| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de grava.Sunt cu iubitul meu de 4 ani si de 1 an locuim impreuna doar ca eu nu stiu ce sa ma mai fac :'( doarece sunt foarte trista in relatia asta.El este foarte copilaros,nu ma ajuta cu nimic in casa,nu ma sustine, nu are grija de mine si astept de mult timp sa se schimbe.Nu am cum sa renunt la aceasta relatie pentru ca tin la el dar pe zi ce trece ma face sa ma indepartez din ce in ce mai rau :-( asa ca la un moment dat am ajuns sa vad cu alti ochi un barbat de la locul meu de munca,sa ma gandesc la faptul ca poate acela s-ar purta altfel cu mine :-( caci acel barbat ma face sa rad si sa zambesc, sa uit de problemele de acasa si deja am inceput sa gandesc prea departe caci eu sunt o persoana care are mare nevoie de sex si m-am gandit si la asta(pentru asta ma simt extrem de vinovata de parca as fi o cu.**) :-( iubitul meu stie si e foarte dezamagit de mine. Spune ca e vina mea dar vina lui nu este? Oare chiar doar eu sunt vinovata pentru ce am patit? Voi ce parere aveti? Ce as putea face? :-( De cand i-am zis iubitului nu s-a schimbat nimic in legatura cu el adica macar sa incerce sa fie si el barbat.

13 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Trebuie sa te gandesti bine daca iubirea ta pentru el, te poate face sa treci peste defectele pe care spui ca le are si peste nemultumirile pe care spui ca le creaza. Daca nu, asta e, paraseste-l...nu esti nici prima si nici ultima femeie care se desparte de un barbat dupa 4 ani de relatie.

| Vvistula a răspuns:

Ai nevoie de vibrator

| mihai69 a răspuns:

În legătură cu colegul: oare nu cumva și „actualul" te făcea să râzi, să te simți bine - la începuturi? Și uite unde ai ajuns.
Sfatul meu: vezi mai întâi ce faci cu actuala relație. Ori îl „trezești" pe iubit, ori îți iei jucăriile și îți vezi de drum. Fără regrete, doar cu amintire a ceea ce a fost frumos.
Abia pe urmă poți, eventual, să iei decizia de a începe o altă relație.
Așa e corect, cinstit și frumos pentru toți cei implicați.

| Clausd10 a răspuns:

Daca el ca iubit nu face nimic, nu te ajuta, nu te sustine... ca sot nici atat. Mai ales ca ati mai si discutat situatia. Si mai si stie de colegul tau. Probabil se simte prea confortabil in relatia voastra. Ar fi trebuit sa se activeze cumva, insa, nu. Asta ma face sa cred ca se gandeste la o ruptura, insa de comod ce e, asteapta ca tu sa faci pasul. Dificila situatie. Acum mai e o intrebare. Colegul tau stie ca esti intr-o relatie? E casatorit, sau implicat si el intr-o relatie? Sa nu se interpreteze ca vrea doar o relatie ascunsa. Succes!

| Issabelle6789 a răspuns (pentru Clausd10):

Nu este casatorit si nu are o relatie...da stie ca suntem impreuna si ca locuim impreuna ca m-a intrebat despre el

| Clausd10 a răspuns (pentru Issabelle6789):

Nu lua in seama toate rautatile citite pana acum.
Problema e ca nu vei ajunge nicaieri cu prietenul tau. E mult prea comod in relatie, iar in ideea ca ati avea si un copil... nu te poti baza pe el.
Si... daca intr-adevar colegul tau nu este implicat in nici o relatie, eu cred ca merita sa va acordati o sansa. Dar recomand sa va mai tatonati o perioada, sa incerci sa vezi daca nu e la fel de comod.

| Acras a răspuns:

Eu unu zic ca esti intr-adevar o curva...dar nu conteaza asta dar in acelasi timp iti spun si sa il lasi pe idiot si cauta pe cineva care sa ti se potriveasca

| Issabelle6789 a răspuns (pentru Acras):

De ce as fi o de aia? Ca am gandit asa? Mda. daca ai fi in locul meu nu ai mai spune asa.

| Marianaaa69 a răspuns:

Paraseste-l,nu e barbatul potrivit, începe o relație cu cel care se implica în relație, nu ai nevoie sa crești un copil!

| Alexinn0 a răspuns:

Dacă este o fire mai pașnică, amenință-l că te desparți de el si vei afla dacă te iubeste sau nu...
Dacă este o fire mai violentă, oferă-i des afecțiune, linguseste-l, spune-i cat de mult il iubești si roagă-l foarte mult să facă ceva

| Ririru a răspuns (pentru Alexinn0):

Asta cu amenintarea nu prea functioneaza.

| Ririru a răspuns (pentru Alexinn0):

Buna,

Incearca sa porti o discutie serioasa cu el- dar ceva imi spune ca deja ai facut-o. Nu este vina ta, amandoi aveti o parte din vina, poate mai mare el, n-ai multe variante ( iti vorbesc din experienta, si iubitul meu are uneori un astfel de comportament, tot de 4 ani suntem impreuna iar de 6 luni locuim impreuna). Ori incerci sa fii tu aia mai dragastoasa, desi la mine nu a functionat, ori pleci cateva zile la parinti/prieteni si-l lasi sa vada cum este sa ajunga acasa si sa nu mai aiba curatenie, mancare calda si un trup cald langa el noaptea cand doarme. Daca n-ai unde sa pleci, poti sa incepi sa-l ignori prin casa, sa nu-i mai gatesti, sa nu-i mai speli/calci si sa nu-i mai faci curat( desi plecarea pentru cateva zile cred ca ar fi mai buna, pentru ca exista si sansa ca el sa reactioneze destul de urat, dar poti risca).

Eu una asta iti recomand sa faci. Iar in legatura cu colegul tau de la munca, sa stii ca totul este perfect la inceput, apoi incepe greul - trebuie sa cauti raspunsul in sufletul tau, daca vrei sa mai salvezi relatia asta, daca mai poti sa suporti situatia de fata, iar in cazul in care decizi sa-mi urmezi sfatul si sa pleci pentru cateva zile- daca el nu te cauta, macar stii ca n-ai pierdut nimic.

| Amiliawendy a răspuns:

Fai un copil asa sigur o sa se maturizeze