| Iuliavasile2345 a întrebat:

Buna!
Am o problema! Va rog citiți pana la final!
Am avut un iubit cu care am stat 2 ani, 2 ani în care am fost mintita înșelată, jignita, înjurăta, nu am putut renunta la el, oricât am încercat pentru ca m-am îndrăgostit naiv, dar sincer!
El facea niște lucruri in plus care mie nu îmi convenea, nu muncea si se ocupa cu lucruri necurate pe care eu le uram!
Pana la urma i-am dat drumul ca nu mai aveam ce face, am fost mult mult prea mintita si jignita!
A trebuit sa ma despart.
Am făcut-o! Din spusele lui a suferit mult după mine și tanjea sa merg înapoi, eu nu mergeam pentru ca știam ce a făcut! M-a si amenințat la un timp!
Si am cunoscut un băiat, exact pe sufletul meu, cuminte, ma respecta foarte mult, ma iubește foarte foarte tare! Exact cum îl vreau eu! Stau cu el de 6 luni.
Dar eu nu înțeleg de ce nu îmi pot lua mintea de la fostul care acum umbla cu altele și asta ma afectează, ma gândesc la el într-una si nu pot scapa de gânduri!
Il iubesc pe noul băiat, dar nu mai stiu ce sa fac.
Va rog vreau niște sfaturi orice!

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Viata asta e despre asumare, alegeri, consecințe și urmări.

Dă-i mesaj, spune-i ca îl vrei înapoi, fiți iar împreună și asuma-ți ca te înșală, injura și minte.
Gândește-te ca îl vrei înapoi cu toate defectele lui. Nu spera ca o sa se schimbe pentru ca n-o va face.
E viata ta și e dreptul tău sa fii cu cine îți face pi a să tresare. Dar te rog frumos, nu te plânge ca nu se comporta cum vrei tu sa se comporte, când ai avut un astfel de tip și nu l-ai vrut.

| Iuliavasile2345 explică (pentru LoveSleep):

Sincer nu a fost poate cel mai plăcut răspuns dar nici nu cautam unul sa îmi cada mie bine, cautam un răspuns sincer si adevărat! mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| thereisnothingleft a răspuns:

Gandeste-te in felul urmator:daca te vei intoarce la fostul, vei avea de suferit, mai ales ca ai mentionat faptul ca el umbla cu alte fete.I-ati gandul de la el, prin diferite activitati placute tie, activitati pe care le poti face alaturi de iubitul tau.Acestea te vor face sa te simti bine, iar clipele petrecute alaturi de actualul te vor face sa uiti de necazurile din trecut si te vor face sa realizezi cat de fericiti sunteti impreuna.Trecutul e trecut, trebuie sa mergi inainte. Sper ca te-am ajutat. happy

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Marita-te cu acesta daca vrea si el, cea mai mare incarcatura emotionala o au iubirile improbabile, daca ai fi din nou cu primul s-ar comporta probabil la fel si in timp ai ajunge sa- l urasti, roaga-te lui Dumnezeu sa rupa legaturile sufletesti care yr mai leaga cu primul si sa ai csdatoria pe care El o considera potrivita prntri tinr.

| Iuliavasile2345 explică (pentru ania):

Sa ma mărit cu actualul?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te gândești cănd au timp. Dacă ești ocupată cu ceva, nu ai timp să te gândești la el.

| Drimmero a răspuns:

E deja clasica, nici nu apucasem sa citesc toata intrebarea ca am intuit exact inspre ce bate povestea. Acelasi cliseu "fost agresiv care ma batea, umilea, ne-am despartit, am dat de un baiat cuminte, painea lui minezo, e facut pe masura mea dar ma gandesc tot la fost''. Doar atat am de zis, cum iti asterni, asa dormi, mai multe n-am de comentat.

| raMLesS a răspuns (pentru Drimmero):

Women likes fuckboys

| Drimmero a răspuns (pentru raMLesS):

Ba nu chiar, dar intreaga la minte oricum nu esti daca ti-e dor de unul care te batea si te facea sa fii ultimul om, adica tiglele pe casa nu le ai

| raMLesS a răspuns (pentru Drimmero):

Si ce daca ma batea? Ma batea din iubire laughing rolling on the floor

| Iuliavasile2345 explică (pentru raMLesS):

Nu ma bătea, ma jignea si injura

| raMLesS a răspuns (pentru Iuliavasile2345):

Da, din iubire o facea laughing)

| Iuliavasile2345 explică (pentru raMLesS):

Nu ma bătea nu înțelegi?

| Freya1 a răspuns:

De multe ori judec femeile ce stau in situatii similare, dar pe tine pentru ca ai renuntat te apreciez.Si eu la randul meu am pățit lucruri urâte in fosta relație, într-adevăr ala muncea nu făcea ilegalități, nu umbla cu femei dar devenea uneori agresiv sau alte chestii nasoale ce erau greu de tolerat si toate astea dupa vrei 2 ani, 3.
Tu patesti acum ce patesti pentru ca probabil aia a fost prima ta iubire ce cumva te-a marcat.Tu probabil la timpul ala te-ai gandit ca asa trebuie sa fie sau ca se va schimba si te-ai fi stat sa te adaptezi iubindu-l.Dar acum trebuie sa faci pasul cel mare si chiar ultimul, sa il blochezi pe toate rețelele de socializare și să te axezi doar pe viata si relația ta.Iar daca nu faci asta pentru tine fa-o pentru iubitul tău ca el merita asta.

| Iuliavasile2345 explică (pentru Freya1):

L am blocat peste tot dar când am văzut ca umbla cu multe i-am dat iar mesaj!
Un timp am putut scapa si am început sa îl iubesc tot mai mult pe actualul, dar în minte imi fuge fostul as vrea sa scap de gânduri! nu știu ce sa fac

| Freya1 a răspuns (pentru Iuliavasile2345):

Foarte multe femei ce au trecut printr-o despărțire tind sa isi caute fostul partener, la fel si băieții fostele partenere.Dar trebuie sa conștientizezi tu singura ca nu e ok.
Uite eu spre exemplu am avut 3 relații.Una cand am fost micuță (ceva nu chiar atat de serios, nu ne-am mutat impreuna, nu am facut sex era o copilarie), una de 8 ani cu fostul de care ti-am zis si actuala.Eh,mie toate relațiile mi s-au încălcit.
Primu era si el copil si se comporta aiurea pe la spatele meu (ma barfea, mintea chestii despre mine la altii chiar daca cu mine era super baiat) si ne-am despărțit.Nu am mai tinut legătură un an cam asa pentru ca el probabil ma considera prea mica, nu asa atrăgătoare etc asa ca mi-am vazut de viata si l-am cunoscut pe fostu.Eh după ce l-am cunoscut, am facut o relație, rețele de socializare (Facebook-ul pe atunci) celălat a început să mă caute.Am păstrat distanță dar tot imi scria ca ma iubeste, ca ii e dor de mine si rahaturi.Eh eu, fiind mica aproape ca am pus botul la vrajeala dar m-am "scuturat"si am zis ca nu, ca eu vreau sa trag de relația pe care o am desi nici aia nu mergea dar nah.Problema a fost ca relatia mea de atunci mergea din ce in ce mai prost.Au apărut violențele verbale, fizice si mai multe chinuri de care tot credeam ca vor trece până m-am saturat.Era cat pe ce sa pic in plasa celuilalt cand a aparut actualul meu ce ii era si prieten băiatului respectiv si mi-a spus foarte multe lucruri nasoale.Mi-a spus cat de urat continuă să vorbească ala despre mine, cat ma jigneste plus o grămadă de alte lucruri din trecut ce ma puteau pune atunci in pericol si m-am saturat.I-am spus adio celui cu care eram si fostului sa nu ma mai caute si am legat o frumoasa relație de prietenie cu băiatul cu care sunt acum.El m-a ajutat extrem de mult sa trec peste si ma încurajat iar acum avem câțiva anișori buni impreuna.
Asa ca, sfatul meu este sa vorbesti cu prietenul tău, sa ii spui ca tu crezi ca fosta relație te-a marcat si ca te simti încă "traumatizata" si prinsă într-o situație ciudata. Poate, daca e un băiat matur va intelege si te va ajuta sa poti sa depășești situația.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și tu de ce accepți asta?

Răspuns utilizator avertizat
| TLF92 a răspuns:

Eu cand i-am zis unui prieten ca femeia trebuie predata ca curs in scoli si universitati radea de mine laughing))

| TLF92 a răspuns:

De ce nu te intorci inapoi la asta batausul il iei si pe ala cu suflet il legi de scaun si il pui sa se uite cand ii faci un oral aluia! impaci si capra si varza poate va bagati si la un trio desi cred ca mai ai nevoie de alti doi interlopi! genul asta de femei d.p.v nu meritati nicio flegma intre ochi de la barbatii cu capul pe umeri

| Iuliavasile2345 explică (pentru TLF92):

Sper sa iti blokeze contul imbecilule

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Te gandesti la fostul pentru ca te-a marcat vechea relatie. Cel mai bine e sa vorbesti cu iubitul tau actual si sa mergi tu, sau, eventual, amandoi, la un psiholog, ca sa nu va stricati relatia. Din cate spui el e perfect pentru tine, iar daca tii la el si credeti amandoi ca e ceva de durata atunci mai bine mergi / mergeti sa rezolvati problema asta cu fostul, ca sa nu va strice relatia. Va ajuta si pe voi doi ca nu o sa aveti problema asta in viitor, dar si pe tine sa treci peste acea relatie toxica.

| orailibrail a răspuns:

Baieti care isi urmaresc doar propriul interes.
Si anume de a se cuca cu fete naive si virgine. Cam atat.

| Iuliavasile2345 explică:

Nu permit nimănui sa ma jignească a fost primul meu iubit și cam de aia

| Creciunescu_Raul_1999 a răspuns:

Te urăsc pentru ceea ce faci!
Nu poti face o persoana sa se îndragosteasca de tine cand tu te gandesti la altcineva...
Nu ai idee cat de dureros e...