| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am 11 ani, dar ceva ma macina foarte tare pe suflet. Cam din luna decembrie 2016 am inceput sa ma masturbez, dar tarziu am aflat ca este un pacat sa te masturbezi. insa problema mea nu este ca nu ma pot lasa de masturbare, ma pot lasa, dar nu stiu cum sa fac sa mi se ierte acest pacat, stiu ca prin spovedanie, dar am auzit la cineva ca preotii au o reactie anume cand aud de acest pacat. plus ca nu merg singur la Biserica, merg cu mama, iar ea nu stie de asta, de fapt nimeni nu stie. si nu stiu cum sa fac, in fiecare seara ma rog la Dumnezeu sa imi ierte acest pacat, si la Biserica cand mai merg ocazional ma rog din tot sufletul sa-mi ierte acest pacat. sunt foarte speriat, deprimat si frustrat, intr-un fel, va rog raspundeti-mi doar cei care au trecut prin asta. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Conform religiei crestine este. dar tot cf ei este iertat atunci cand te rogi pentru iertare. si poti sa terogi pe direct adica tu singur singurel. si in rest stai calm. e buna educatzia religioasa dar nu de frica religiei trebuie sa faci sau nu un lucru ci din convingere si credintza in dumnezeu.
asa ca fi calm, nu te framanta, roaga-te, evita site-urile cu continut pornografic, evita anturajele slabe, incearca sa iti ocupi timpul cu invatatul cititul, plibare/sport, ajuta-ti parintii si ai sa te simti excelent.
p.s. e bine ca mergi la iserica dar nu treuie de frica si daca nu poti sa te spovedesti atunci stai cuminte nu mai fa valuri, cel de sus e bun si iarta esti un copil nu un talhar!

25 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E păcat să n-o faci. Dacă Dumnezeu ar fi vrut să nu o facem, ne făcea cu mâinile mai scurte.
Păcate sunt altele - să furi, să minți, să omori... asta e cam ca mâncatul de dulce în post. Nu ți se taie nici capul, și nici nu ești excomunicat.
Dacă simți musai nevoia să fii absolvit de asta, mergi la un preot la spovedanie. Oricum nu are voie să spună nimănui ce aude. E doar între tine și Cel de sus. O să-ți dea să reciți niște rugăciuni și te iartă.

| Boss491 a răspuns (pentru mihai69):

Ma refeream daca poate auzi cineva cand ii spun eu preotului asta, dar nu cred ca poate auzi si altcineva.

| mihai69 a răspuns (pentru Boss491):

Nu aude decât preotul.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Multumesc de raspuns! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O doamne, toată lumea o face, e ceva natural... fă-ți griji despre alte lucruri, nu despre jucat cu puța

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

V-a spalat pe creier complet religia... Asta e pacat. Ca am fi putut fi o natie mult mai dezvoltata, dar apar din astia ca voi.

| Boss491 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa spui ca nu e pacat?

| FoxyM a răspuns:

Salutare! nu am trecut prin asta insa iti pot raspunde la intrebare! La pubertate, dorintele sexuale devin foarte puternice, prin urmare poti ajunge sa te masturbezi.Totusi,exista motive pentru a evita aceasta practica, de exemplu ajungi sa-i consideri pe cei de sex opus doar simple obiecte pentru satisfacerea placerilor tale, sau nu mai vei simti satisfactia in relatia ta cu viitoarea sotie cand vei fi matur.Te cred ca te simti descurajat si vinovat...acestea sunt 2 din cauzele masturbarii.Straduieste-te sa renuti la aceasta pentru ca e o forma de necuratire. Dumnezeu ne-a lasat pacatosi, dar ce noi nu stim e ca EL are puterea dea ierta! Cauta sa nu mai repeti actul si sa nu ai influente in jur de aceasta natura precum filmele pentru adulti etc. Dumnezeu doreste ca tu sa continui lupta si sa nu cedezi tentatiei... ocupa-ti timpul si incearca sa te rogi atunci cand simti ca revine ca sa nu cazi tentatiei! Merti "a doua sansa"!

| Eduard196 a răspuns:

De ce spovedanie si alte din astea prietene? Cere-i direct Lui Dumnezeu in rugaciune sa itibierte pacatul asta care te apasa si sa te apere de el iar Dumnezeu o sa te ierte

| Boss491 a răspuns (pentru Eduard196):

Fac asta in fiecare seara.

| AlxCr a răspuns:

Prieten baga tare, autosatisfacerea nu e un pacat.
Este ceva normal, fiecare om o face.

| Zurelin a răspuns:

Hmm este pacat, vorbeste cu Preotul tau la spovedanie, eu am vorbit nu au nici o reactie speciala sau nefireasca nu iti fie rusine, nu te mai masturba si cam atat, se iarta daca iti pare rau, iar din cate am vazut din cele spuse de tine iti pare, deci linisteste-te.

| Boss491 a răspuns (pentru Zurelin):

Asa este, imi pare foarte rau, dar nu stiu cum sa fac sa nu stie nimeni, adica daca ar afla cineva din familie as incurca-o, plus ca nu mai stiu care este preotul meu din pacat nu ma judeca te rog

| minrest a răspuns (pentru Zurelin):

Hanusha, daca nimeresti un preot ca Prea Sfintia Sa Episcopul de Husi, sau ca preotii care il santajau, sau ca Sfintia Sa Pomohagi, cum sa le spui ca te masturbezi, ca ei o sa se excite, in cel mai bun caz. Daca nu o sa te intrebe cum faci, sau sa profite de subiect ca sa te abuzeze, intr-un fel sau altul.

| Boss491 a răspuns:

Si mai voiam sa spun ceva, unii zic ca masturbarea nu este un pacat, iar altii spun ca da, si sunt foarte confuz!

| KanekiMalai a răspuns:

Uite ce a făcut religia din tine, te invinovatesti unei ființe imaginare.

| tzuria79 a răspuns (pentru KanekiMalai):

De acord cu tine!

| Incredibil98407 a răspuns:

Si eu am 11 ani si fac acelasi lucru. Da, e un pacat, da nimeni nu ar trebui sa faca asta, dar… devine un fel de dependenta pe care o poti opri la psiholog insa nu cred ca aii vei spune mamei tale sa te duca la psiholog

| Incredibil98407 a răspuns:

Daca vrei putem lua legatura sau ceva.

| Ancamitumihaela a răspuns:

Ca sa scapi de acest pacat trebuie sa vii cu o inima sincera inaintea lui Dumnezeu si roaga te Lui pentru eliberare sa spui spui asa,, Dumnezeu meu ai mila de mine pacatosul, te rog in numele Lui Isus sa mi rupi lantul de puterea intunericului. Elibereaza ma de acest pacat.,,

| RaduXSong a răspuns:

Nu are nicio reacție. Cea ce se spune la spovedanie știe doar Dumnezeu, tu și preotul. Că e mare păcat și iese din preoție daca un preot spune altora.

| Ara997 a răspuns (pentru RaduXSong):

Zau?!
si aia care turnau la secu ' si azi is in fruntea BOR-ului?