu ii este jena ca sunt de fata,dar dupa asta imi spune ca "glumea" si ca la mine chiar tine in timp ce vorbeste cu alte fete sunt doar mistouri,mereu când sunt pe punctul sa rup orice legatura cu el se comporta perfect,adica nu se mai uita la altele si imi da mie toata atentia,dar dupa ce ne impacam se comporta la fel,chair nu stiu ce sa fac,il iubesc foarte mult si imi doresc sa fiu cu el,el mereu imi spune sa ii dau timp, dar deja au trecut 9 luni si noi suntem la acelasi stadiu, plus ca are prietena si deja de 3 luni i-am spus sa se hotarasca daca vrea sa fie cu mine sau cu ea,dar mereu ma amana si imi promite ca o sa se desparta de ea,dar nu o face, eu am 15 ani el are 19.

Astept niste pareri si niste sfaturi cum sa reusesc sa il fac sa se schimbe.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca comportamentul lui face parte din fiinta sa niciodata nu-l vei putea schimbasau modela dupa dorinta si vointa ta. Este un aspect cunoscut de cand lumea si pamantul ca "Lupul isi schimba parul (blana), dar naravul BA". Oricare barbat in a carui constitutie genetica este dominanta gena infidelitatii, cea cara ii imprima si caracterizeaza/modeleaza firea sa, va ramane toata viata un afemeiat. Probabil sau mai bine zis in mod sigur si precis, ceea ce iti doresti, vei putea gasi insa doar in persoana unui alt baiat/barbat. Mult succes!

| ramonavia explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de raspuns, dar nu as vrea sa il las, ma gândesc ca ar trebui sa fiu un pic mai "rea "cu el, mereu ii fac mofturile si fac cum vrea el, eventual sa ma despart de el vreo 3-4 zile, dar imi este foarte greu sa stau departe de el...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ramonavia):

Poti incerca, insa sansele de reusita le consider in continuare destul de improbabile. Succes!

4 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Daca un barbat sau o femeie isi paraseste sotia/sotul pentru amanta/amant este un om slab, chiar daca a fost insurata/maritata cu forta (chiar daca nu ne place sa recunoastem sunt multe casatorii de consunctura, asa cum sunt prietenii).
O amanta trebuie sa-si cunoasca locul si sa se multumeasca cu ce are sau sa fie suficient de puternica sa aleaga un partener doar al ei si sa incerce sa-l pastreze langa ea.
O sotie trebuie sa aiba grija de sotul ei (valabil si pentru barbati sa aiba grija sa-si pastreze sotia), pentru ca o casatorie cere mai mult decat dragoste, si asa cum nu poti muri de proba, n-ar trebui sa te poti casatorii de proba (pana cand amanta te va desparti)
Asa ca daca pui suflet si ai grija sa respecti omul de langa tine, sa-l intelegi asa cum e, nu sa-l schimbi cum ai vrea tu (s-ar putea sa nu-ti placa) si sa-l ajuti, nu are de ce te speria amanta.

Am vorbit asa fiindca tu esti in postura de amanta intre ghilimele si el profita.

| Xelon a răspuns:

Eu atat am de spus: niciodata oricat de mul ti-ai dori nu o sa poti schimba un om, doar el se poate schimba si din punctul meu de vedere baiatul este o cauza pierduta, sorry.