| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o problema legata de relatia mea, mai exact mereu cand ne certam e vina mea si eu trebuie sa o impac indiferent de circumstanta si daca am gresit eu, si daca ea greseste. Acum cateva zile mi-a vorbit foarte urat insa nici scuze nu si-a cerut. Am trecut singur peste, vorbeste mai mereu cu mine ironic si la batjocura cand suntem certati, ieri cand aveam o zi libera amandoi si puteam sa ne vedem eu am fost la fotbal, iar azi din nou cu o zi libera i-am propus sa ne vedem si ea mi-a raspuns ironic si la batjocura ca azi nu poate ca merge la fotbal, bineinteles sa isi bata joc, dupa mai multe insistari mi-a zis ca are treaba si intr-un final ca se simte rau, din nou doar scuze. Cand suntem certati e foarte rece si asteapta mereu sa fie impacata, dar cand nu suntem certati imi vorbeste foarte frumos, imi ofera afectiune maxima si iubire, insa nu stiu ce sa fac, aseara mi-a spus ca se indeparteaza de mine pe zi ce trece si nu se mai simte la fel de fericita cu mine, insa nu vrea sa renunte la mine. Tin sa mentionez ca e geloasa si se supara mereu cand ies pe afara cateva ore sau la fotbal. Niste sfaturi?

11 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Flvs, iesi din zona de confort. Relatia asta nu merge. Arata respect fata de tine, ia o pauza, revino-ti si cauta o fata care sa te indrageasca si sa-ti ofere libertatea de care ai nevoie. Exista destule fete OK.

| Michaeel a răspuns:

Se comporta ca un copil...Nu ar trebui sa se comporte asa si ar fi frumos sa iti ofere libertate si sa iti vorbeasca la fel de frumos.As zice ca ar fi bine sa vorbesti problema asta cu ea si poate poate se va schimba, daca nu, relatia nu merge si ar trebui sa cauti pe cineva mai bun.

| AEWPenta a răspuns:

Las-o dracu frate iti pierzi timpul cu ea cauta alta si gata.

| Valentina8 a răspuns:

Uite. eu personal as iesi dintr-o asemenea relatie. Nimeni nu-si doreste sa fie intr o relatie cu un "copil mofturos, rasfatat, increzut, care crede ca i se cuvine totul"
Ia un pic de atitudine frate tu de ce permiti? Tu stii ca daca-i permiti unui om sa te calce in picioare o va face cu prima ocazie? Da-i aripi unui porc si spera ca nu va zbura. Cam asa-i situatia.
Explica i ca te va pierde daca continua acest temperament si ca tu nu ai absolut nimic de pierdut. Intreab o cine altcineva o sa o mai ierte atat, accepte atatea. Trebuie sa se schimba sa imbunatateasca persoana care ii.
Ea nu te respecta deloc. Iti place? Caci daca nu renunta. E ca si cum ai fi in mijlocul oceanului inconjurat de rechini si lovit la o mana din care iti curge sange... si tu speri ca rechinii nu o sa te atace si ca in ultimul moment va veni cineva sa te salveze.
Nu frate. nu asa sta treaba.
Explica i totul frumos daca are de gand sa faca ceva bine continuati daca nu, las o in treaba ei. Ai toata viata inainte, ce dracu, s-o oprit lumea intr-o p***a? Scuze limbajul, dar fii barbat!

| flvs a răspuns (pentru Valentina8):

Ideea e ca eu as vrea sa renunt sincer, insa ceva nu ma lasa, am o relatie buna cu familia ei, e si prima relatie serioasa (1 an si o saptamana), am 17 ani, ea tot 17. Cand vreau sa renunt, daca nu ne vorbim, tot eu ajung sa i scriu si sa o caut, si nu inteleg ce sa fac

| alexalx1234 a răspuns:

Dă-i papucii că e dusă cu capul, ar trebui să moară singură să vadă cum e. Își bate joc de tine. Plus că e și posesivă.

| alexalx1234 a răspuns (pentru flvs):

Dacă e atât de proastă la 17 ani gândește-te cum va fi la 25. Dă-o în rahat și aia e.

| GoldenZenith a răspuns:

Ca fata, iti spun sa ii cam dai cu panica fetei. Fii si tu ironic si batjocoritor. Nu fi fraier! Da i o doza din propriul medicament, sa vedem daca ii place. Amenint o cu despărțire si alte d astea. Nu te mai lasa batjocorit si manipulat. Nu o mai împăca tu. Fetele fac asa din plictiseala. Cauta drame acolo unde nu sunt doar pentru ca vor atenție și se plictisesc.

| Valentina8 a răspuns (pentru flvs):

Renunta. Constiinta iti spune sa nu o faci ca in adanc iti e frica sa nu regreti sa nu gresesti insa creierul iti spune clar sa o lasi. Asculta ti creieru' fara regrete caci pe primul loc trebuie sa fii tu si dupa ceilalti

| flvs a răspuns (pentru Valentina8):

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, sunt indecis cui ar trebui sa ofer coroana aceea pentru că toate sfaturile mi au fost de folos!

| Valentina8 a răspuns (pentru flvs):

Mergi mai departe laughing cui ii pasa de coroana? Important ca unii ti au fost de folos.