| ioana3432B a întrebat:

Deci… am probleme cu somnul de doi ani și am aflat de curând că am deviație de sept. Cred că am deviație de sept de mai mult timp dar acum doi ani au început să fie mai severe simptomele pot spune. Nu mai puteam dormi noaptea și simțeam că nu am aer și de asemenea când eram pe punctul de a adormi, mă trezeam brusc și inima îmi bătea tare. Am început să folosesc un spray nazal și de doi ani îl folosesc încontinuu. Înainte să mă duc la ORL, cu două săptămâni înainte am început să mă simt rău. Am început să tresar brusc când eram pe punctul să adorm. Deci mă lua somnul dar nu apucam să adorm pentru că tresăream. Nu știu dacă explic bine dar nu îmi găsesc cuvintele să explic mai detaliat. Nu doar tresăream dar îmi mișcam piciorul, mâna brusc și mă trezeam, ca un reflex involuntar sau chiar tot corpul sau îmi cleșneam și dinți câteodată. Problema e că nu puteam să adorm și am stat nedormită 3 nopți și 3 zile sau 2 cred dar am reușit totuși să am vreo 3 ore de somn in astea zile și nopți nedormite dar inima a început să-mi bată tare și cred că am făcut și atacuri de panica, am luat niște suplimente să mă calmez dar fără succes, pe parcursul acestor zile inima îmi bătea tare și mă simțeam stoarsă de viața de parca respiratul, sa trag aer în piept mă obosește. Pe parcursul acestor 2 ani am mai avut momente când tresăream atunci când eram pe punctul de a adormi dar nimic de îngrijorat pentru ca după mă culcam și era ok dar am avut cred ca 2 momente când mă trezeam brusc și tot corpul îmi era încordat simțeam de parca eram in mâinile cuiva și acea persoana mă strângea tare, nu mi sa mai întâmplat așa niciodată, atacuri de panica am mai avut și am învățat să mă obișnuiesc cu ele dar nimic de genul niciodată, mereu am crezut ca fac atacuri de panica din cauza ca nu pot sa trag aer suficient pe nas atunci când dorm sau chiar pe timpul zilei dar tresaririle astea mă sperie, îmi e frica sa mă mai pun la somn. Am fost la ORL cum am spus și am tratament pentru deviația de sept dar vreau sa știu ce e cu tresaririle astea. Am fost la privat pentru ORL și cred ca voi face la fel și pentru restul simptomelor mele, nu vreau sa mă duc la doctorul mea de familie pentru ca pur și simplu nu mă ia in serios. Acum doi ani am fost la ea cu problema cu nasul, i-am spus aceleași simptome pe care i le-am spus și acestui doctor, știți ce mi-a prescris, sirop de tuse și medicamente de răceala și gripa. Vreau doar sa știu ce ar putea sa fie ce am, ca sa știu in ce director sa mă duc, mă gândeam să-mi fac analize la inima sau poate la plămâni dar nu știu ce departament sa aleg când e vorba de tresaririle astea nocturne. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles, de ce sa-ti faci analize la inima sau plamani, daca tu ai deviatie de sept nazal?
Tresaririle din somn, daca nu au o cauza fiziologica ca nas infundat si senzatie de sufocare (ceea ce la tine sunt de fapt prezente, din cauza narii infundate), pot avea o cauza psihica si ar trebui sa te referi unui psiholog sau psihiatru.
Sanatate maxima!

| ioana3432B explică (pentru Violleta2022):

Era doar o idee din cauza faptului ca inima îmi bate tare și am senzația ca nu pot respira, nu se știe niciodată dacă chiar e un banal atac de panica sau e ceva mai mult, sa consult un psiholog este in plan oricum dar sinceră nu vad legătura între tresaririle mele și un psiholog. Mulțumesc pentru sfat! Apreciez

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioana3432B):

Inima iti bate tare fiindca iti induci stres si te sperii, posibil chiar un atac de panica, dar asta nu inseamna ca ai o boala de inima.
Pai, tresaririle tale sunt induse de tine, de minte ta, asa ca, este o problema psihica care este discutat si rezolvata la psiholog. Atacurile de panica sunt alta problema care se rezolva numai la pisholog si psihiatru, fiindca sunt simptome de boli psihice.

| Violleta2022 a răspuns:

Am vrut sa te intreb, esti cumva suparponderala (grasuta)?
Fiindca acest gen de problema este foarte intalnit la cei grasi sau supraponderali, dar dispare in moemntul in care slabesc si ajung la greutate normala.

| ioana3432B explică (pentru Violleta2022):

Am 69 de kg nu știu dacă asta înseamnă supraponderala cred ca depinde și de înălțime, am 1.65 cam așa

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioana3432B):

La 1.65 ar trebui sa ai maxim 55kg!
Deci esti intr-adevar supraponderala.

Eu cred ca problema ta se poate rezolva cu usurinta, daca pui mana seios sa dai jos macar 14kg, care este surplus peste greutatea normala.

| ioana3432B explică (pentru Violleta2022):

Orice e posibil nu zic nu. 14 kg e mult de dat jos?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioana3432B):

Dupa cum spuneam, la greutatea de 1.65m ar trebui sa ai intre 52kg si maxim 55kg
Tu ai un surplus de 14 kg care nu sunt normale si nici sanatoase la varsta si inaltimea ta. Stiu ca-i mult de dat jos, dar cu ambitie, dieta si sport este foarte posibil, maia les pentru a fii sanatoasa si frumoasa, ca 14 kg pe un corp de fata, se vede foarte urat.

| Silwian a răspuns:

Scuza ma ca te intreb dar parinti ai? Sau cineva mai apropiat. Crezi ca vei gasi vreun raspiuns aici asa exact? cum sa nu mergi la medic? adica crezi ca ti rezolvi probma aici pe TPU?laughing)

| ioana3432B explică (pentru Silwian):

Vreau sa îmi fac analize dar privat, vreau doar sa știu in ce direcție sa o apuc, nu am nicio incredere in doctorul de familie din motive pe care tu nu le cunosti, nu vreau un diagnostic de pe TPU dar e plăcut sa vorbesc cu oameni despre subiecte pe care le avem in comun. Din păcate nu am pe nimeni aproape de mine momentan, sunt doar eu. Dacă tot ai comentat poate știi ceva despre ce tocmai am scris? Dacă tot ai venit aici sa comentezi măcar sa nu fie degeabahappy

| Silwian a răspuns (pentru ioana3432B):

Off nu vreau sa te jignesc si nici sa te supar! Dar unele lucruri ..cum ar fi santatea ta nu o poti discuta asa cu ori cine si ori unde! De aceea te am intrebat de parinti si cineva mai apropiat ~! Posibil sa ai ai atacuri de panica! Sau mna cine stie.

| ioana3432B explică (pentru Silwian):

Nu mă supăr dar in momentul de fata chiar nu am pe nimeni din membri familiei aproape. Poate TPU nu e cel mai ok loc sa caut sfaturi dar trebuie sa recunoști ca atunci când ai o problema pe cap nu te duci la doctor pentru sfaturi, mereu o sa ai un părinte sau un prieten, chiar și un vecin la care sa te duci și spui :"uite mă doare piciorul și nu știu ce sa fac… " din nou, nu caut aici răspuns doar ca nu știu in ce direcție sa mă duc când e vorba de simptomele mele, e ușor atunci când spui ca te doare inima și te duci sa îți faci analize la inima, dar in momentul de fata habar nu am.

| Silwian a răspuns (pentru ioana3432B):

Dar tu ai o problema cu sanatatea ta! Cum sa nu mergi la medic si sa vezi ce ai!? Daca ai fost mai demult si n ai fost multumita. mergi din nou! Si fa ti niste analize mai ample! off iarta ma dar ce varsta ai? happy hai sa vb in privat daca doresti...

| Dormeo a răspuns:

Respira pe gura ca nu ti se oxigeneaza creierul cum trebuie
Trebuie sa te operezi, merg la un specialist nu la toti tampitii
Las-o pe Jasmina ca abereaza ca de obiciei
Tu ai o operatie foarte usoara de facut
Cauta cel mai bun specialist din orasul tau