| Ooo9o a întrebat:

Buna sunt o fata de 13 ani am inceput să mă masturbez la vârsta de 10-11 ani și am devenit dependenta de fiecare data am o mâncărime la zona intima foarte excesiva și asta mă aduce la masturbarea zu de zi înainte nu mă masturbam des dar acum o fac zi de zi sau de 2-3 ori pe zi nu pot scăpa de ea mereu mă simt vinovata și rușinoasă mă simt proasta și nefolositoare pentru că am ajuns într-un stagiu prost în care am inceput sa îmi introduc chestii in vagin și asta duce de fiecare data la rani vaginale și la sângerări nu știu ce să fac plâng de fiecare data după ce o fac fiindcă mă simt prost rău de tot și de fiecare data după ce o fac am niste dureri groaznice la zona intima că niște înțepături va rog frumos dați-mi un sfat măr ajuta foarte mult

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum ce varsta ai? Ai fost la un medic ginecolog sa te consulte? Sa vada din ce cauza ai acele mincarimi, poate ai candidoză de la gelul de dus cu care te speli la vagin, irita pielea, spala te cu ceai de musetel si clateste te cu apa fara sapun fara gel de dus ca acelea irită vaginul, posibil te masturbezi si din cauza acelor mincarimi, trebuie sa te vada medicul, nu ti ai inceput viata sexuala? Nu ai facut sex cu nimeni?

| MarianWLF a răspuns:

Te-ai iritat datorita masturbarii excesive, recomand sa iei o pauza sau sa folosesti un ulei lubrifiant cand o faci sa nu te mai iriti.
Depinde ce fel lucruri ti-ai introdus, recomand sa nu mai introduci nimic, e posibil sa iti fi rupt deja himenul singura, acum nu stiu cat de adevarat e ce ai scris aici.

| AlexSM86 a răspuns:

E normal sa simti nevoia sa te masturbezi, toata lumea o face. Cei care nu o fac deloc au niste blocaje/afectiuni mentale. E varsta la care incep sa te inunde hormonii si e si asta ceva normal, incepe evolutia ta de la fata la femeie. Si sentimentul de vinovatue e natural. Se intampla din cauza unui drop brusc de la sentimentul de extaz la realitate, iar asta se poate manifesta diferit de la caz la caz si de la persoana la persoana, in functie de situatie, de perioada prin care treci, etc. La unii oameni se manifesta prin oboseala, somnolenta, stare de vinovatie, de dezgust fata de sine, de nevoie de afectiune, de nevoie de spatiu si poate sa apare imediat sau chiar la cateva ore dupa orgasm.
Da-ti timp, ai rabdare, descopera-te atat fizic, cat si emotional si bucura-te de tine.
Totusi, da-o cu atentie, bucura-te o perioada doar de orgasmele clitoridiene, pana te refaci. Apoi fi atenta la ce obiecte folosesti pentru a te masturba, foloseste si prezervativul cu obiectul respectiv, foloseste lubrifiant si fa-o usor, crescand treptat. Important e sa te bucuri fara sa iti faci rau. Ai grija de tine. Daca simti ca ceva nu e in regula, viziteaza un ginecolog.
Enjoy!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la ginecolog si el iti va da sfaturi si tratament, in functie de ce gaseste in vaginul tau.

| mihai69 a răspuns:

Masturbarea e ok, dar felul cum o faci tu, sigur nu e.
Multă atenție la igiena intimă, nu mai băga toate prostiile înăuntru, masarea clitorisului e cea mai plăcută metodă de a ajunge la orgasm.
Nu ești singura care o face, nu ai de ce să te simți vinovată. Nu faci nimic interzis sau ilegal!
Dacă problemele din zona intimă persistă, mergi la un medic.

| doctorandus a răspuns:

"Dependenta de masturbare" nu e un diagnostic medical real.

| dullcat a răspuns:

Buna.Macarimile nu se rezolva cu masturbarea.Inceteaza sa mai folosesti obiecte dubiaose si pastreaza o igiena corespunzatoare.Cauta neaparat sa vorbesti cu mama ta si mergeti la medic.

| DeaconuCorina a răspuns:

Daca nu te simți bine după masturbare, de ce nu te lași de ea? In felul acesta ai fi mai liniștită și fără dureri.

| Iluzionistul69 a răspuns:

Inseamna ca esti nimfomana rau de tot daca faci asa ceva, masturbarea extrema e la fel ca drogurile cu greu te poti lasa de ele poate oi fi posedata de LUCIFER de aia nu te poti abtine

| Simpatic a răspuns (pentru Iluzionistul69):

Si premiul pentru cel mai comic raspuns, merge la tine.
o sa rog admina sa inventeze si o astfel de categorie, adica raspunsul tau nu pate fi catalogat nefolositor, este un raspuns de om cu usoare probleme!
Lucifer? cum arata lucifer? si daca printul intunericului este o entitate IMATERIALA, de ce ar simti el nevoia sa intre in persoane si sa le faca sa se masturbeze?
Foarte multi nu cunosc dogmatica sau religie dar prefera sa creada ca sunt veritabili crestini doar pentru ca au cunoscut elemente de tip religios in filme de groaza, asta cu posedarea este o inventie strict din filme de groaza, facuta cunoscuta publicului larg mai ales datorita filmului The Exorcist (1973)