| anonim_4396 a întrebat:

Azi trebuia sa-mi vina menstruatia si nu mi-a venit.straight face.Nu este regulata, luna trecuta mi-a venit pe 4 iar cu o luna inainte nu mi-a venit deloc. Sunt Virgina deci nu se pune problema unei sarcini.Am 15 ani.De ce oare imi intarzie? worried

4 răspunsuri:
| elisarktis a răspuns:

Si la mine o fost si ii tot asa...in mai pe 24 o venit...si dupa o mai venit abia pe 16 iulie laughing.si nu m-am speriat pentru ca stiam ca ii trebuie cativa ani pana o sa fie regulata happy

| LexiLaveil2 a răspuns:

Buna.
Menstruatia nu este regulata. Nu ai de ce sa te temi. Mai ales ca ai 15 ani. Sunt unele persoane care le vine ciclu, au ceva timp. Dupa nu le mai vine deloc, si le vine dupa un timp. Depinde de la caz la caz.

Tulburarile astea menstruale, neregulate sunt cauzate din mai multe cauze.Una ar fi balantul hormonal.

Poate trece ani buni pana sa ai o menstruatie cat de cat regulata.
Dar daca iti intarzie mai mult de o saptamana, 2, nu prea e bine. Cel mai indicat e sa-i zici mamei tale, si sa cautati sa consultati un ginecolog. Ca dupa sa nu ai o hemoragie ceva.

Atunci cand nu iti vine ciclu, hipofiza, glanda din creier, care controleaza activitatea ovarelor, a uteruului, nu elimina hormonii sexuali cum trebuie.

Deci daca cu o luna inainte nu ti-a venit deloc, adica au fost 2 luni in care tu nu ai avut menstruatie, nu e chiar asa bine. Daca se mai intampla asa, mergi la ginecolog. Daca iti este rusine, cauta o doctorita ginecolog. Poate ai sa te simti mai in largul tau.

Bafta si ai grija.

| AnnonymusIsNotAvailable a răspuns:

Draga mea, menstruatia nu este regulata decat peste cativa ani. E normal sa fie asa.Nu se stie cand vine..deaia ii zice neregulata. time out O luna iti vine, alta nu, in alta iti vine de 2 ori si tot asa.

| nklfjagfalkhgalkgh a răspuns:

Nu te speria. Este ceva normal. La sora mea era cand nu ii venea cateva luni, dar este mai bine sa iti vina pentru ca ai dureri mai mari daca nu vine. Stai linistita ca o sa iti vina curand