| Cinneeeevaaaaa a întrebat:

Am o problema, menstruatia intarzie si luna trecuta nu mi-a venit si vad ca nici luna asta.
Dece oare?
P.S. sunt virgina

12 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Sunt dereglări hormonale.Am avut şi eu problema asta.Mie îmi venea odată la 2 luni.Am spus că nu e ok şi am mers direct la spital.De acolo, doctoriţa m-a trimes să fac o radiografie.Şi când m-am întors la ea cu rezultatul, mi-a scris o reţetă.Un tratament.Am luat o săptămână nişte pastile care să îmi provoace menstra.Şi apoi, la prima menstră am început să iau Anticoncepţionale.Le-am luat o lună. Apoi am făcut o pauză.Şi am început să le iau a doua lună. Când am terminat tratamentul, începuse să îmi vină menstra regulat, în fiecare lună şi pe aceeaşi dată. Deci, mergi fără teamă la medic.Nu te controlează, nu îţi face nimic. Dacă eşti virgină, nu are ce să vadă. Doar îţi scrie o reţetă şi problema e rezolvată.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual ( aşa cum bănuiesc ), atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Danysan a răspuns:

Esti o raritate fi mandra ca esti virgina :-p. Oricum ideea e ca daca nu ne minti si nu ai facut sex -Ceva nu e ok si eu zic ca cel mai bine ar fi sa mergi la medic nu e de gluma...pot aparea probleme destul de grave de la asa ceva.

| Cinneeeevaaaaa explică (pentru Danysan):

Nam de ce sa mint ca sunt virgina finca am 13 ani nu-mi sta gandu la sexbatting eyelashes

| Demonull a răspuns:

Buna.sunt dereglari atata tot.insa daca trece mult mai mult timp si totusi nu iti vine e bine sa vorbesti cu mama ta si sa mergi la un medic. poate fi si o infectie dar vad ca nu ai zis nimic de alte simptome deci..mai asteapta happy

| Deyutza1039 a răspuns:

Nu ai ciclu regulat tongue. Cati ani ai si cand ti-a venit ciclul prima data?

| Cinneeeevaaaaa explică (pentru Deyutza1039):

Am 13 ani si mi-a venit prima data la 11 ani jumate

| Deyutza1039 a răspuns (pentru Cinneeeevaaaaa):

laughing Pai e normal sa iti vina neregulat :*! Si nu crede in prostia aia "numai primii 2 ani iti vine neregulat"! Te pup :*

| junk1sta a răspuns:

Depinde de varsta. daca ai pana in 13-14 ani, e normal. O sa dureze ceva timp pana o sa ti se regleze menstruatia si o sa iti vina cand trebuie. Daca ai mai mult de 13-14, ar trebui sa mergi la doctor, iti garantez ca nu o sa iti faca nimic dureros, pentru ca daca esti virgina nu poate sa iti faca decat o ecografie abdominala si sa te palpeze putin pe burtica.

| rizbytzu a răspuns:

Am o prietena care o patit la fel si i sa depistat un ghist pe ovar. Nu vreau sa te speri poate fi o cauza foarte minora cum ar fi o boala sau o raceala care se trateaza cu niste pastile. Daca esti virgina iar prietenul tau a ejaculat in zona ta intima sau a atins putin interiorul fara sa va protejati sunt sanse sa fi gravida dar in alte situati nu, este exclus sa fie vorba despre o sarcina.

| Cinneeeevaaaaa explică (pentru rizbytzu):

Nu n-am avut niciodata vreo relatie intima... am mai patit asta timp de 2 luni nu mi-a venit si a 3 luna mi-a venit dar nu stiu de ce...

| xbuburuzax a răspuns:

Este ceva normal