| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, vreau sa va împărtășesc povestea mea. Anul trecut,am inceput sa vorbesc cu un tip pe Facebook,tot încerca să mă abordeze,sa îmi trimită mesaje. Am vorbit o perioada, iar apoi i-am spus că nu se poate nimic între noi, pentru că nu mai puteam lupta pentru o relație,eram atât de rău psihic și emoțional din cauza fostului, care m-a înșelat, iar acest băiat a apărut după un an, iar el a continuat, a zis că nu este o persoana care să renunțe ușor și am continuat cumva sa discut cu el. Mare greșeală din partea mea, că știam ce pățisem ultima dată la distanță, iar acum aceeași situație, acesta tot la distanță, de aceea am zis să-i dau o șansă, vorbind zilnic, am inceput sa mă atașez într-un fel. Când am început să simt ceva, inima a început să mă doară, îmi vorbea mult despre fosta, i-am zis sa nu îmi vorbească atât despre ea, prin mesaje nu vorbea, dar la telefon, tot îmi aducea în discuție. Am înțeles la început e normal să îți povestești experientele trecute și așa, dar după 3, 4, luni tot continui, după ce m-am arătat afectată nu a mai vorbit despre ea, iar noi așa am dus-o 9 luni vorbind, l-am așteptat să vină în țară, că el era plecat în afară, dar el stătea și într-un oraș mai depărtat de unde sunt eu, ne-am văzut, s-au întâmplat anumite chestii între noi, eu am 23 iar el 20 mi-a jurat marea și sarea că se mută cu mine, că va face tot posibilul sa fim împreună, iar după ce a ajuns in orașul lui, mi-a zis că nu mai merge, că nu a trecut peste ultima relație, ca sa descopăr că a adăugat-o pe fosta pe toate rețele cum a ajuns el în orașul lui. Aceea a avut și ea o relație tot așa de aproape un an, s-a despărțit și respectiva de tipul acela, in aceeași zi în care aceasta s-a despărțit de mine și-au șters pozele tot,tot.
Întrebarea mea, când spui că una nu te-a așteptat și s-a combinat cu alții în timp ce tu ai plecat în afara, nu a avut răbdare să stea după tine, iar eu te-am așteptat 9 luni,când nici nu te-am văzut, in condițiile in care el s-a ținut după mine la început, când nici măcar nu-i dădeam atenție, voi cum vedeți aceasta situație, v-ați mai întoarce la o persoana care după relația voastră nu v-a așteptat, s-a dus cu alții sa va împăcați cu ea? Eu și cu tipul celălalt, care era cu ea le-am fost doar niște pansamente, atâtea luni, am fost folosiți, cum ați proceda în situația aceasta?(eu am ajuns sa cred că am un blestem)

10 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu, nu m-as intoarce niciodata la o tipa care mi-a dat papucii si s-a dus cu altul/altii, ca mai apoi sa isi manifeste dorinta de a fi din nou cu mine.
Cum cred eu ca ar trebui sa procedezi tu? Sa-l ignori...total si definitiv. Nu te mai gandi la el.

| Elide a răspuns (pentru wildthing):

Asta și fac, dar îmi mai trimite mesaj după o perioadă să mă întrebe ce mai fac, îmi spune că se gândește la mine, ca cum am trecut așa repede peste, că el știe că eu mă gândesc la el, că o să îmi rămână prieten in continuare, numai d.astea îndruga, dar ce sa zic, era de așteptat asta de la unul care s-a ținut după mine la început.

| wildthing a răspuns (pentru Elide):

Ce vrajeala are in el. Poate ti-ar fi mai bine daca l-ai bloca sau... daca vrei sa-l oftici, nu-l bloca, dar comporta-te ca si cum nu ar reprezenta nimic pentru tine, gen da-i "seen" si eventual raspunde-i dupa o saptamana cu vreo replica scurta si indiferenta.

| Elide a răspuns (pentru wildthing):

Îl tratez cu indiferență, mi-a făcut foarte mult rău, nici nu știu dacă mai pot sa iert, a mințit în tot ce a spus, nu am mai distins minciuna de adevăr.Mi au zis și prietenele mele că minte foarte mult, și se joacă cu vorbele și promisiunile

| wildthing a răspuns (pentru Elide):

Pai daca l-ai "citit" e perfect, stii cum sa te aperi de el. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Faci greseala dupa greseala!
Nici o relatie la distanta nu va functiona si nu va avea viitor!
Cred ca etse tardiv sa-ti tot explic de ce, fiindca aisimtit totul pe pielea ta!
Da-i pace astuia si cauta-ti unul real, care sa locuiasca in acelasi oras cu tine!

PS Blesteme nu exista doar decii proaste pe care le luam noi insine! In acest caz, ai facut greseala dupa greaseala, neinvatand nimci din prima.

| T0T a răspuns:

Problema ta e că nu ești în stare să judeci. De aia ești așa ușor de mințit și manipulat. Nu distanța e vina. Sunt relații care funcționează foarte bine la distanță, contrar spuselor Violetei, care a tot demonstrat că e paralelă cu lumea în care se află. Sunt și relații care se încheie mult mai prost, la apropiere. Chiar aici pe TPU era un caz de una umilită și închisă, verificată ca o sclavă și, din prea multă prostie (sau masochism), nu a făcut nimic în sensul ăsta. A trebuit să o „salveze" unul. Lumea nu are mereu prinți. Prințul ar trebui să îți fie creierul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Al dracu de Facebook?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

????

| ShadowBlitzE a răspuns:

Cum aș proceda?
Și cer, nu e mare lucru de făcut într-o situație că asta, aș fi supărat o perioadă(nu foarte lungă), mi-ar trece și aș merge pur și simplu înainte, cred că ăsta e cel mai bun lucru per care l-ai putea face în situația asta