| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

am o relatie cu un baiat de 1 an. la inceput totul a fost frumos dar de la un timp s-a schimbat. ne certam din orice prostie in fiecare zi mai vorbeste si urat cu mine uneori, apoi isi cere scuze si imi zice ca ma iubeste si ca ii pare rau de cateva ori i-am propus sa luam o pauza si imi zicea ca daca ne despartim nu mai gasesc pe altul ca el sa ma iubeasca cum ma iubeste el straight face ...acum l-am sunat si mi-a raspuns: Am treaba pa! ca era la serviciu...il inteleg ca are treaba dar totusi nu trebuia sa imi raspunda asa nu stiu ce sa fac m-as desparti de el dar problema e ca mi-am inceput viata sexuala cu el si il iubesc foarte mult. straight face nu stiu ce sa fac. va rog un sfat. Apropo eu am 20 de ani si el 22. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Mai fata tu chiar nu vezi nimic? daca acum ai discutii si certuri si vorbe urate cum crezi ca o sa fie dupa ce va casatoriti? o sa primesti bataie de o sa te saturi.cum poti sa spui ca te iubeste in acest fel ca vb urat si apoi isi cere scuze, un om care te iubeste nu se comporta asa ca sa trebuiasca apoi sa isi ceara scuze, apoi pe tine te impresioneaza asa mult scuzele lui incat nu i rezisti sau ce? nu exista scuze din ce moment se repeta astfel de lucruri urate nu mai exista scuze cum adica nu te poti controla cu iubita ta, atunci ai o problema la cap trebuie sa consulti un psiholog ceva cum se cearta el asa cu tine de atatea ori, atunci inseamna ca nu te iubeste doar s-a obisnuit cu tine, il enervezi s-a plictisit, atunci nu mai ai ce cauta relatie cu el ce iti trebuie tie din astea dupa casatorie sau cum? eu nu va inteleg pe voi generatia de azi tu vrei sa fii fericita sau sa te tot certi cu iubitul toata viata? daca nu merge asta e ce stai si rabzi de astea mai sunt destui alti baieti care intr-adevar te pot iubi frumos nu in acest fel tu nu stii ce inseamna sa te iubeasca sau sa iubesti pe cineva ai impresia ca asta te iubeste de nu mai poate cand face din astea? eu nu cred asta intre voi nu e iubire clara solida pe care sa claditi un viitor camin, ci pur si simplu va obisnuiti unul cu altul sau v-ati plictisit si va tot tachinati si va impacati aiurea nu santeti maturi, un barbat care stie ce vrea de la o femeie se comporta altfel el poate vrea doar sa aiba pe cineva la dispozitie cand vrea si cam atat... apoi tu poate esti prea sacaitoare cu telefoane cu controale cu intrebari etc si de aia iti raspunde el asa deci doar voi puteti sa clarificati ce si unde nu merge relatia voastra ca e clar ca ceva nu merge si trebuie sa comunicati ce vreti unul de la altul si daca aveti aceleasi ganduri si drum in viata ceea ce nu cred, as zice sa puneti punct pana nu e prea tarziu sigur o sa poti iubi un altul care va stii sa se comporte cald si dragut cu tine si sa te respecte, ca vad ca asta nu stie ce e aia.mai gandeste-te eu una nu as accepta nici o jignire din partea nici unui barbat, nu merita.

7 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

In loc sa tineti problemele pe care le aveti intre voi numai pentru voi si sa taceti, ar trebui sa discutati despre ele.
de ce spun asta? pentru ca la un moment dat, daca nu ii spui persoanei de laga tine ca ai o problema cu el si tii in tine, se aduna tensiune si e normal sa explodezi la un moment dat.va certati din caua faptului ca sunteti frustrati amandoi, pentru ca simtiti ca ceva nu e ok, dar nu comunicati, nu vorbiti despre asta.
incearca sa vorbesti cu el.
si pana la urma, azi ai avut si tu parteaa ta din vina.trebuia sa stii ca nu e ok sa il suni la servici.

mariana
| mariana a răspuns:

Intr0 relatie este importanta dragostea dar la fel de important este respectul, ori dupa cum ne-ai spus prietetnul tau, nu te respecta si nu se comporta cum se cuvine intr-o relatie, care ar fi putut sa devina serioasa, daca tu te-ai daruit lui, pierzandu-ti virginitatea, pentru ca tu ai ajuns sa-l iubesti si ai crezut in vorbele lui care, la randul lui, ti-a declarat dragostea, cu vorbele dar, faptele lui spun cu totul altceva.
Mi-as placut comparatia facuta de Roxy:"barbatii privesc femeia ca un inel de diament dar, dupa "ce-l trage in deget...", nimic nu mai este interesant".
Da, intr-adevar sunt multi barbati care daca-si ating "scopul", incep sa se plictiseasca si atunci se comporta cu femaia ce-i este aproape ca si cum i-ar fi o povara.
Sfatul meu este ca sa-l provoci la o discutie civilizata, fara scene, lacrimi, strigate, ori insulte si sa-i comunici cum percepi tu relatia voastra din momentul de fata si ca, in acest fel apreciezi ca n-ar rost sa va mai pierdeti vremea impreuna, fiecare poate merge pe drumul lui si desigur ca va "gasi" o noua sansa, un nou prieten/a cu care intr-adevar sa aiba o relatie fireasca bazata pe iubire.
Nu te crampona de un om care s-a saturat de tine si care te insulta, scuzele nu pot sterge badarania, vorbele urate, ele doar creaza o punte a "suspinelor" pe care va trebui sa treci zilnic daca vei vrea sa ai un viitor comun cu barbatul ce-ti este partener de 1 an de zile.
Capul sus, fa-ti curaj si abordeaza cu demnitate problema si vei vedea ca te vei simti mai usurata.
Lasa-ti timp pentru respiro, iar apoi cand vei intalni un alt baiat care pretinde ca te iubeste, convingete ca acest lucru este real si apoi sa faci pasul urmator spre o relatie intima.
Mult succes, multa sanatate si ia-ti curajul de a zice "nu" la urmatoarea scuza.

| DjReal a răspuns:

Intr-o relatie, comunicarea e totulhappydiscutati, spuneti ce nu va e pe plac, faceti compromisuri si impreuna sa ajungeti la un punct comun, intreba-l ce se intampla intre voi ce anume nu mai merge, incercati chestii noi, pentru a nu interveni monotoniatongueluati o decizie impreuna, poate are pe alta, stati de vorba si rezolvati in vreun fel:-)...
succeshappy

| roxy_7432 a răspuns:

Cora, peste tot intalnesti intamplari de genul tau.La inceput barbatii privesc femeia ca un inel cu diamant dar dupa "ce-l trage in deget"(...), nimic nu mai este interesant.Asta este dovada ca prietenul tau s-a cam inselat si a crezut ca te iubeste daca nu cumva a vrut doar sa profite putin de tine. Daca vezi ca nu-si revine dupa o discutie gen "avertisment", da-i papucii si nu te amagii ca n-o sa-l faci tu sa te iubeasca daca nu vine de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun raspuns il gasesti la tine!
Tu cunosti cel mai bine problema, numai ca ar trebui sa fii putin obiectiva ca sa afli raspunsul.
Succes! (Dr Sam)

| liviustefan89 a răspuns:

Draga cora, inceputul vieti tale sexuale nu e o pierdere mare cu toate ca poate tu pretuiesty asta insa daca u simti ca trebuie sa te desparti de el o poti face chiar daca iti pare rausad, dar sa sty ca va trebui sa gandesty si cu capul caci in viata inima te mai poate inselawinking el chiar daca se comporta rece totusi tine la tine si nu ar vrea sa te piarda, dar cautati in asa fel incat sa ajungeti la un "capat de tara" si sa va intelegeti, daca nu se poate va puteti desparti amical fara nici un fel dusmanie, si eu am patit la fel, nu se sfarseste lumea daca te desparti de elwinking

| ioana323 a răspuns:

Buna.cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el.Sa ii spui cu calm si rabdare tot ce te deranjeaza, dar incearca sa nu il faci sa se simta atacat, sau ca doar el ar fi de vina. Fa-l sa inteleaga ca greseste fara sa ii "scoti ochii". NU vreau sa ii iau apararea dar poate are o problema la serviciu, poate a trecut un an de cand e cu tine si se gandeste ca daca ai tu alte pretentii...Baietii se panicheaza uneori pentru orice nimic.Ai fi surprinsa sa vezi ce e in capul prietenului tau.Sau.in ultima instanta... poate ca nu merita sa mai stai langa el, dar tot trebuie sa ii spui in fata.Si daca decizi ca nu te merita si ca nu mai poti sa suporti, trebuie sa fii categorica.Nu azi iti zice ca te iubeste si maine vb urat. Tine minte. tu esti cea mai importanta.Si in primul rand trebuie sa fii tu fericita.Asta e parerea mea.BAfta!