| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o problemă dacă se poate numi așa.
Acum 5 luni am început să vorbesc cu un băiat din orasul meu în legătură cu o admitere pe care ambii urma să o susținem.
In tot acest timp el m-a ajutat enorm să învăț, dar si cu actele si am început să devenim prieteni, a fost acolo în cele mai grele momente din viata mea, susținându-mă, vorbind aproape zilnic sau văzându-ne.
Înainte de admitere ne-am hotărât să mergem împreună (aceasta nu avea loc în orașul nostru natal), urmând să stăm 8 zile în același apartament.
Acolo totul s-a schimbat între noi, simteam că e ceva mai mult decât o simplă prietenie, am început să ne deschidem sufletele unul în fata celuilalt, ne-am susținut în tot acest timp.
Mă simțeam confortabil si înțeleasă, puteam fi eu fără a fi judecată.
Între noi au avut loc momente frumoase (îmbrățișări, cine romantice, plimbări nocturne, dansuri, săruturi pe obraz), dar nimic din punct de vedere fizic. El isi imagina ca noi, peste ani, vom fi tot aici împreună.
Dar totul s-a schimbat când am aflat ca mai vorbește cu o femeie.
Am simțit un gol adânc, el a avitat să-mi spuna asta în tot acest timp.
Pe drumul spre casă mi-a spus ca tot ce s-a întâmplat între noi a fost din suflet si mi-a cerut sa nu uit niciodată acele momente si să nu mă mulțumesc cu puțin cand vine vorba de relatii, ca pot fi iubită cu adevărat si că el m-ar iubi, dar nu o poate denigra pe fata respectivă si i-am spus ca nici nu doresc să o facă.
Si m-a întrebat dacă sunt dispusa să-l aștept si am spus că da, iar el a spus că în momentul când va fi singur va veni direct la mine, deoarece sunt singura care l-a înțeles si se simte compatibil si intelectul.
Nu vreau să-mi clădesc fericirea pe suferința altei persoane, nu vreau să rănesc pe nimeni.
Nu eu am ales să mă îndrăgostesc, dar acum nu mai am ce face, decât să sper la o fărâmă din dragostea lui.
Merită să suspini după un om, gândindu-te că poate, intr-o zi, el va fi al tău?
Nu stiu ce să fac, nu vreau ca fata respectivă să sufere.
(P.S: ambii avem 20 ani)

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

Draga Gabriela,
Recunosc ca mi-a placut cum si ce ai scris. Esti o persoana care are o profunzime a gandurilor, iar supraeul este in cantitate foarte sanatoasa.
Incep prin a-ti spune ca desi esti foarte tanara (fata de mine) si poate matura fata de altii, faptul ca nu vrei sa-ti construiesti o relatie pe "nefericirea altuia" este o pozitie corecta. De aceea am spus ca supraeul este la locul sau si constiinta este si ea parte din viata ta. La varsta voastra sentimentele sunt inca foarte fragile si pot bascula in orice moment. Daca la tine statornicia isi face loc, la el copilaria este inca in toi. La 20 de ani nu prea ai nimic de oferit ca baiat. Esti un copil care vrea sa hoinareasca. Nu e o regula. Eu m-am culcat cu o femeie la 23 de ani. De aceea iti spun: nu te necaji, nu te intrista si multumeste lui Dumnezeu ca esti intreaga si frumoasa. Ceea ce ne ofera viata nu este intamplator, ci mai degraba o lectie pe care sa o intelegem in profunzimea ei. Si stii de ce? Pentru a fi pregatiti sa intalnim acea persoana care ne va lumina viata. Am fost casatorit, am divortat si am luat-o de la capat. Glumind putin, ti-as putea fi tata. happy Acum serios, nu-ti bate capul. Cunoaste mai departe oameni si invata sa relationezi. El va fi sau nu va fi cu femeia aceea? Sa faca ce vrea. Daca va fi sa fie al tau, se va intoarce. Iti doresc tot binele din lume.

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru ywar):

Mulțumesc din suflet pentru răspuns, asemenea vă doresc!

9 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Ceva e in neregula aici. Cum adica sa fii "dispusa sa-l astepti", cum adica "in momentul cand va fi singur va veni direct la mine"? Chiar nu te simti jignita sa auzi spunandu-ti-se asta? Nu e ca si cum e luat cu arcanul la oaste si ii cere iubitei sa-l astepte, ci el iti cere sa il astepti in timp ce el e cu alta femeie, iar cand va fi singur "te va suna el pe fix". Pff!

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru wildthing):

Stiu, nu ar trebui să accept să fiu planul de rezervă.

| mihai69 a răspuns:

Dificilă situație... și greu de dat un răspuns.
Teoretic, ai șanse. Faptul că nu a mers până la capăt (sex) deși sigur ar fi putut, spune că are totuși caracter, dar și sentimente. Din păcate, momentan, nu doar pentru tine. Tot ce poți spera deocamdată este să reușească să se desprindă din relația actuală, dacă tot a realizat că nu e ceea ce dorește cu adevărat.
Caz în care tu nu ar trebui să te simți vinovată cu nimic. Separarea lor s-ar fi produs oricum, mai devreme sau mai târziu.

| mi25 a răspuns:

El este o personalitate bipolara, dar nu in sensul dat de dex, ci de relatie cu cei din jur.
Deci el stie ca o va parasi pe actuala, dar mai ramane cu ea? ar daca o va face si cu tine la fel?

| FreddieM a răspuns:

De ce ar sta cu o persoana daca prefera pe alta? De ce s-ar priva de fericire doar ca are,, bun simt''?
Eu cred ca deja a ales si ti-a dat raspunsul asta in incercarea de a te proteja, de a-ti reduce din suferinta.
Sper ca nu a fost prea brutala parerea mea, dar poate e mai bine sa fii realista decat sa traiesti o iluzie permanenta si cu sperate desarte. Si acea farama de afectiune pe care speri sa ti-o ofere, e doar carburant la suferinta.
Cheers

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru FreddieM):

E un răspuns realist, deloc brutal.
Ai dreptate
Mulțumesc

| pixelbundle a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa consideri asta ca pe o experienta si sa treci mai departe. La 20 ani ti se pare ca ai timp dar timpul trece.
Eu nu pot evalua persoana de cate tu te-ai indragostit si este clar ca nici tu nu poti.

Este foarte posibil ca ea sa ii fi oferit lucruri ( poate chiar d.p.d.v. sexual ) cu care sa il fi cucerit sau care l-au facut sa se simta implinit ca barbat ( in perspectiva, nu e corect insa nici viata nu e corecta... )

Ca regula generala, daca el nu este langa tine sa puteti trai dragostea, este mai bine sa mergi mai departe.

Nu miza pe faptul ca urmatoarea experienta it va aduce dragostea visata... spera pentru ce e mai bun dar fi pregatita pentru ce e mai rau.

La varsta ta, ai tendinta sa crezi ca iubirea este un templu (peste zece ani ve crede ca este un bazar...) deci incearca sa ramai cu mintea deschisa si... invata din experiente.