| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

am o relatie cu un baiat de 1 an. la inceput totul a fost frumos dar de la un timp s-a schimbat. ne certam din orice prostie in fiecare zi mai vorbeste si urat cu mine uneori, apoi isi cere scuze si imi zice ca ma iubeste si ca ii pare rau de cateva ori i-am propus sa ne despartim dar imi zicea ca daca ne despartim nu mai gasesc pe altul ca el sa ma iubeasca cum ma iubeste el. aseara ne-am certat iar si i-am zis ca nu mai merge asa si luam o pauza de cateva zile. a fost de acord dar dupa vreo 2 ore m-a sunat ca ii e dor de mine si vrea sa ma auda. nu stiu ce sa fac m-as desparti de el pentru ca simt ca am ajuns la capatul rabdarilorsad dar problema e ca mi-am inceput viata sexuala cu el si il iubesc foarte mult. nu stiu ce sa fac. va rog un sfat. Apropo eu am 20 de ani si el 22. am mai pus intrebarea o data dar vreau mai multe sfaturi. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RyanGeorge a răspuns:

Draga cora, parca ma vad eu in locul lui, asa am fost si eu, sunt cu fata care o iubesc de 4 ani, acum 2 ani eram exact ca el, ii vorbeam urat la prietena mea din ce in ce mai des si numai spun ca ne certam din absolut nimic si ea saraca nu avea nici o vina, cum veneam de la munca incepeam cu nervii si ne certam intruna si la fel imi spune "george numai pot", "schimbate altfel se termina intre noi" iar eu ca de obicei nu bagam de seama, pana cand intr-o zi numai am gasit'o acasa, mi-a lasat un mesaj si mi-a spus "am plecat, nu ma cauta ca nu ma gasesti, te iubesc dar asa nu se mai poate, voi venii peste o saptamana daca nu te-ai schimbat totul s-a terminat, nu vreau sa te parasesc dar am ajuns la capat si numai rezist", pot spune ca tocmai in acea zi am realizat cat de prost am fost si cat de urat vorbeam cu ea si ma certam mereu din nimic si mereu dadeam vina pe ea si de atunci de 2 ani de zile in'coace ne iubim si numai avem certuri (binenteles sunt certuri dar acum cu motiv happy ), sfatul meu e sa faci cum a facut si prietena mea, dai un mesaj spune-i ca il iubesti si nu vrei sa se termine intre voi dar daca el nu intelege atunci adio, in acel moment inchidet'i telefonul si incearca sa nu te gaseasca 4-5-6 zile si intoarcete la el iar daca vezi ca s-a schimbat inseamna ca te iubeste cu adevarat si chiar a vrut ca relatia voastra sa continue insa daca vezi ca incepe sa te certe si sa iti spuna intrebari de genu "tu imi faci asa ceva mie", "pe unde ai umblat", "cu cine ai fost" asa mai departe asta inseamna ca nu tine la tine asa cum crezi, bafta si ne mai auzim

4 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu cred ca te grabesti sa cauti un final sau o continuare relatiei asteia!

Unele lucruri se repara pe parcursul unor luni chiar, desi noi vrem sa stim daca mai are rost sau nu!

Nu inteleg cum iti vorbeste urat, era bine sa dai exemple, dar daca o mai face, reproseaza-i pe moment si fa-l sa te respecte. Daca ii reprosezi dupa zile nu are niciun rost! Ataca problema de la inceput!

Eu zic ca el tine la tine, cel putin, insa tu nu sti ce sa crezi: ca se va schimba sau ca o sa suferi iar si iar fara rost!
E de inteles, vrei sa iei o decizie rapid, dar nu merge asa!

In locul tau as accepta sa ii mai dau o sansa, sa stie si el asta, ca tu ii dai sansa aia ca sa nu te piarda.

Daca nu se schimba deloc, fa-ti loc in inima si ignora-l total. Faptul ca e primul din viata ta nu e ceva luat neaparat in considerare.Macar ramai cu amintirile frumoase pana nu se transforma totul intr-un calvar pentru tine!

mariana
| mariana a răspuns:

Clarificati care sunt motivele de certuri, cine incepe, despre ce se vorbeste si care sunt cuvintele jignitoare pe care ti le adreseaza?
Daca puteti vorbi linistit voi doi, atunci este cazul sa-i spui exact ce ne-ai spus noua ca, in modul in care merge relatia voastra in prezent, nu mai este de suportat si cu tot regretul, vei fi nevoita sa te desparti de el, daca va continua cu stolul comportamental pe care l-a folosit in utlima perioada. Daca te iubeste, te va asculta si va incerca sa se schimbe.
Trebuie si tu sa vezi daca nu-i dai motive care sa-l enerveze si sa-l scoata din rabdari.
Asa cum ti-au spus si ceilalti useri mai da-i o sansa si daca nu merge atunci este cazul s-o iei de la capat si cu acel nou baiat sa stabilesti de la inceput, cum preferi sa se poarte cu tine.
Sa fii sanatoasa si iubita, dar mai ales sa fii respectata, de omul pe care-l iubesti.

| consilierindragoste a răspuns:

Draga cora sa stii ca in dragoste avem nnevoie uneori de aceste certuri ca sa trezim dragostea la viata din monotonie si nevoia de schimbare aceste gesturi sunt uneori strigate de ajutor a unei relatii care merge bine dar se scufunda in monotonie. e frumoasa impacare ai simtit gustul dulce al impacari parca pentru un momendat va simtiti ca si la inceput e frumos nu-i asa ei de aceea trebuie sa ne mai descarcam si energiile negative unul fata de celalalt. sa stii ca baieti in general nu se impaca la fel de bune cu monotonia precum fetele de aceea ei sunt tot timpul pe cale sa greseasca in fata voastra, daca vrei mai multe detaliidespre o relatie fericita trimite-mi id tau de mess prin mesaj la TPU si incerc sa te ajut sa treci peste asta. parerea mea este ca toata problema intre voi e... vorbim pe mess.pa

| Ingerasull99 a răspuns:

Mai dai o sansa, dar propune-i sa schimbe lucrurile, ca altfel o sa ai de suferit si tu.