| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o problema, nu mi-a venit ciclu in noiembrie, iar acum cateva zile am observat ca din ambii sani imi iese un lichid transparent, am facut teste de sarcina si au iesit negative, ce pot sa am? Mi am făcut si programare la doctor dar simt ca nu mai am răbdare, daca am ceva grav, tin sa mentionez ca sanii ma și dor,

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca organismul tau se confrunta cu dereglari mai grave ale activitatii hormonale. Astfel de dereglari hormonale influenteaza atat lungimea ciclului menstrual, cat desfasurarea menstruatie. De regula dereglarile hormonale apar ca rezultat al functionarii incorecte a glandelor endocrine principale : tiroida, hipofiza, glanda pituitara, foliculul ovarian, suprarenale, etc, caz/situatie in care in organismul afectat NU sunt produsi la timp, in cantitatile normale si in proportia corecta cei 2 hormoni feminini esentiali estrogenul si progesteronul. Fiindca in astfel de situatii ovulatia este intarziata, iar dezvoltarea endometrului fiind si ea mult incetinita, se ajunge in situatia in care lungimea ciclului menstrual se mareste cu un numar de zile imposibil de preconizat sau apreciat si astfel apare asa numita ''intarziere'' a menstruatiei. Cel mai probabil si tu te afli intr-o astfel de situatie si ar fi indicat sa te prezinti inainte de consultatia ginecologica la endocrinologie, pentru a fi consultata cat si pentru a ti se face setul complet de analize endocrine. Multa sanatate!

| Elena89ghiii a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar din sani ce imi curge

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Elena89ghiii):

Galactoreea reprezinta o scurgere de lichid de regula incolor sau putin albicios, din unul sau din ambele mameloane in afara zilelor care apartin de perioada de alaptare a copilului. Producerea unei astfel de secretii poate fi determinata de o stimulare hormonala excesiva a glandelor mamare, sa apara ca efect secundar al unor medicamente, infectii ale glandelor mamare, sau producerea unui astfel de lichid poate fi datorat tulburarilor care pot sa apara in activitatea glandei hipotalamus sau a glandei hipofize. In astfel de situatii este recomandat sa te consulte medicul endocrinolog sau medicul senolog, pentru a evalua starea reala existenta la nivelul sanilor tai si eventual sa-ti prescrie un tratament adecvat daca considera ca este necesar.

| Andreeush a răspuns:

Așteaptă să vezi ce îți zice medicul.

| Eteda a răspuns:

Asta doar doctorii iti pot spune, eu una nu pot da un diagnostic aiurea, sunt insarcinata si ma dor sanii dar nu mi curge niciun lichid din ei, du te la un consult si asteapta raspunsul lor