| Roza21 a întrebat:

Buna acum un an am cunoscut un baiat (el are acum 28 eu app 19). Toate bune si frumoase pana acum 3 luni cand mi-a marturisit ca ma iubeste.(si eu il iubeam dinainte dar am fost prea timida sa-i spun). Problema este ca eu sunt virgina(nici in timpul liceului nu am avut vreo relatie deci practic e primul meu prieten din toate punctele de vedere). Nu stiu cat ar fi el dispus sa ma astepte. El nu m-a presat niciodata. Eu nu prea ma simt pregatita sa fac pasul acesta. Sunt app 10 ani diferenta intre noi si ma gandesc ca poate nu o sa fiu asa cum vrea el(avand in vedere ca are o anumia experienta).Si eu vreau sa stau cel putin un an(nu vreau sa grabesc lucrurile). Dupa parera voastra cat credeti ca ar putea astepta un baiat o fata sa faca pasul urmator? Exista sanse sa ma insele in perioada asta?

Răspuns Câştigător
| erema a răspuns:

Pasul următor înseamnă căsătorie? Hmm... uite cum e. Cum văd eu lucrurile. Diferența e mare. Am o colegă care a stat doi ani cu unul de 26? 27? ceva de genul, ea are 18. El s-a despărțit de ea pentru că nu a vrut să se culce cu el. Nu îți spun ca să te descurajez, ci ca să îți arăt problema care de obicei apare.
E o mare greșeală să pui problema cât să te aștepte. Întrebarea e dacă el e ceea ce îți trebuie ție. Dacă e, te așteaptă. Ia aminte că virginitatea ta nu o poți cumpăra înapoi, sfatul meu e să nu accepți pentru nimic să te culci cu el. Uite, ce rezolva colega mea dacă accepta? I-a "dat cu flit" atât de rapid de nici nu și-a dat seama. Cu alte cuvinte, nu a valorat nimic în ochii lui, chiar și după doi ani. Hai să zicem: se culca... mai stătea cu ea încă vreo doi ani, el probabil ar fi vrut să-și mărească paleta de sortimente. înțelegi tu. Și ce rezolva? O părăsea la un moment pentru următoarea neinițiată mai dornică.
Apoi să o luăm și pe cealaltă parte. Măsurile contraceptive nu îți garantează acel 100%. Celebrul prezervativ are rata de eșec 20%, faimosul sterilet 10%-ca să nu mai zic că te ucide fizic și psihic. Dacă tu vrei să stai cu stresul unei sarcini, nu ai decât să guști marfa asta proastă care se vinde peste tot-Have sex, dacă nu, nu ești în rând cu lumea, vei fi singura fraieră.
Dacă vrei ceva mai bun pentru tine, gândește-te cum să ai o iubire curată, frumoasă, care să te împlinească. Nu te arunca cu capul înainte. Nici nu știi cum o să regreți după. Bucurii

10 răspunsuri:
| iubesc a răspuns:

Buna. Consider ca toate fetele viseaza acesta zi, mai devreme sau mai tarziu. Daca te iubeste destul de mult va fi dispus sa te astepte oricat va fi nevoie, indiferent de varsta. Nu cred ca ar avea de ce sa te insele, oricum cred ca ar trebui sa abordati un pic subiecul sa vezi ce gandeste.

| neutrino a răspuns:

Daca intreba acest lucru o fetita de 13 ani, mai intelegeam sensul intrebari...El pe tine te iubeste, dar sexul il face cu alte fete. Curand il va face si cu tine, dupa care te rog sa revii si sa ne spui ce a mai ramas din dragostea voastra.

| Oana92 a răspuns:

Daca te iubeste o sa te astepte atata cat o sa fie nevoie. Din nou, daca te iubeste nu te va insela. Pe de alta parte ai mai multe sanse sa te astepte unul de 28 cu experienta, decat unu de 20 care tot ce vrea e sa faca sex. Dar ai grija, gandeste-te bine la diferenta de ani, gandeste-te daca la un moment dat varsta lui nu va fi un impediment pentru libertatea si tineretea ta(iar eu vorbesc din experienta).

| Felys a răspuns:

La varsta lui nu poate sa astepte sa fi tu pregatita, o sa te iubeasca in continuare dar daca va prinde cand si cand o femeie dispusa sa ii ofere ce tu refuzi sa fii convinsa ca o sa face, numai in acest mod va putea sa te astepte si asta pana se va plictisi de aerele tale de virgina

| Lizzu a răspuns:

Buna happy

Daca te iubeste cu adevarat,te va astepta,cred eu.
Totusi sa stii ca barbatii sunt barbati si asa raman. exista o mica probabilitate asa ca e posibil sa si insele de cateva ori in timpul acesta.

Acum depinde cata incredere ai in el.Tu il cunosti cel mai bine.
Oricum nu are rost sa te gandesti sa grabesti momentul in care o sa fii cu el doar din cauza gandului ca te va insela.
E doar o parere de-a mea, dar e bine sa iei in considerare si sa nu ai incredere oarba.

Daca te va insela si nu vei afla, nu poti sa schimbi nimic, unii nu pun sentimente in relatii pasagere, sentimentele pentru tine nu cred ca se vor schimba daca sunt puternice, nu? happy

Te va astepta oricat daca te vrea intr-un final si daca ii pasa de tine cu adevarat.
Fii fara grija.

happy

| Maxim96 a răspuns:

Te va astepta daca te iubeste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy Daca te iubeste, poate astepta si 100 de ani tongue Dar nu stiu thinking S-ar putea sa te insele... Ai putea pune pe cineva sa il intrebe daca e cu cineva happy Si apropo: Cuvantul "varsta" nu exista in vocabularul dragostei happy tongue Sper ca te va ajuta sfatul meu :* Mult succes cu el tongue

| 1234abcd a răspuns:

Daca te iubeste o sa te astepte ( si nici nu o sa te insele big grin ) eu zic sa te combini totusi cu el(avand in vedere ca amandoi va iubiti big grin ) nu ai ce pierde...intradevar exista posibilitatea ca el sa te lase dupa ceva timp(dupa cum ai zis chiar tu: nu ai experienta lui) dar daca te combini cu el o sa capeti si tu un pic de experienta si nu o sa mai ai teama aceasta ca nu ai fost cu nimeni pana acum...si daca e sa fie genul acela de baiat care vrea doar sex(sau care grabeste lucrurile si nu e instare sa te inteleaga si sa te accepte)atunci il trimiti la plimbare si gata(posibil sa suferi dar macar ai incercat si ai avut si tu o relatie deeeci tot raul spre bine :d )
sper ca te-am ajutat cu ceva laughing

| Myvoiceroman a răspuns:

Nu te astepta sa te astepte prea mult. Si nu mai fi nesigura pe tine. Daca il iubesti si te iubeste, viata voastra sexuala va fi foarte ok, cu conditia sa ii spui ce iti place si ce nu in materie de chestii intime. Cat despre erema, care spune ca e mare diferenta de varsta: s-o crezi tu. Roza21, spre deosebire de fetele care se culca cu toti copiii si liceenii, are norocul de a avea parte de un barbat. Asta inseamna sex de calitate, tandrete, intelegere, respect, sansa de a invata niste chestii despre viata.