| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă cu iubitul și nu știu ce să mai fac cu el. Își face scenarii în cap cum că eu o să-l înșel sau alte lucruri, iar după mă acuză că așa va fi și că așa voi face, cum își imaginează el. Un exemplu: venise bunica la noi și eram singură acasă și am mers să-i deschid, iar eu nu i-am spus lui și i-am răspuns la mesaj după câteva minute după ce am stat puțin cu bunica și a început să mă acuze că a fost ceva băiat la mine sau am ieșit să mă văd cu altul și s-a certat cu mine că e așa cum zice el și oricât îi explic, nu înțelege. Deja e stresant, mă acuză pentru orice și mai enervant e faptul că nu sunt lucruri adevărate, sunt scenarii pe care și le face el. Când i-am zis că nu mai pot și că simt că cedez psihic, pentru că primesc acuzațiile ăstea zilnic, de mai bine de jumătate de an, a zis că e așa pentru că mă iubește foarte mult și nu vrea ca eu să fac ceva cum fac toate și să mă piardă. Iar eu i-am zis că asta înseamnă că nu mă vede specială dacă mă consideră ca toate celelalte. Chiar nu mai știu ce să fac și cum să-i spun să înceteze cu scenariile și să aibă încredere în mine. Cel mult înceta 2 zile și după iar era la fel. L-am pus și să aleagă: să renunțe la acuzații ori la mine, că nu mai suport, dar fără vreun rezultat. La psiholog, nu vrea. Motive să fie așa nu i-am dat. Chiar nu mai știu cum să procedez, aveți ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| 1Marinn1111 a răspuns:

Iti zic sincer din experientele anterioare, termina cu el. Rupe-te de această relație cât încă mai poti. Niciodată nu o sa se schimbe si nimeni nu merita asta, bănuiesc că nu vrei sa stai toata viata controlată si întrebată din 2 in 2 minute unde fusasi cu cine si asa mai departe. Aceste scene se pot transforma foarte usor in violență atât verbală cât și fizică și nimeni nu își dorește asta. Dacă tu stii ca aceste scenarii sunt doar in capul lui nu mai sta cu el, poate o sa iti fie greu dar cândva vei fi foarte mulțumită de această decizie. Orcine in relație are nevoie de incredere ceea ce la tine in relatie nu e, iar acolo unde nu e incredere nu e nici iubire. Acesta este sfatul meu dar decizia sta in mâinile tale, gândește-te la viata pe care o ai lângă el si viața fără el si ia o decizie.

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Stop! Eject! Next!

| Violleta2022 a răspuns:

Am un singur sfat sa-ti dau: scapa de baiatul asta cat poti de repede, ca-i bolnav grav la cap!
Fugi cat poti de omul gelos, ca nu vei fii niciodata fericita, sa traiesti in teroare, posibil batai.

| Freya1 a răspuns:

Poate ar trebui sa renunti al el si la relatie.
Orce om are in el un dram de gelozie pentru ca e firesc, dar de acolo la a face mereu crize pe tema asta si sa arunce acuzati nefondate e cale lunga.Nu ai de ce sa suporti aceste acuzatii in conditile in care esti nevinovata. Daca ai incercat si frumos sa vorbesti cu el, ai vrut sa il si ajuti, i-ai si demonstruat ca nu faci nimic si el tot nu se opreste inseamna ca nu are salvare.

| SG1995 a răspuns:

Ce e în neregulă cu tine...de stai cu astfel de specimen? Fugi, dragă, fugi de astfel de retarzi.

| ywar a răspuns:

E imatur, e nesigur - jet fara mila.

| Justme1997 a răspuns:

La revedere, nu stiu de ce ai stat atata cu el daca iti freacă nervii. Poate e paranoic ca il înșeli pentru ca fix aia face el

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Eu m-as desparti de el. Asta e inceputul unui obsedat psihic care mai tarziu se va transforma intr-un om violent.
Va incerca sa iti controleze fiecare miscare si sa stie tot ce faci. Asta nu e iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfat? Zii să te însele el cu alta pe termen nedeterminat și gata. Are balta pește, la ce te mai complici cu așa specimen?

| mihaicelsfant a răspuns:

Mai bine rupe relatia cu el... sa nu ajunga sa te bata din gelozie

| Elide a răspuns:

Realizezi ca pe viitor va deveni mai rau,ce.o sa faci atunci, daca acum face asa, dar cand veti fi căsătoriți, sau veti avea copii, eu zic s.o termini definitiv cu el

| Rux04 a răspuns:

Te sfătuiesc să-l părăsești. Îți dai seama că pe viitor dacă veți locui sub acelasi acoperis e posibil să te si bata? Este bolnav cu capul.