| Marinela177 a întrebat:

Deci sunt cu un baiat de un an si 4luni. timp de 11 luni am fost in regula,s-a comportat foarte frumos cu mine,am avut unele divergente,si am fost ceva timp despartiti.dar ne-am impacat in cele din urma.s-a comportat foarte frumos ceva timp, pana cand a inceput sa ma minta in ultimul hal, din cele mai tampite motive.m a inselat de valentine's day ..adica atunci cand ne certam,eu trebuie sa fiu mereu aia care il cauta,mai ales daca eu gresesc.dar daca greseste el,si el greseste mult mai grav,incearca sa ma faca sa ma simt vinovata, sa imi cer tot eu scuze, ca el nu a avut nicio vina..isi pune prietenii in fata mea,imi vorbeste urat,dar are si momente in care e dulce,si se comporta super-frumos,in special cand ne vedem,dar dupa cand pleaca,parca e altul,mult mai indiferent,mult mai suparacios,cu gura mare. zilele trecute m-a mintit ca a plecat la tara,si ca nu poate sa ramana in oras,la mine ca se cearta cu ai lui, si mi a zis ca a ajuns acasa, si ca ar fi vrut el sa fie cu mine..si peste cateva ore aflu ca de fapt a ramas in oras sa iasa cu prietenii la suc, si a dormit la prietenii lui.am aflat de la o prietena care i a vazut ..si de atunci tot el e ala suparat.s a schimbat radical de cand am aflat ..si zice ca se simte prost, si tot el e ala suparat pe mine..nu e prima data cand ma minte, nici prima data cand ma inseala..raspunde greu la mesaje, si le aloca lor mai mult timp decat mie.ce ar trebui sa fac eu in situatia asta? Mi-e tare greu sa ma despart de el..am ajuns sa cred ca nu ma mai iubeste, si cateva din prietenele mele imi spun ca nu ma iubeste, ca e doar obisnuinta ..am vorbit cu el despre asta si zice ca e sigur 100% ca nu e asa, si ca ma iubeste enorm..de 5 luni ma minte ca se schimba ..si se jura. apoi mai aflu de inca o minciuna, si iar imi pierd increderea.Ce credeti ca ar trebui sa fac? Multumesc anticipat, dragilor.

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Gândește-te bine la ce decizie vei lua, pentru că tu ești cea care suferă aici. Se vede clar că el trăiește în lumea sa, iar orgoliul său este mult prea mare pentru a recunoaște că greșește.
Probabil el consideră că tu îl vei aștepta undeva mereu, că oricât ar greși, tu vei fi acolo să îl ierți. Dar lucrurile nu trebuie să fie așa. Nu trebuie să suferi tu doar pentru că el nu știe ce își dorește.
Adevărat, este greu să te desparți de el, însă gândește-te, îți va fi mult mai greu dacă vei rămâne cu o astfel de persoană. Nu cred că meriți să fii înșelată, trădată și mințită de cel care ar trebui să te iubească necondiționat.
Dacă de cinci luni tot spune că se schimbă, însă nu face nimic pentru a realiza asta, trebuie să-i dai un impuls pentru a se schimba.
Oricât de greu ți-ar fi, oricât de mult l-ai iubi, desparte-te de el. Dacă va ține la tine atât de mult precum spune, te va căuta, iar dacă nu, ar fi bine să-l uiți.

| Marinela177 explică (pentru positivity):

Si daca el nu o sa ma mai caute? Adica nu vreau sa o terminam de tot..si crezi ca ar exista posibilitatea sa exagerez eu? desi nu vad de ce m-ar fi mintit..adica nu e prima data cand iese la suc cu baietii, sau cand ramane la ei. cert e ca m-am mai suparat, dar nu i-am interzis niciodata.Ce parere ai?

| Marinela177 explică (pentru positivity):

Pai si daca nu o sa ma mai caute deloc? adica daca totusi eu gresesc? s-ar putea sa fie asta? adica mereu mi-a zis cand a iesit la suc cu baietii, nu e prima data ..sau cand a ramas la ei..si cert e ca m-am mai suparat ca nu a vrut sa ramana la mine, dar niciodata nu i-am interzis sau ceva ..Crezi ca ar putea fi vina mea? ce parere ai?

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Si eu momentan trec peste o despartire, o relatie de aproape 10 ani cu multe impacari si despartiri.
Am invatat ca omul nu se schimba, de fapt se schimba, dar in mai rau, chiar daca ii oferi o groaza de sanse pentru a se reabilita, profita de sansele acelea pentru a iti face rau sentmental, te distruge putin cate putin pana cand iti pierzi respectul de sine, orgoliul, si devii dependent de el, o dependenta mare care te face sa suferi cand el nu iti da atentie, te doare atat de tare indiferenta si minciuna lui incat nu poti sa respiri, e un sentiment ingrozitor, te simti foarte singura si simti ca nu ai cum sa traiesti fara el.
Iti dau acelasi sfat pe care mi-l dau si mie pentru ca eu nu mai pot sa traiesc asa si nu vreau pe cineva langa mine care sa nu ma respecte, care nu ma iubeste ( cine te iubeste cu adevarat doreste sa fie cu tine, nu cauta scuze sa plece de langa tine, cine te iubeste isi sterge lacrimile, nu ii da motive sa ai lacrimi, cine te iubeste, nu te insala ci este langa tine mereu ca sa te iubeasca, doreste sa faca un viitor doar cu tine, si doar pentru tine are ochi, gura, inima).
In primul rand trebuie sa il ierti ( nu sa ii spui lui ca ii ierti) deoarece daca nu il ierti o sa iti fie greu sa mergi mai departe, o sa te tina trecutul.
Apoi te iubesti pe tine mai mult decat pe el, iti gasesti stima si orgoliu pentru ca tu sa nu mai fi o optiune pentru el.
Iubirea nu trebuie sa fie cu vorbe urate, minciuni, lacrimi, inselat, asta nu este iubure si el nu te iubeste, vorbele sunt usoar de spus, dar faptele mult mai greu de facut.
El stie ca o sa te intorci tot la el, de aceea nici nu prea ii pasa daca te superi sau nu pe el, este un imatur si superficial, la fel ca si fostul, se supara aiurea pe motive care trebuia sa te superi tu, cauta orice sansa sa plece plece din aceasta relatia, dar nu cauata nici o sansa sa ramana ( ma refer la fapte, nu vorbe).
Gandeste-te daca astfel de persoana vrei sa fie langa tine, care nici prea nu este langa tine, cu el vrei sa faci un viitor? un copil? Eu nu cred, deci nu iti ramane decat sa pleci si sa nu te mai intorci, stiu ca pare imposibil, chiar stiu, dar sa stai asa, sa il ierti, sa plangi ca nu te vede, ca nu e langa tine, nu merge, ti-o spun eu care am incercat asa, am facut tot ce s-a putut sa fie altfel, dar nu a mers, pur si simplu nu a fost suficienta iubirea, aia mare care cica exista pentru mine.
Lasa-l sa se distreze, sa-l sa --- pe cine vrea, sa-l sa isi traieasca viata, el nu este de tine si nu ii pasa de tine, daca ii pasa ce ai spus tu ca face, nu conta deloc ci tu contai, tu erai totul pentru el si doar cu tine statea.

| SoranaCs a răspuns:

Gandeste limpede fara sa te iei dupa parerea celor din jur, analizeaza fiecare gest pe care il face si hotaraste-te daca el te merita, din cele spuse de tine mai sus acesta nu te merita, tu meriti atentie si incredere.
Am trecut si eu exact prin ce treci tu, si cel mai bine a fost sa ma racesc fata de el sa devin indiferenta sa vada si el cum este.L-am tratat diferit o perioada. Vorbeste cu el despre asta, si cadeti la un punct comun, spune-i ca daca nu se schimba va ramane cu prietenii lui.

| Marinela177 explică (pentru SoranaCs):

Pai si ai zis ca ai fost in situatia mea. dupa ce te-ai racit de el si a vazut si el cum e, si-a revenit? s-a schimbat in vreun fel?